امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9179
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۳
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس محسن کرمی در نشست خبری که امروز برگزار شد اظهار داشت: سازمان ثبت‌احوال کشور نقش حاکمیتی و زیرساختی در سطح جامعه بر عهده ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس محسن کرمی در نشست خبری که امروز برگزار شد اظهار داشت: سازمان ثبت‌احوال کشور نقش حاکمیتی و زیرساختی در سطح جامعه بر عهده دارد.

وی ادامه داد: ثبت وقایع حیاتی چهارگانه شامل ازدواج، فوت، طلاق و تولد در سطح کشور و خارج از کشور، صدور اسناد هویتی و تابعیتی تمامی ایرانیان، تولید و انتشار آمار و تحولات جمعیتی کشور سه مأموریت مهم سازمان ثبت احوال کشور است.

وی خاطرنشان کرد: نخستین اقدام سازمان ثبت احوال در سال جاری مصادف با انتخابات در سطح کشور و پاسخگویی به استعلام داوطلبین شورای شهر، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان بود.

کرمی یادآور شد: حدود 300 استعلام برای شورای شهر و روستا 112 استعلام مربوط به مجلس شورای اسلامی 28 استعلام در رابطه با مجلس خبرگان و 687 استعلام نیز در حوزه ریاست جمهوری پاسخگو به وزارت کشور و دیگر نهادها بوده‌ایم.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه 600 اداره‌کل ثبت احوال کشور در روز انتخابات آماده باش هستند گفت: تمامی ادارات در ایام منتهی به انتخابات آماده‌باش هستند و برای افرادی که مشکلی برای شناسنامه و کارت ملی آن‌ها ایجاد شده است شناسنامه و کارت ملی صادر می‌‌کند که این پروسه صدور سند هویتی در حداکثر یک روز صادر می‌شود.

کرمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر صدور شناسنامه‌های مکانیزه اظهار داشت: از سال 89 شناسنامه‌های مکانیزه آغاز شده و تاکنون 4 میلیون و 700 شناسنامه در سطح کشور توزیع شده است.

وی خاطرنشان کرد: به جهت محدودیت‌ها مقرر شد که سیلی از مردم در اولویت شناسنامه‌های مکانیزه قرار بگیرند که از جمله آن‌ها صدور شناسنامه مکانیزه برای افرادی است که به سن 15 سال می‌رسند.

کرمی به مزایای شناسنامه مکانیزه اشاره کرد و گفت: در این شناسنامه جعل به حداقل می‌رسد .

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: برای افرادی که شناسنامه‌های آنها به هر دلیلی مفقود شود نیز شناسنامه مکانیزه المثنی صادر می‌شود.

کرمی یادآور شد: یک میلیون و 400 هزار شناسنامه مکانیزه سالانه برای کودکانی که تازه به دنیا می‌آیند صادر می‌شود و هر نوع تغییرات به صورت ماشینی و مکانیزه است.

وی با بیان اینکه یک میلیون و 100 هزار شناسنامه سالانه برای افرادی که به 15 سال می‌رسند صادر می‌شود گفت: در مجموع سالانه 2 میلیون و 500 هزار شناسنامه مکانیزه برای دو دسته از افراد جامعه صادر می‌شود.

وی به صدور کارت هوشمند ملی اشاره کرد و گفت: پایلوت این کارت در استان قم آغاز شد و مراحل اجرای صدور کارت هوشمند ملی نیز از 28 اردیبهشت در استان قم آغاز شده است که از اول خرداد نیز ثبت‌نام دریافت کارت هوشمند ملی فقط در استان قم آغاز می‌شود.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور خاطرنشان کرد: تاکنون برای 1500 نفر از مجریان انتخابات از جمله فرمانداران، بخشداران و دیگر مجریان کارت هوشمند ملی صادر شده است.

کرمی به آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی اشاره کرد و گفت: در گذشته اسناد هویتی به صورت کاغذی نگهداری می‌شد که تاکنون برای ارائه خدمات بهتر 120 میلیون سند هویتی به صورت الکترونیکی آرشیو شده است تا در ارائه خدمات به مردم و سازمان‌های دیگر تسریع داده شود.

وی افزود: در صورتیکه اسناد هویتی به صورت الکترونیکی آرشیو نمی‌شدند استعلام داوطلبین از سوی سازمان ثبت احوال کشور زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌داد.
انتهای پیام/
   
برچسب ها:
آخرین اخبار