امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91771
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پژمان پیروزی، مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اظهار داشت: در سیستم قضایی تحولات مهمی انجام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پژمان پیروزی، مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اظهار داشت: در سیستم قضایی تحولات مهمی انجام شده است ولی برای رسیدن به نقطه آرمانی باید تلاش مضاعف کرد.

وی آشنایی با سیستم‌های قضایی سایر کشورها و آشنایی و بهره‌گیری از تجربیات آنها را در زمینه‌های قضایی مؤثر و مفید ارزیابی کرد و گفت: در راستای احقاق حق اشخاص ناگزیریم به سمت تخصصی شدن محاکم پیش برویم.

پیروزی گفت: در محاکم و دادگاه های ما وجود دادگاه تجارت، اطفال و یا سایر دادگاه های تخصصی لازم و ضروری است و قطعاً رسیدگی‌های علمی و تخصصی اثرات بهتری دارد.

وی تحول سیستم قضایی و تخصصی شدن دادگاهها را اقدامی مهمی دانست که دستگاه قضایی ناگزیر به حرکت در این مسیر است.

این حقوقدان تلاش سیستم قضایی در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد را مهم توصیف کرد و گفت: در پرونده‌های زمین خواری، مفاسد اقتصادی و اجتماعی بار مبارزه نباید به تنهایی بر دوش قوه قضاییه باشد و باید با بررسی ریشه‌های مفاسد و تعاملات فراسیستمی و ملی به اصلاح زیرساخت‌ها پرداخت.

وی افزود: نیازمند تعامل فراقوه‌ای در بحث مفاسد هستیم زیرا مجازات صرف نتیجه بخش نیست و علت و ریشه‌های هر جرم باید بررسی و از بین برود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اصلاح زیرساخت ها خاطرنشان کرد: تأمین معیشت و رفاه قضات و کارکنان قضایی به طوری که دغدغه‌های رفاهی آنها را فراهم کند می‌تواند بسیاری از عوامل ایجاد بزه را از بین ببرد.

پیروزی گفت: انتظارات ما از سیستم قضایی و مجموعه عوامل آن باید در حد امکاناتی که ارائه می‌دهیم باشد و غفلت از این موضوع می‌تواند سلامت سیستم را به مخاطره اندازد.

وی در ادامه همچنین با اشاره به نظارت‌های صحیح و اصولی یادآور شد: استفاده از مکانیزم‌های نظارتی اصولی به طوری که استقلال قاضی را به چالش نکشد و از طرفی بازدارنده از تخلفات باشد بسیار مهم و تأثیرگذار است.

این مدرس دانشگاه با تبیین جایگاه حقوق بشری در نظام حقوقی جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: جوامع غربی در مسئله حقوق بشر مصادره به مطلوب می‌کنند و یا به عبارتی با تفسیر رأی هر چه به مصلحت و نفع‌شان باشد انجام می‌دهند.

وی در پایان گفت: حقوق بشر به عنوان ابزاری در اختیار برخی قدرت‌ها در جهت استفاده‌ها و منافع شخصی آنان است، در حالی که چارچوب و منشور حقوق بشر مشخص و تبیین شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها