امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91712
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۶
تعداد بازدید: 192
سعید بیابانکی شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون ممیزی سطحی آثار شاعران و هجمه به انقلاب ...

سعید بیابانکی شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون ممیزی سطحی آثار شاعران و هجمه به انقلاب اسلامی در حوزه شعر امروز اظهار داشت: من احساس می‌کنم در حوزه شعر کلاسیک بیشتر این موضوع نمود دارد، فکر می‌کنم به شکلی «ادبیات رمانتیتیسم دم دستی دختر دبیرستانی پسند» ترویج شده است، چرا و به چه دلیل بسیار واضح است، چون چند نشر تخصصی برای شعر کار می‌کنند فقط کتاب شعر چاپ می‌کنند و فقط هم از این دست منتشر می‌کنند.

وی گفت: معتقدم در حوزه کتاب به یک جور کتاب زرد در حوزه شعر رسیده‌ایم و طی 5 سال اخیر این موضوع بسیار رواج یافته‌است، یک بخش هم طبیعی است که دنیای مجازی هم در آن بی تاثیر نیست چرا که فیلتر و ممیزی هم ندارد و به راحتی آزادانه مطلبی نوشته می‌شود و مسئولیتش با فرد است جوانان هم فکر می‌کنند جسارت لازم است و اقدام به انتشار می‌کنند، اما چون ترویج شده به نظر می‌آید آن ناشران تحت تاثیر این فضا قرار می‌گیرند. وقتی به ناشری مراجعه می‌کنیم کتاب را می‌گیرند و نام فرد را سرچ می‌کنند تا سابقه فرد را استخراج کنند و میزان واکنش‌های لحظه‌ای به شعر شاعر برای آنها معیار شده است.

بیابانکی به انگیزه مادی در انتشار آثار اشاره و تصریح کرد: کتاب‌های زردی که در حوزه ادبیات داستانی منتشر می‌شوند هم اینگونه‌اند مثلا در نمایشگاه کتاب هر ساله غرفه چند ناشر شلوغ می‌شود، همان‌ها که جلدهای رنگی‌تر دارند و نسل جوان دبیرستانی به این آثار علاقه‌مند می‌شوند که متاسفانه سر شعر نیز چنین بلایی آمده است. ممیزی در حوزه شعر کیفی نیست، ‌بیشتر قانونی است و این بسیار بد است.

این شاعر اضافه کرد: ممیزی کیفی یعنی این اثر آیا ارزش چاپ شدن دارد و چیزی به ادبیات می‌افزاید یا نه، اما ممیزی قانونی می‌گوید این اثر مخل نباشد، به نظر من در این راستا قانون نشر می‌لنگد همانگونه که فیلم و آلبوم‌های موسیقی بی کیفیت تولید می‌شود.

به گفته بیابانکی، البته برخی به هنر به عنوان بازی ماراتن نگاه می‌کنند، همه باید بدویم، چند نفر بیشتر می‌دوند و باقی حذف می‌شوند، من به این نوع نگاه اعتقادی ندارم، وقتی کتابی در کشور برگزیده می‌شود و تقدیر می‌شود و شاخص فرهنگی برای ما حساب می‌شود چرا در تولید آن باید بی دقتی شود، متاسفانه همه این موارد در ظواهر اثر خلاصه می‌شود اما این آثار محتوای ارزنده‌ای ندارد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار