امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91781
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 362
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جنوب کرمان، دلم نمی‌خواهد نام شهرستان‌های قلعه‌گنج و منوجان را با محرومیت‌ها بیاوریم، شاید ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جنوب کرمان، دلم نمی‌خواهد نام شهرستان‌های قلعه‌گنج و منوجان را با محرومیت‌ها بیاوریم، شاید ظرفیت‌ها و گنج‌های آن نمایش داده شود و این کلمه از پیشوند و پسوند شهرستان همیشه حضورها، برداشته شود، اما جامانده در دل کوه‌های مارز و گشمیران روستاهایی پیدا می‌شود که باید از قلعه‌گنج گذر کنید تا به آنها برسیم اگرچه در شناسنامه منوجان باشند.

دهستان گشمیران اگرچه مسیرش از میان قلعه‌گنج می‌گذرد، اما در توجهات دولتی به شهرستان منوجان تخصیص یافته است که فاصله آن با مرکز منوجان حدود 100 کیلومتر و با قلعه‌گنج کمتر از 60 کیلومتر است.

گشمیران چشم به یاری مدیریت جهادی بسته است

دهستان گشمیران از توابع شهرستان منوجان که بیشترین شهید را در سال‌های انقلاب و جنگ تحمیلی تقدیم این مرز و بوم کرده است، اکنون در دل کوهساران چشم به یاری مدیریت جهادی بسته است که اگر در سال‌های گذشته امکان حضور گروه‌های جهادی فراهم می‌شد، امروز حتما کمتر شاهد ناله‌های مردم بودیم.

انتهای این دهستان جایی که دیگر کوه راه را بر همه سد کرده است، روستای آب‌گل «یوگل» مردمانی از جنس فولاد سخت و صبور و از قماش ابوذرهای ایرانی دیندار و پاک بر سینه خود سکنی داده است،40 خانوار شده بودند، اما هنوز خانه‌هایشان کپری کپری بود.

این را که می‌گویم کپری کپری به این دلیل است که جاده‌هایشان آن‌قدر سخت و صعب‌العبور است که هیچ  پیمانکاری حاضر نیست با هیچ کرایه‌ای مصالح ساختمانی به اینجا ببرد و خانه‌ای محکم و مقاوم بسازند.

ماهواره‌ جاده‌های خاکی گشمیران را طی کرده است

مدرسه‌ای با دو باب کانکس برایشان برپا کرده بودند که دختران تا کلاس پنجم درس می‌خوانند و ترک تحصیل کرده و می‌کنند و پسران به منوجان یا قلعه‌گنج برای ادامه تحصیل می‌روند، وقتی نگاه دختران روستا را به تحصیل علم می‌بینی، دلت می‌خواهد، فریاد بزنی که ای خدای بزرگ، یک‌بار دیگر عدالت را معنا کن.

مردم روستا وقتی فهمیدند که خبرنگاری به روستای آنها آمده است، دستم را رها نمی‌کردند و دلشان می‌خواست از خانه‌های حصیری‌شان تصویری بگیرم که نشان دهم اگر چه خوش سلیقه و تمیز هستند، اما هنوز به آنها کپر می‌گویند و در مقابل باد و باران آسیب‌پذیر هستند.

تلویزیون‌های 14 اینچ قدیمی بر روی طاقچه‌ها خانه‌شان خاک می‌خورند و دریغ از اینکه جاده خراب نگذاشته است تا شبکه‌های دیجیتال و تکنولوژی ایرانی به آنها برسد، اما صدای امواج ماهواره‌ها خیلی راحت به گوش می‌رسید، یعنی بیگانگان توانسته‌اند، جاده‌های خاکی آنها را طی کنند.

آب‌گل انعکاس صدای بی‌عدالتی ماست

آب‌گل شاید به کوه خورده باشد، اما انعکاس صدای بی‌عدالتی ماست، زیرا اگر کمی فقط کمی دلمان از خیال صندلی و پست و مقام راحت می‌شد و نمی‌ترسیدیم کسی آن را خواهد گرفت، حتما شبانه‌روزی برای رفع محرومیت این روستا کار می‌کردیم.

یک انسان نیکوکار برایشان مسجد زیبا و بزرگی ساخته بود و ما چرا دلمان آن‌قدر سبک نباشد که اندازه این انسان قدم برداریم و برایشان خانه بسازیم، چرا باید یک حاج‌عبدالله والی داشته باشیم و الگوبرداری از این نماد جهادگری نداشته باشیم.

مردم از افت ولتاژ برق گلایه داشتند

اینجا اگر چه برق آمده است و هوای کوهستان مطبوع و تابستان خیلی داغ و گداز نیست، اما نمی‌دانم چرا مردم از افت ولتاژ گله داشتند، حجم ترافیک برق در شهرستان‌های جنوبی بسیار بالا است و نیروگاه هزار مگاواتی کهنوج هم چاره‌ای برای رفع مشکل نیست.

باید اینجا از انرژی‌های خدادادی استفاده کنند، خورشید و باد فراوان وجود دارد، مردمی ساده و با اراده عزم خدمت را برای آنها جدی‌تر می‌کند و باید کاری کرد.

باید برای خدمت‌رسانی به این مردم ایثار کنیم

امام جمعه منوجان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: لازم است، مسئولان نسبت به نیازهای اولیه مانند آب، برق و جاده اهتمام ویژه داشته باشد و دولت باید کمک کند تا این نیازها تحقق پیدا کند.

حجت‌الاسلام امین رضوانی اظهار داشت: با توجه به کوهستانی بودن روستاها و نبود جاده مناسب خدمات بهداشتی مناسبی در این روستا دیده نمی‌شود و باید دولتمردان به این امر توجه ویژه داشته باشند.

فرماندار منوجان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس بیان کرد: روستاهای کوهستانی در تایید ولایتمداری خود شهدایی زیادی را تقدیم این انقلاب و نظام اسلامی کرده‌اند و در هر روستا گلزار شهدا نماد خوب تدین و ولایتمداری است و باید برای خدمت‌رسانی از حد وظیفه بگذریم و ایثار کنیم.

شرایط روستاهای منوجان بحرانی است

ایوب فلاحی گفت: نبود جاده مناسب، نبود مدرسه و نبود مسکن مستحکم وضعیت این روستا را نگران کننده کرده است و تصمیم گرفته شد در نخستین اقدام زمینی در یک نقطه مناسب به مردم واگذار و بنیاد مسکن اقدام به ساخت مسکن کند.

وی افزود: برای جاده روستای آب‌گل نیز اداره راه و شهرسازی پیگیری کرده تا به سرعت نقاط سخت و گردنه‌های صعب‌العبور را هموار و مسیر جاده را بازگشایی کند.

فرماندار منوجان در زمینه عدم حضور گروه‌های جهادی و دانشجویی در این روستاها گفت: احساس می‌کنم، شرایط روستاهای منوجان بحرانی است، محرومیت بیداد می‌کند در این مدت بیش از 70 درصد روستاها را بازدید کرده‌ام،  هنوز در خیلی از روستاها سرویس بهداشتی ساخته نشده است.

فرماندار منوجان خاطرنشان کرد: در گذشته حضور گروه‌های جهادی در این شهرستان اتفاق نیفتاده است یا به ندرت و بسیار کم بوده و از خدمات این گروه‌ها استفاده نشده و مشکلاتی در روستاها دیده می‌شود که امید است با استقبال گروه‌های جهادی مواجه شویم.

===================

گزارش و عکس از: علی اکبرزاده

===================

انتهای پیام/80004/خ40/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها