امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91716
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۶
تعداد بازدید: 228
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حمید چیت‌چیان وزیر نیروی دولت یازدهم صبح روز گذشته برای دیدار با علما و مراجع تقلید ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حمید چیت‌چیان وزیر نیروی دولت یازدهم صبح روز گذشته برای دیدار با علما و مراجع تقلید رهسپار قم شد.

وی در نخستین برنامه از سفر خود با حضور در دفتر حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی، با رئیس دفتر آیت‌الله سیستانی در ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

چیت‌چیان در این دیدار به نقش مرجعیت در تحولات کشور عراق اشاره کرد و اظهار داشت: آیت‌الله سیستانی در کشور عراق نقش بسیار مهمی ایفا کرده‌اند و سخنان و هدایت‌های ایشان عراق را زنده نگه داشته است.

وزیر نیرو بر مدیریت مصرف آب تأکید کرد و گفت: منابع آبی بسیار فقیر است و باید در زمینه مدیریت مصرف بسیار کار کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: 92 درصد آب با راندمان بسیار پایین در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و با مدیریت در این بخش می‌توانیم جلوی هدررفت بخش اعظمی از منابع آبی را بگیریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی نیز در این دیدار بر فرهنگ‌سازی مصرف آب تاکید کرد و گفت: همه به سهم خودشان وظیفه دارند که در این زمینه تلاش جدی داشته باشند.

وی تاکید کرد: باید به موارد تشویقی هم در خصوص صرفه‌جویی در مصرف آب توجه کرد.

شهرستانی در ادامه خاطرنشان کرد: روز گذشته به حمدالله راه بغداد و سامرا پاکسازی شده است.

وی با اشاره به جنایاتی که داعش در کشور عراق رقم زد گفت: اگر خیانت برخی از فرماندهان ارتش نبود آنها نمی‌توانستند پیشروی کنند؛ انشاءالله قدم به قدم خطر رفع می‌شود.

نماینده آیت‌الله سیستانی به فتوای این مرجع تقلید اشاره کرد و گفت: این فتوا موجب شد که جلوی پیشروی داعشی‌ها گرفته شود و مردم مانند زمانی که امام فتوا داد با عشق به میدان آمدند.

وی با اشاره به تاثیر بسیار زیاد فتوای آیت‌الله سیستانی در تقویت وحدت و همدلی مردم تاکید کرد: باید از این فرصت استفاده شده و مردم سازماندهی شوند.

نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران گفت: در مسئله داعش علمای سوء و امثال قرضاوی نقش بسیار پررنگی داشتند.

درخواست وزیر نیرو از مردم برای صرفه‌جویی در مصرف

حمید چیت‌چیان در ادامه به دفتر آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید رفت و با وی دیدار کرد. او در این دیدار طی سخنانی اظهار کرد: مسئولیت در وزارت نیرو حقیقتا خطیر است و به صورت شبانه‌روزی تمام شهرها و روستاها را زیرپوشش خود دارد.

وی گفت: در سال‌های اخیر شرایط اقلیمی کشور تغییر کرده و این مسئله موجب شده که نزولات آسمانی کاهش پیدا کند، ما دچار کمبود آب هستیم در حالی که مصرف رو به ‌افزایش است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: جریان آب در رودخانه‌ها نصف شده و منابع آب زیرزمینی به دلیل حفر چاه‌ها و افزایش برداشت افت کرده است.

وی با اشاره به اینکه در نیمی از دشت‌های کشور شرایط بحرانی داریم ادامه داد: یکی از راهکارها این است که از کشورهای همسایه آب آورده و آب دریاها را شیرین کنیم و تاثیر این شیوه نیز بسیار محدود است و نمی‌تواند پاسخگو باشد.

چیت‌چیان خاطرنشان کرد: تنها راه برای مقابله با شرایط موجود صرفه‌جویی در مصرف آب است و راه حل کشور و راه نجات ما از مشکلات صرفه‌جویی است.

وی با اشاره به اینکه راهنمایی علما در این بخش اثرگذاری بسیاری خواهد داشت گفت: ما از طریق قانونی‌ می‌توانیم اقداماتی انجام دهیم ولی اثرات آن محدود است ولی مردم به مسائل اعتقادی بیشتر توجه می‌کنند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در بخش برق تلاش‌های خوبی انجام شده است ادامه داد: چشم ما به همکاری مردم است و با صرفه‌جویی مردم می‌توانیم تابستان را بدون مشکل عبور کنیم.

وی در خصوص وضعیت آب قم گفت: همکاران ما در بخش آب قم زحمات زیادی کشیده‌اند، سد کوچری مشغول آبگیری است و وضعیت آب قم تغییر خواهد کرد و اکنون نیز وضعیت نسبت به گذشته تغییر چشمگیری یافته است.

صرفه‌جویی در مصرف آب وظیفه دینی است

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی هم در این دیدار اظهار کرد: مشکلات و سختی‌ها در همه جا وجود دارد و باید به خداوند توجه داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه برخی از مشکلات از اعمال و رفتار ما نتیجه گرفته و از همین رو نعمت‌های خدا کاهش می‌یابد بیان کرد: باید با هم مهربان باشیم و خدا را در نظر بگیریم زیرا توجه به نیازمندان امری ضروری است.

این مرجع تقلید بیان کرد: وظیفه دینی و شرعی ما در مسئله آب که خداوند تاکید بسیار بر آن داشته است رعایت دقت در مصرف و صرفه‌جویی است و همه باید این وظیفه دینی را رعایت کنند.

وی استفاده ناصحیح از آب و حفر چاه‌های غیر مجاز را در کاهش منابع آبی موثر دانست و گفت: باید در این بخش دقت لازم را داشته باشیم و همه باید همکاری کرده تا مشکلات رفع شود.

آیت‌الله صافی گلپایگانی خاطرنشان کرد: شما وظیفه مهمی بر دوش دارید کاری کنید که نگرانی مردم برطرف شود و ما نیز دعا می‌کنیم همه همکاران شما که در بخش آب و برق زحمت می‌کشند موفق باشند.

اسراف در مصرف آب و برق حرام است

دیدار بعدی وزیر نیرو در قم با آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی بود. این مرجع تقلید در دیدار با چیت‌چیان با اشاره به اینکه مسئله آب و برق از مسائل مهم و حساس به شمار می‌رود اظهار کرد: باید در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه مسئله کمبود آب در کشور به صورت صحیح به مردم گوشزد نشده است خاطرنشان کرد: نباید در خصوص اطلاع‌رسانی در این زمینه کم‌کاری صورت گیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی ضرورت آگاه سازی مردم نسبت به مشکلات ناشی از کم‌آبی در کشور را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: باید در این زمینه‌ آگاه سازی لازم صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید در مسیر مصرف صحیح انرژی پیشگام شوند ادامه داد:‌ در دین مبین اسلام نسبت به صرفه‌جویی و اسراف تاکید بسیاری شده است و در روایات آمده است وقتی که حتی در کنار یک رودخانه قرار داریم نباید یک لیوان آب را هدر دهیم.

این مرجع تقلید تصریح کرد: در دین مبین اسلام حجت بر ما تمام شده است و حتی در مسئله وضو گرفتن نیز تاکید شده است که باید دقت نظر لازم را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه وسواس با اولویت‌های اصلی اسلام مخالفت است ادامه داد: صرفه جویی در مصرف آب نیازی بسیار اساسی است و اسراف در مسئله آب و برق حرام است و باید مردم نسبت به این مسائل توجه داشته باشند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به اینکه کسانی که در مسئله آب و برق اسراف کنند روز قیامت باید در این خصوص پاسخگو باشند گفت: باید نسبت به مسئله خشکسالی‌های اخیر در کشور اطلاع‌رسانی لازم به مردم صورت گیرد و آگاهی‌بخشی لازم ارائه شود و مردم از واقعیت‌ها آگاه شوند.

وی با اشاره به اینکه مسئولان باید به اقشار محروم جامعه توجه لازم را داشته باشند تاکید کرد: نباید در طبقات ضعیف جامعه کسانی باشند که به آب و برق نیازمند باشند.

این مرجع تقلید با تقدیر از مسئولان وزارت نیرو به دلیل عدم قطعی آب و برق در کشور و تلاش‌های صورت گرفته برای تحقق این مهم خاطرنشان کرد: در خصوص مسائل و مشکلات آب قم باید توجه بیشتری شده و در حل این مشکلات تسریع شود چرا که شهر قم میزبان زائران بسیاری است و تامین امکانات و نیازهای این زائران نیز ضروری است.

آبفای قم و رادیو معارف تفاهمنامه همکاری امضا کردند

چیت‌چیان در ادامه برنامه‌های خود در رادیو معارف حضور یافت و از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.

وزیر نیرو در این بازدید ضمن تقدیر از برنامه‌های ارزنده این رادیو، در جریان چگونگی تهیه و پخش این برنامه‌ها قرار گرفت.

چیت‌چیان همچنین در این بازدید تفاهمنامه شرکت آب و فاضلاب قم با رادیو معارف در خصوص تهیه و تولید برنامه‌هایی با مضامین صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف را با مدیران رادیو معارف مبادله کرد.

اهتمام رادیو معارف به پخش برنامه‌های اصلاح الگوی مصرف

محمد لطفی نیاسر در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری آبفای قم و رادیو معارف با اشاره به اینکه باید سیره اهل بیت در خصوص مصرف صحیح به مردم ارائه شود تاکید کرد: در این زمینه رسانه‌های دینی نیز می‌توانند اثرگذاری لازم را داشته باشند و در راستای ترویج این مفاهیم بکوشند.

وی با اعلام آمادگی رادیو معارف برای تهیه و پخش برنامه‌هایی با مضمون فرهنگ مدیریت مصرف با تکیه بر سیره اهل بیت(ع) یادآور شد: امروز که در کشور شاهد بحران کم‌آبی هستیم رادیو معارف تلاش خود را در مسیر فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف به کار می‌گیرد.

مدیر رادیو معارف با اشاره به اهتمام جدی رادیو معارف به نشر علوم دینی گفت: در قم همت رسانه‌ای خوبی وجود دارد و مراجع تقلید نیز حمایت‌های لازم را خواهند داشت.

افزایش آگاهی‌های علمی مردم با هدف اصلاح الگوی مصرف

وزیر نیرو در جریان این بازدید اظهار کرد: در بخش فرهنگ‌سازی و اصلاح الگوی مصرف رادیو معارف می‌تواند گام‌های بسیار ارزنده‌ای بردارد.

وی با تاکید بر اینکه رادیو معارف در انتقال داده‌های علمی صحیح می‌تواند اثرگذاری لازم را داشته باشد گفت: باید با افزایش آگاهی‌های مردم جلوی اسراف آب را گرفت.

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه همه باید نسبت به مسئله فرهنگ‌سازی مصرف آب و برق و مدیریت مصرف انرژی در کشور توجه داشته باشند گفت: 92 درصد از آب کشور در بخش کشاورزی با راندمان بسیار پایین مصرف می‌شود و میزان مصرف آب در بخش صنعت دو درصد و در بخش شرب شش درصد است.

بازدید وزیر نیرو از طرح تنوع محصول آب در حرم مطهر

حمید چیت‌چیان پس از آن با حضور در حرم مطهر حضرت معصومه(س)، مرقد نورانی کریمه اهل بیت(س) را زیارت کرد.

وی همچنین در ادامه از طرح تنوع محصول آب در حرم مطهر که برای نخستین بار در کشور از سوی شرکت آبفای قم اجرایی شده است بازدید کرد.

در این طرح سه نوع آب از سوی شرکت آبفا در اختیار حرم مطهر قرار گرفته است که شامل آب شرب برای آشامیدن، آب بهداشتی برای مصارفی مثل وضو گرفتن و آب خام برای شستشو و شیرهای آتش نشانی است.

وزیر نیرو در حاشیه بازدید از این طرح اظهار کرد: طرح تنوع محصول بسیار منطقی است و برای نخستین بار در کشور در حرم حضرت معصومه اجرایی شده است.

وی تأکید کرد: امیدواریم این طرح الگویی باشد که بتوانیم آن را به تدریج در ساختمان‌های عمومی، بیمارستان‌ها و در آینده برای منازل اجرا کنیم.

مصرف برق در سال‌جاری بیش از 10 درصد افزایش یافته است

وزیر نیرو در ادامه با آیت‌الله سعیدی تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) و امام جمعه قم دیدار کرد.

وی در این دیدار اظهار کرد: آب و برق از جمله خدماتی هستند که نیاز جامعه به آنها به صورت مستمر در حال افزایش است، حدود هشت درصد به مصرف برق در کشور اضافه می‌شود و به همین تناسب نیازمند افزایش تولید و شبکه‌ توزیع هستیم.

وی افزود: از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود 10.8 درصد مصارف برق افزایش یافته است، تولید و توزیع این اضافه سالانه کاری عظیم محسوب می‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه در مصرف آب هم شاهد افزایش تقاضا هستیم گفت: در این زمینه هم نیازمند پاسخگویی به مردم و صنایع هستیم.

وی با اشاره به منابع عظیم تولیدکننده انرژی برق در ایران خاطرنشان کرد: همین امر سبب شده است مشکلی جدی به وجود نیاید و اگر سرمایه‌گذاری‌های لازم را برای تبدیل انرژی‌ها به برق انجام دهیم مشکلی به وجود نمی‌آید ولی در مورد آب، محدودیت‌های منابع آبی را داریم ضمن اینکه در چند سال اخیر با خشکسالی و کاهش بارندگی هم مواجه بوده‌ایم و تغییرات اقلیمی جهانی، تغییراتی در نوع بارش در ایران را نیز به وجود آورده است.

چیت‌چیان با بیان اینکه دفعات بارش زیاد شده ولی مقدار آن کاهش یافته است، افزود: کاهش میزان بارش سبب می‌شود آب به‌زودی تبخیر شود ولی به منابع زیرزمینی و پشت سدها افزوده نشود.

وزیر نیرو گفت: درحال حاضر در شرایط تنش آبی به سر می‌بریم و نیازمند اقداماتی برای جلوگیری از ورود به شرایط بحران هستیم، نیازها هر روز افزایش می‌یابند ولی منابع رو به کاهش هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون اقداماتی در مدیریت عرضه آب داشته‌ایم تصریح کرد: از جمله این اقدامات می‌توان به انتقال آب از مناطق دوردست به شهرها اشاره کرد، کاهش منابع آبی سبب شده است این نوع انتقال هم تمام نیازها را جبران نکند که نمونه آن در شهر مشهد دیده می‌شود.

چیت‌چیان با تأکید بر اهمیت مدیریت مصرف در شرایط کنونی افزود: باید بتوانیم با اصلاح الگوی مصرف، منابع آبی را به مصرف صحیح برسانیم و مشکلی هم نداشته باشیم، مدیریت مصرف در آب شرب، کشاورزی و صنعت دارای اهمیت است و در این میان با توجه به اینکه 92 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود اهمیت بیشتری هم دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه جداسازی آب شرب از کشاورزی جزو اقدامات خوبی است که از جمله در حرم مطهر فاطمه معصومه(س) انجام شده است، گفت: امیدواریم حرم مطهر در این زمینه الگویی برای همه بخش‌ها در کشورمان باشد.

وی خاطرنشان کرد: در صنعت هم می‌توان به جای اینکه آب شرب را در اختیارشان قرار دهیم، پساب تصفیه‌خانه‌های شهری را مورد استفاده قرار داد، کاشت گلخانه‌ای به منظور برداشت محصول بیشتر با مصرف آب کمتر هم از جمله روش‌های مدیریت مصرف به شمار می‌رود.

چیت‌چیان با بیان اینکه در زمینه صرفه‌جویی آب می‌توان به فرهنگ دینی متکی شد، گفت: در شرع مقدس اسلام، اسراف حرام است و نباید آب را حتی در صورت وفور، در هر جا و بدون نیاز مصرف کرد، ائمه جماعات و جمعه، واعظ و سخنرانان به ویژه در ماه رمضان می‌توانند اینگونه موارد را در تبلیغات خود مطرح کنند.

آیت‌الله سید محمد سعیدی نیز با بیان اینکه مراجع و علما همواره دغدغه‌های مردم را در نظر دارند اظهار کرد: در گذشته هم مسئولان به نزد علما می‌آمدند ولی بیشتر، حضورشان تشریفاتی بود.

وی افزود: در اسلام نسبت به صرفه‌جویی منابع آب و دیگر انرژی‌ها سفارشات فراوانی صورت گرفته است و اسراف و مصرف بی‌رویه به شدت نهی شده است.

امام جمعه قم با بیان اینکه حتی در صورت وفور امکانات هم صرفه‌جویی امری لازم است گفت: مراجع تقلید در مورد صرفه‌جویی نظرات صریح خود را عنوان کرده‌اند.

وی ادامه داد: برخی مشترکان بدهی‌هایی در زمینه پرداخت قبوض دارند که البته نباید نسبت به این مسئله بی‌توجه باشند؛ برخی مراکز هم هستند که بدهی‌های سنگینی دارند.

سعیدی با بیان اینکه کمبود بارش هم شاید جزو الطاف الهی باشد خاطرنشان کرد: این امر سبب می‌شود انسان‌ها به فکر چاره و مدیریت صحیح مصرف باشند؛ قطع نعمت‌های الهی ‌عاملی برای درست استفاده کردن از منابع طبیعی می‌شود.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) افزود: وقتی محدودیتی به وجود می‌آید مردم بیشتر به فکر صرفه‌جویی می‌افتند؛ مردم ما از چند نظر صرفه‌جویی را رعایت می‌کنند که نخستین مورد رعایت احکام دینی و دستورات اسلامی است و علاقمندی آنها به نظام و دولت اسلامی هم دومین عامل محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: همه ما باید در زمینه مصرف صحیح آب و برق، الگویی برای اطرافیان خود باشیم.

سعیدی با اشاره به کاری که در زمینه تامین آب در قم صورت گرفته و تشکر از مسئولان به این دلیل گفت: مدیریت مصرف باید مطابق کاری باشد که عقلا در هر نقطه از جهان انجام می‌دهند؛ در بسیاری کشورها مدیریت صحیح استفاده از منابع انرژی به دقت مورد توجه قرار می‌گیرد و جداسازی آب شرب و سایر مصارف هم صورت گرفته است که باید به عنوان الگویی برای ما هم قرار گیرند.

امام جمعه قم افزود: توقع خداوند از مومنان و اهل ایمان در همه زمینه‌ها بیش از کفار است و صرفه‌جویی در مصرف آب هم همین‌گونه است؛ خون شهدای ما ضامن ارائه خدماتی است که امروز عرضه می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در زمان گذشته آرزو داشتیم یکی از مدیران در ادارات مقداری انصاف داشته باشد ولی امروز جای شکر دارد که نظام و دولتی اسلامی حاکم است و رئیس مجلس و سایر قوا هم شخصی دانشمند هستند و امیدواریم نظامی اینگونه در سایر کشورهای اسلامی هم حاکم شود.

برنامه بعدی وزیر نیرو در قم، شرکت در جلسه بررسی مشکلات آب قم در استانداری قم بود که در این دیدار علاوه بر استاندار و معاونان وی، مدیران کل ادارات مرتبط با بخش های مختلف وزارت نیرو هم حضور داشتند.

توجه به حل مشکل برق مراکز صنعتی در راستای تامین اشتغال در قم

احمد امیرآبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در این جلسه اظهار کرد: سالانه میلیون‌ها نفر زائر به قم مراجعه می‌کنند که در مورد تامین آب قم باید این تعداد زائر را هم در نظر گرفت.

وی افزود: قم یکی از قطب‌های تولید مرغ و گوشت کشور محسوب می‌شود که البته مراکز تولیدی در قم با مشکل آب و برق مواجه هستند و وزارت نیرو می‌تواند با برنامه‌ریزی و تخصیص بودجه لازم این معضلات را حل کند.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی به صنایع موجود در قم اشاره کرد و گفت: توجه ویژه‌ای در این زمینه به قم صورت گرفته ولی به دلیل عدم تامین برق، برخی از مراکز مهم صنعتی در قم فعال نیستند.

وی ادامه داد: توجه به احداث و تکمیل طرح‌های صنعتی که مشکل برق دارند در تامین اشتغال هم تاثیرگذار خواهد بود.

امیرآبادی به مشکل تامین آب در شهرهای کوچک و روستاهای قم اشاره و عنوان کرد: هم اکنون برخی شهرها با تانکر آبرسانی می‌شوند یا اینکه ساعات کمی در طول شبانه‌روز، سهمیه آب دارند که باید در این زمینه اعتبار لازم در نظر گرفته شود.

عدم بهره‌برداری متمرکز مشکل اصلی طرح انتقال آب به قم است

سید حسن رضوی معاون استاندار قم هم در ادامه طی سخنانی اظهار کرد: در مورد پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم، هر سال یک نقطه از این طرح به عنوان گلوگاه در نظر گرفته شد.

وی افزود: در شرایط فعلی، سد کوچری نقش گلوگاه را ایفا می‌کند؛ امسال با همه تلاش‌ها باز هم نتوانستیم آبگیری کاملی در این سد داشته باشیم و آبگیری موقت هم به سختی صورت گرفت.

معاون برنامه‌ریزی استاندار قم با بیان اینکه حل مشکلات این طرح با همکاری همه استان‌های در مسیر امکان‌پذیر است گفت: مجوز ماده 9 از وزیر اخذ شده و کار به مراحل خوبی رسیده است.

وی ادامه داد: مهمترین مشکل این طرح یک‌هزار و 500 میلیارد تومانی، بهره‌برداری متمرکز است که هنوز صورت نگرفته و آسیب‌هایی را متوجه طرح کرده است.

رضوی با اشاره به لزوم شکل گرفتن شرکت بهره‌برداری مستقل مانند دیگر پروژه‌ها در این طرح عنوان کرد: اگر کار به صورت درآمد و هزینه ادامه نیابد آسیب‌هایی به سخت‌افزار موجود وارد می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار قم اضافه کرد: بعد از حل مشکل سد کوچری، مشکلاتی در تصفیه‌خانه خواهیم داشت و اگر تمهیداتی اندیشیده نشود این مشکلات بروز خواهند کرد.

وی با بیان اینکه قم در چند سال گذشته از نظر احداث مسکن مهر رتبه نخست کشوری را داشته است گفت: در پردیسان حدود 25 هزار واحد مسکونی در قالب این طرح ساخته شده ولی مشکل فاضلاب در حال تبدیل شدن به یکی از معضلات اجتماعی در این منطقه است که نیازمند همکاری‌ همه دستگاه‌ها و نیز ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هستیم.

رضوی با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف آب خاطرنشان کرد: در صنعت و فضای سبز نیازمند تخصیص ویژه منابع هستیم زیرا شهرداری آماده جداسازی آب با مصارف گوناگون است ولی زیرساخت‌های لازم را ندارد.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار قم افزود: از وزارت نیرو می‌خواهیم زیرساخت‌های لازم یعنی تخصیص منابع برای جداسازی آب شرب از صنعتی و فضای سبز را در قم فراهم کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکل کم آبی شهرهای کوچک استان قم اشاره و تصریح کرد: در این زمینه نیازمند برنامه‌ریزی دقیق برای رفع مشکلات هستیم.

رضوی به بدهی‌های شرکت برق استان قم اشاره کرد و گفت: در مورد پست‌ها و افت ولتاژ مشکلات زیادی داریم که لازم است شرکت توزیع برق قم در این زمینه مورد حمایت قرار گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار قم از وجود متقاضی برای 800 مگاوات برق صنعتی در قم سخن گفت و خاطرنشان کرد: نیازها وجود دارد ولی تولیدی نیست که به متقاضیان پاسخ مثبت بدهیم.

وی با بیان اینکه برق‌رسانی به طرح‌های مسکن مهر در قم خوب بوده است عنوان کرد: البته در زمینه تامین روشنایی معابر و خیابان‌های منطقه پردیسان مشکلاتی وجود دارد.

خالی از سکنه شدن روستاهای دشت مسیله به دلیل کیفیت پایین آب

رضا سیار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم هم اظهار کرد: جهاد کشاورزی در حقیقت مصرف‌کننده 90 درصد آب‌ها نیست، چراکه هدررفت آب در رودخانه‌ها به مصرف کشاورزی نمی‌رسد.

وی افزود: در مورد دشت مسیله وضعیت از نظر کیفیت ای‌سی آب 20 هزار است و کیفیت خوب نیست و بسیاری از روستاهای منطقه خالی از سکنه شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان اینکه در برخی مناطق قم شاهد فرونشست دو متری زمین هستیم، تصریح کرد: این امر نشان‌دهنده از بین رفتن کامل سفره‌های آب زیرزمینی است.

وی گفت: در گذشته در برخی مناطق چاه‌های آرتزین وجود داشته ولی امروزه مقدار آب‌های زیرزمینی به شدت کاهش یافته است.

در ادامه حجت‏‌‏الاسلام والمسلمین محمد صادق صالحی‏‌‏منش، استاندار قم اظهار کرد: امام راحل نخستین شخصی بودند که پس از انقلاب در زمینه حل مشکل آب قم دغدغه داشتند و پیگیری‌های ایشان موجب ساخته شدن سد 15 خرداد شد؛ رهبر معظم انقلاب که خلف صالح ایشان هستند پیگیری‌های مجدانه‌ای فرمودند و زمینه‌ساز راه‌اندازی طرح بزرگ انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم شدند.

وی افزود: از وزیر نیرو می‌خواهیم با توجه به تاکیدات مراجع تقلید، نگاه ویژه‌ای به قم داشته باشد؛ در برخی روستاها به دلیل مشکلات فراوانی که وجود دارد مردم در وضعیت سختی زندگی می‌کنند و به عنوان استاندار از روبه‌رو شدن با آنها شرم دارم.

استاندار قم با بیان اینکه از مسئولان می‌خواهیم حقوق قانونی و طبیعی قم از نظر حق‌آبه‌ها رعایت شود گفت: قمرود و زاینده‌رود از جمله رودخانه‌هایی بوده‌اند که در سال‌های اخیر خشک شده‌اند و تفاوتی میان هیچ نقطه از کشور برای ما وجود ندارد ولی اینکه آب قمرود به صفر برسد قابل توجیه نیست.

وی ادامه داد: امروز آیت‌الله مکارم شیرازی عنوان کرد تا سئوالات شرعی وزارت نیرو را پاسخ دهم و این امر می‌تواند زمینه‌ساز گسترش فرهنگ صحیح الگوی مصرف باشد؛ در این زمینه نیازمند فرهنگ‌سازی رسانه‌ها نیز هستیم تا در مدیریت مصرف، بتوانیم از ظرفیت مراجع تقلید بهترین استفاده را داشته باشیم.

صالحی‌منش ضمن تشکر از مدیران استانی قم در حوزه انرژی خاطرنشان کرد: مدیران قم از هر امکانی برای بهره‌برداری بهتر و بیشتر مردم از منابع طبیعی استفاده می‌کنند.

استاندار قم با اشاره به مناسبت‌های مذهبی و ملی که زائران فراوانی به قم مسافرت می‌کنند گفت: مدیران قم با رویکردی جهادی در این زمینه عمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه دفتر رهبر معظم انقلاب پس از نیمه شعبان طی تماسی تلفنی تشکر ویژه‌ای از مسئولان قم به دلیل استقبال شایسته از زائران داشتند تصریح کرد: شهرداری، نیروهای نظامی و انتظامی و به ویژه اداراتی که مربوط به آب و برق می‌شوند در این زمینه دخیل بوده‌اند تا بهترین استقبال از مسافران صورت بگیرد.

وزارت نیرو برای تأمین برق صنایع مشکلی ندارد

چیت‏‌‏چیان نیز در انتهای جلسه طی سخنانی اظهار کرد: آنچه تاثیر زیادی دارد کمک استانداری و مدیران استان برای رفع مشکل آب است.

وی افزود: این آمادگی وجود دارد که از ظرفیت بخش خصوصی برای رفع مشکل فاضلاب در طرح‌های مسکن مهر قم استفاده شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه شهرداری‌ها باید ملزم شوند برای فضای سبز از سیستم قطره‌ای تحت فشار استفاده کنند گفت: این امر موجب رسیدن مصارف آب در شهر به حداقل‌هاست.

وی ادامه داد: مصرف بی‌رویه آب در بخش‌های مختلف از جمله فضای سبز موجب بروز مشکلات جبران‌ناپذیر در آینده خواهد شد.

چیت‌چیان از اختصاص مبالغی برای حل مشکل آب روستاها در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: روستاهایی که مشکل بیشتری در این زمینه دارند در اولویت قرار خواهند گرفت.

وزیر نیرو با اشاره به اعتبار 300 میلیاردی وزارت نیرو در سال جاری گفت: می‌توانیم برای روستاهای قم 3 میلیارد تومان اختصاص دهیم البته اگر در شرکت آب و فاضلاب کشور تصمیم دیگری گرفته شده باشد آماده اختصاص مبالغ بیشتر هستیم.

وی افزود: سایر پروژه‌ها هم از طریق ماده 11 آغاز خواهند شد تا مشکلات عمده برطرف شوند؛ در مورد دامداری‌ها نیز ارائه بهترین نوع خدمات در دستور کار قرار دارد.

چیت‌چیان با بیان اینکه توسعه شبکه برق در دستور کار وزارت نیرو است گفت: برای تخصیص برق صنایع مشکلی نداریم ولی درخواست ما این است که ابتدا قرارداد شرکت‌ها و کارخانجات به ثبت برسد تا وزارت نیرو از فروش برق اطمینان داشته باشد.

بازدید وزیر نیرو از تصفیه‌خانه فاضلاب قم

وزیر نیرو همچنین روز گذشته در محل تصفیه‌خانه قم حضور یافت و از روند اجرای این پروژه بازدید کرد.

تصفیه‌خانه فاضلاب قم با اعتبار بانک توسعه اسلامی در حال ساخت است.

اصلاح شیوه‌های آبیاری موجب صرفه‌جویی 50 درصدی می‌شود‌

چیت‌چیان پس از آن به دیدار آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفت.

وی در این دیدار اظهار داشت: تقاضا برای مصرف آب بیشتر شده ولی منابع آبی محدودیت دارند و در حال کاهش هستند.

وی افزود: با احداث سدهای جدید منابع آبی افزوده نمی‌شوند و برخی سدها بسیار کمتر از آنچه ظرفیت دارند آب را ذخیره کرده‌اند.

وزیر نیرو با بیان اینکه مهمترین راهکار در شرایط کنونی مدیریت مصرف است گفت: رهبر معظم انقلاب تاکیدات فراوانی طی چند سال اخیر در مورد این مسئله داشته‌اند و این موضوع در مورد مصرف آب اهمیت بیشتری دارد.

وی ادامه داد: حدود 92 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و در عین حال راندمان آبیاری در بخش کشاورزی بسیار پایین است.

چیت‌چیان با اشاره به شیوه‌ آبیاری غرقابی و راندمان پایین آن در کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر به سمت آبیاری تحت فشار برویم نیمی از آبی که در کشاورزی کنونی مصرف می‌شود را می‌توان صرفه‌جویی کرد.

وزیر نیرو گفت: اعتباراتی از سوی دولت تخصیص داده شده تا 85 درصد هزینه‌های مورد نیاز برای تغییر شیوه آبیاری تامین و 15 درصد باقیمانده هم به صورت وام به کشاورزان پرداخت شود.

وی با بیان اینکه تصمیم داریم پساب حاصل از فاضلاب شهرها را در اختیار صنایع قرار دهیم عنوان داشت: صنایع هم می‌توانند سیستم تصفیه فاضلاب داخلی داشته باشند تا از هدررفت آب جلوگیری شود؛ در سطح بین‌المللی تا هفت بار تصفیه و استفاده مجدد از آب رواج دارد.

چیت‌چیان با تأکید بر فرهنگ‌سازی به منظور اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از اسراف، گفت: رکن اصلی این فرهنگ‌سازی، تکیه بر فرهنگ دینی است زیرا بر اساس دستورات اسلامی، اسراف امری حرام است.

انتقاد آیت‏‌‏الله یزدی از مصرف نادرست آب در ایران

آیت‌الله یزدی نیز در این دیدار اظهار داشت: اسلام کامل‌ترین توصیه‌ها و دستورات را در همه زمینه‌ها دارد و صرفه‌جویی و فرهنگ صحیح مصرف آب و سایر منابع هم از این قضیه مستثنی نیست.

وی افزود: دلیل اصلی پراکنده شدن انسان‌ها بر روی کره زمین، پیدا کردن منابع آبی در دیگر نقاط بوده است زیرا نیاز به آب مهمترین احتیاج بشر برای تشکیل شهرها و تمدن‌های مختلف بوده است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه به طور طبیعی در کنار دریاها و مناطقی که بارندگی خوبی وجود داشته، تمدن‌های بیشتری هم شکل گرفته‌اند گفت: در قرون متمادی، بشر تکامل یافته و نسبت به نیازمندی‌های زندگی خود، بررسی‌هایی داشته است و برای استفاده بهینه از آنها از دانش‌های گوناگون بهره گرفته است.

وی ادامه داد: در صدر اسلام نسبت به صرفه‌جویی در مصرف آب دقت‌های فراوانی از سوی پیامبر اکرم(ص) و سایر ائمه(ع) صورت می‌گرفت؛ الگوی مصرف آب امروزه در بین مردم ایران مناسب نیست.

آیت‌الله یزدی خاطرنشان کرد: گاهی مشاهده می‌شود به دلیل اینکه آب زیادی در اختیار برخی افراد قرار دارد دچار وسواس و اسراف که کار حرامی است می‌شوند؛ بسیاری به هیچ وجه توجه ندارند که برای تامین آب موجود در لوله‌ها چه میزان هزینه و زمان صرف شده است و این موضوع در مورد سایر منابع مانند گاز هم دیده می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه فرهنگ نامناسبی در مصرف آب در ایران وجود دارد گفت: بزرگان دینی ما در این زمینه سفارشات فراوانی داشته‌اند و سیره آنها هم، صرفه‌جویی در مصرف آب بوده است.

وی ادامه داد: مصرف بی رویه آب موجب کاهش ذخیره سفره‌های آب زیرزمینی شده و همین امر به نوبه خود تغییراتی در ساختار طبیعی زمین هم ایجاد کرده است؛ نیازمند اقدامات فرهنگی برای اصلاح الگوی مصرف آب و دیگر منابع هستیم.

آیت‌الله یزدی با بیان اینکه مصرف انرژی‌هایی مانند برق در ادارات هم صحیح نیست خاطرنشان کرد: آب هم با بی‌مبالاتی در برخی ادارات استفاده می‌شود؛ می‌توان راهکارهایی را به کار بست که مانع از اسراف در آب شود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: به‌کارگیری آخرین روش‌های روز دنیا در زمینه مصرف بهینه آب امری ضروری است.

وی در مورد استفاده آب در بخش کشاورزی تصریح کرد: باید دید چند درصد از آب در روش غرقابی نصیب کشت می‌شود، باید به کشاورزان کمک کرد تا نحوه آبیاری را در مزارع اصلاح کنند و از این طریق به اصلاح الگوی مصرف کمک کنیم.

آیت‌الله یزدی با تاکید بر اینکه علما و مراجع تقلید توصیه‌های لازم را به مردم در زمینه مصرف صحیح آب خواهند داشت گفت: مسئولان وزارت نیرو هم باید روش‌های مصرف بهینه را به مردم بیاموزند و زیرساخت‌های لازم را فراهم کنند و اطلاع‌رسانی صحیحی هم داشته باشند تا کشاورزان، صاحبان صنایع و همه مردم دریابند که این امر تا چه میزان به نفعشان خواهد بود و علاوه بر این نعمت‌های الهی هم متعلق به همگان است.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه با انتقاد از اسراف و تجمل‌گرایی در بسیاری موارد خاطرنشان کرد: برخی افراد ابتدا زندگی ساده‌ای داشته‌اند ولی پس از اینکه به ثروت رسیده‌اند مرتب خانه عوض می‌کنند و وسایل مختلف می‌خرند؛ داشتن ثروت دلیل نمی‌شود که انسان مرتب وسایل گوناگون بخرد در حالیکه به آنها نیاز ندارد؛ به همین ترتیب در مصرف آب هم حتی اگر منابع آبی متعددی داشته باشیم نباید اسراف کنیم.

وی با بیان اینکه در سایه نظام اسلامی امکانات زیادی در کشور فراهم شده است گفت: جمعیت کشور ما پس از انقلاب بیش از دو برابر شده و رهبر معظم انقلاب هم تاکید دارند باید جمعیت افزایش یابد زیرا امکانات کشور ما ظرفیت بیش از 100 میلیون نفر را دارد به شرطی که مدیریت خوبی بر روی منابع داشته باشیم.

آیت‌الله یزدی افزود: مجلس باید در قانون‌گذاری، وزارت‌خانه‌ها برای برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی و همه مردم برای اصلاح الگوی مصرف تلاش کنند تا بتوانیم از ظرفیت‌های موجود بهترین استفاده را داشته باشیم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: امیدواریم در ماه مبارک رمضان هم مبلغان و نیز رسانه‌ها در زمینه فرهنگ‌سازی برای اصلاح الگوی مصرف اقدامات و توصیه‌های لازم را داشته باشند.

ضرورت مطالعات عمیق و دقیق آبرسانی برای حل مشکل آب

دیدار بعدی وزیر نیرو در قم با آیت‌الله هاشمی شاهرودی بود. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار به توسعه سریع کشور و نیاز به آب برای این منظور اشاره و اظهار کرد:‌ اجرای طرح‌های کوچک آبرسانی اگرچه در کوتاه‌مدت مؤثر است، اما وزارت نیرو باید به اجرای طرح‌های بزرگ آبرسانی از خلیج فارس و دریای عمان را مجدانه پیگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: در چند سال آینده بحران آب جدی‌تر از بحران نفت خواهد شد و از امروز باید مطالعات عمیق و دقیق آبرسانی مورد توجه باشد تا در سال‌های آینده کشور با مشکل کم‌آبی روبه‌رو نشود و البته این امر نیازمند همت بلند مسئولان است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتایج اجرای اینگونه طرح‌ها نیز اشاره کرد و افزود: اجرای این طرح‌ها علاوه بر تأمین آب شهرهای مختلف در تغییر آب و هوای کشور، در تغییر آب و هوای کشور، ایجاد زمینه لازم برای توسعه صنعت و کشاورزی بسیار مثمرثمر خواهد بود.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو نیز در این دیدار ضمن تشریح مباحث تامین آب در کشور، از کاهش شدید بارندگی تا 47 درصد در 15 استان کشور خبر داد و گفت: این مسئله ناشی از کاهش بارندگی و میزان آن و همچنین تغییرات اقلیمی است.

وزیر نیرو همچنین از مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب از دریای خزر به شهرهای مرکز کشور سخن گفت و افزود: به علت غلظت بالای نمک پس از شیرین کردن آب دریا و ایجاد مشکل برای آبزیان، این طرح قابل اجرا نیست.

وی در عین حال از سرمایه‌گذاری وزارت نیرو در انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان خبر داد و بیان کرد: با انتقال آب این مناطق به استان‌های سیستان، کرمان، فارس و یزد مشکل این استان‌ها برطرف خواهد شد.

صرفه‌جویی باید به فرهنگی عمومی تبدیل شود

وزیر نیرو در آخرین دیدار خود به دفتر آیت‌الله سبحانی از مراجع عظام تقلید و مفسران قرآن کریم رفت.

آیت‌الله جعفر سبحانی در این دیدار با اشاره به اینکه انفاق سنتی تکوینی است، گفت: حتی در انفاق به عنوان کاری حسنه، اسراف حرام و ناپسند شمرده شده و باید در این بخش نیز اعتدال رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه اسراف کردن در مصرف آب حرام است، اظهار کرد: علما و مسئولان باید از طریق رسانه‌ها در این زمینه به مردم اطلاع رسانی لازم را داشته باشند چرا که اسراف در مصرف آب همچون دیگر گناهان مانند دروغ حرام است و حتی گناه آن بیشتر است چرا که با دروغ یک نفر متضرر شده ولی در صورت اسراف آب حیات جامعه به خطر می‌افتد.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به اینکه باید جنبه دینی حرمت اسراف برای مردم گفته شود، ادامه داد: باید با تلاش گسترده صرفه‌جویی به فرهنگی عمومی تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه مردم تا زمانی که گرفتار نشوند قدر نعمت‌ها را نمی‌دانند، اضافه کرد:‌ باید الگوی مصرف را تغییر دهیم زیرا اسراف حرام است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به مشکلات موجود در بخش کشاورزی و کمبودها در بخش آب بیان کرد: باید محصولاتی کشت شود که نیاز کمتری به آب دارند و این مسئله باید به مردم هم گفته شود.

وی با تأکید بر اینکه آبیاری قطره‌ای باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد:‌ استفاده از روش آبیاری قطره‌ای از اسراف آب جلوگیری می‌کند.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به اینکه باید برای بارش باران دست به دعا برداشته و نماز باران بخوانیم، اظهار کرد: امروز در کشور با کاهش جمعیت روبه‌رو هستیم در حالیکه نیروی جوان عامل آفرینش فکر، صنعت و ثروت است.

وی با اشاره به اینکه کشور ما رو به پیری می‌رود و خطر کاهش جمعیت در کشور جدی است، اضافه کرد: شعار فرزند کمتر زندگی بهتر خلاف اسلام است و سخنان رهبر معظم انقلاب درباره ضرورت افزایش جمعیت نیز برای همگان حجت است.

============

گزارش از صدرالدین فلاح

============

انتهای پیام/78004/ذ20/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها