امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۳:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91830
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به عراق، راهی کرکوک شدیم تا با فرمانده عملیات پیشمرگه علیه داعش مصاحبه‌ای را ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به عراق، راهی کرکوک شدیم تا با فرمانده عملیات پیشمرگه علیه داعش مصاحبه‌ای را داشته باشیم.

سرلشکر «شیر کو» که بعدها فهمیدیم چند سالی در ایران بوده و بسیار به ایران و مردمانش ارادت دارد. با چند تماس و طی مسیری نسبتا طولانی به مقر وی که به مقر«راه آهن کرکوک» معروف است، رسیدیم. از آنجا که هنوز در منطقه بود و در راه رسیدن به مقر، مدتی را در اتاق فرماندهان منتظر ماندیم.

حضور چندین سرهنگ و سرتیپ در یک اتاق 12 متری برایم جالب بود که یکی یکی از مناطق عملیاتی خود می آمدند تا گزارش کار روزانه شان را به «امیر» بدهند.

حضور یک سرلشکر معمولاً با تشریفاتی همراه است و بخصوص در شرایط جنگی تصویر از یک فرمانده تصویری خاص است. اما امیر همه آن پیش زمینه‌های ذهنی را شکست وقتی با سادگی وارد شد و با همه احوالپرسی کرد و با زبان فارسی شروع به خوش و بش کرد.

امیر ما را به اتاق خود راهنمایی کرد و پیش از آغاز مصاحبه در مورد حضور 4 ساله اش در ایران و خاطرات خوش آن ایام گفت و گفت که اگر فرصتی پیش آید دوست دارد تا همه محبت‌هایی که از سوی دولت و ملت ایران در حق کردها شده را جبران کند.

دعا میکرد که ایران هیچگاه دچار شرایطی نشود که به کمک خارجی نیاز داشته باشد اما گفت اگر روزی چنین شد کردها همه تلاش خود را برای جبران چندین دهه مهمان نوازی و کمک و محبت ایران به کار خواهند بست.

در حین مصاحبه بیشتر به ارادت امیر به ایران پی بردم؛ وقتی که تلفنهایش را جواب نمی‌داد و همه حواسش به ما بود. تلفن‌هایی که هر کدام مهم و از سوی مقامات سیاسی – نظامی عراقی بود و یکی از آنها رئیس مجلس عراق بود که گفت یک ساعت دیگر(بعد از مصاحبه با ما) به دیدارش خواهد رفت.

مصاحبه پیش رو حاصل ساعتی گفت‌وگوی ما با امیر بود که به زبان فارسی با اصرار امیر انجام گرفت تا زبان فارسی خودش را نیز مروری دوباره کرده باشد.

فارس: این منطقه پیش از این در اختیار ارتش عراق بود. حضور نیروهای پیشمرگه در آن چطور اتفاق افتاد؟

شیر کو: ما در گذشته در این محل مستقر بودیم. با اتفاقاتی که دو سال پیش رخداد(اشاره به اختلافات بین پیشمرگه و ارتش عراق در سال 2012 و عملیات دجله) این منطقه به ارتش واگذار شد و امنیت بخشی از آن را نیز ما بر عهده گرفتیم.

حدود 20 روز پیش با سقوط موصل و صلاح الدین و الانبار ما در این منطقه مستقر شدیم تا مانع پیشروی داعش شویم.

پیش از این لشکر 12 ارتش در این مکان مستقر بود. پس از ایجاد عملیات دجله ما این قسمت را در اختیار داشتیم البته گاهی درگیری‌هایی به وجود می‌آمد اما به هر حال مستقر شدیم. منطقه کرکوک از نظر امنیتی به 3 بخش تقسیم شد.

شمال کرکوک تابع ما بود، مرکز شهر تابع پلیس بود و فرمانداری کرکوک نیز تابع لشکر 12 بود و فرمانداری حویجه نیز تحت کنترل لشکر 12 بود.

زمانیکه موصل و صلاح‌الدین سقوط کردند، من با سرلشکر 12 صحبت کردم و متوجه شدم که ترسیده است و به او گفتم که حاضریم کمکشان کنیم اما قبول نکرد. حتی در جلسه استانداری کرکوک نیز دوباره تاکید کردم که ارتش توانایی مقابله ندارد و فرار خواهد کرد و مناطق تحت تسلط لشکر 12 به تصرف تروریست‌ها در می‌آید. مطمئن بودم که ظرف چند ساعت شهر سقوط می کند چرا که در چشمان سرلشکر ترس را می خواندم و نسبت به توانایی نیروهایش نیز شناخت کافی را داشتم.

پس از اشغال مناطق تحت کنترل ارتش از سوی تروریست‌ها، مجلس نمایندگان کرکوک از ما خواست تا سریع وارد عمل شویم و مناطق را باز پس گیریم و ما نیز چنین کردیم و ظرف یک ساعت مسیرهای منتهی به حویجه را تصرف و سنگر سازی کردیم و دفاع را از همین نقطه آغاز کردیم.

اکنون فرمانداری حویجه تحت کنترل تروریستهاست؛ ما می توانیم آن را آزاد کنیم اما باید دستور صادر شود تا عملیات خود را شروع کنیم.

موضوعی که وجود دارد این است که فرمانداری این شهر همه عرب هستند و آنها در شرایط کنونی تروریست‌ها را تایید می‌کنند و اگر صددرصد با تروریست‌ها نباشند، 50 درصد حویجه آنها را تائید می کنند که همین عامل، دلیل ماندگاری تروریست‌ها در این شهر است. حویجه تصور می‌کند که با حضور عناصر داعش از دست حکومت مرکزی آزاد شده و تمایلی به مقاومت در مقابل آنها ندارد.
فارس: اگر اهالی این منطقه این گروه را تایید می‌کنند چرا برخی از آنها آواره شهرهای دیگر شده‌اند؟

شیر کو: تروریست‌ها رفتارهای غیر انسانی زیادی دارند. طی دو هفته گذشته چندین دختر در این منطقه دست به خودکشی زده‌اند چرا که تحمل تجاوزات بی شمار آنها را نداشته و از شدت ناراحتی مرگ را ترجیح داده اند.

ائمه جماعت حویجه از خطبه خوانی منع شده‌اند و قضات شهر حق دادرسی ندارند و همه این امور را تروریست‌ها انجام می‌دهند، آن هم به شیوه خودشان که این موارد باعث نارضایتی مردم نیز شده است.

فارس: آیا از این گروه اسیر هم داشته اید؟

شیر کو: در یک عملیات 10 نفر از آنها را اسیر گرفتیم. آنها خواستند که اسرا را با یک خبرنگار عراقی به نام «کامران نجم» معاوضه کنیم که این عمل از سوی ریش سفیدان منطقه انجام گرفت اما آنها به قول خود عمل نکردند و در قبال آزادی آن 10 نفر، کامران نجم را آزاد نکردند.
فارس: آیا بعد از تحولات موجود و تثبیت شرایط، پیشمرگه به مواضع گذشته خود باز می‌گردد یا در مناطق فعلی که در دستتان است مستقر می‌مانید؟

شیر کو: این موضوع مربوط به مقامات سیاسی می شود و هر دستوری که به ما بدهند ما همان را اجرا می کنیم.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها