امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91778
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی رفیعی در خصوص عملکرد دستگاه قضایی در سال‌های اخیر اظهار داشت: حضور قضات فرهیخته و مطلع، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی رفیعی در خصوص عملکرد دستگاه قضایی در سال‌های اخیر اظهار داشت: حضور قضات فرهیخته و مطلع، سرعت رسیدگی‌های قضایی را افزایش داده و این امر عملکرد سیستم قضایی را قابل قبول و مثبت کرده است.

وی درخصوص بازنگری قوانین و عملکرد دستگاه قضایی گفت: پاره‌ای از قوانین ما در مواردی دارای نقیصه است، مثلاً قانون تجارت (بخش داوری)، آیین دادرسی مدنی و یا قانون‌کار نیازمند اصلاحاتی است که دستگاه قضایی همان‌طور که پاره‌ای از قوانین مانند قانون مجازات اسلامی را اصلاح کرده می‌تواند این قوانین رابررسی و اصلاح کند.

رفیعی ادامه داد: دستگاه قضایی با تشکیل کارگروه‌ها و کارشناسان قضایی می‌تواند به بررسی نقاط قوت و ضعف این قوانین بپردازد زیرا ضروری است قوانین متروک و منسوخ که در حال حاضر کاربردی ندارند تغییر کنند و اصلاح شوند.

وی با تأکید بر استقلال قضایی به عنوان یک اصل قضایی یادآور شد: قاضی براساس اسناد و مدارک طرفین پرونده رأی صادر می‌کند و به هیچ عنوان تحت تأثیر نظر و فشار حزب، گروه و یا فرد خاص قرار نمی‌گیرد.

رفیعی گفت: به عبارت دیگر هیچ کس نمی‌تواند رأی قضایی را بشکند و یا نقض کند مگر به موجب قانون یا مقام قضایی بالاتر و یا رأی دادگاه عالی که  می تواند رأی دادگاه  بدوی را تأیید یا رد ‌کند.

این مدرس دانشگاه در ادامه افزود: مهم‌ترین اصلی که در قانون اساسی به آن اشاره شده است استقلال قضایی است که مانع اعمال  سلیقه‌های شخصی می‌شود.

رفیعی درخصوص اعدام‌های علنی گفت: این احکام و اجرای آن جنبه پیشگیرانه و عبرت‌آموزی زیادی دارد ضمن اینکه باید تأثیرات آن بر سایر افراد جامعه مانند کودکان و یا اصطکاک آن با قوانین سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری مدنظر قرار بگیرد.

وی ادامه داد: چالش‌های حقوق بشری نظام جمهوری اسلامی که یک نظام اسلامی است با سازمان‌های بین‌المللی بیشتر در خصوص مسائل سیاسی است تا حقوقی، در حالیکه در چین و عربستان مجازات‌های اعدام با شمشیر در ملأ عام وجود دارد و هیچ سازمان جهانی متعرض آنها نمی‌شود.

رفیعی افزود: غربی‌ها با نقد جنبه‌های مجازات اعدام در ایران می‌خواهند دیدگاه‌های سیاسی و غیرحقوقی خود را بر مبنای اهداف خاص که همان تخریب وجهه اسلام شیعی و ایران است اعمال کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در خصوص مجازات‌های اعدام ما مطیع و تابع شرع مقدس اسلام هستیم و براساس معیارهای اسلامی و دینی در برخوردهای قضایی حرکت می‌کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها