امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۱۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91835
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «عادل المانع» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «العالم» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «عادل المانع» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «العالم» ضمن رد اظهارات مسعود بارزانی رئیس منطقه کُردستان عراق درباره اینکه حضور نیروهای پیشمرگه در کرکوک براساس ماده 140 قانون اساسی، تصریح کرد که کنترل شهر کرکوک، چاه‌های نفت آن و مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل توسط نیروهای کُردستان عراق غیر قانونی و اشغال بخشی از خاک عراق است.

وی کنترل این مناطق توسط دولت اربیل را امری غیرقابل پذیرش عنوان کرد و افزود: نیروهای پیشمرگه تنها باید در مقابل نیروهای داعش در مناطق کُردی عمل می‌کردند.

بافت جمعیتی استان کروکوک عراق در زمان حکومت صدام حسین با مهاجرت دادن اعراب به این استان دچار تغییر شد و پس از سرنگونی رژیم سابق در سال 2003 و تشکیل نظام فدرالی در این کشور میان دولت مرکزی در بغداد و دولت منطقه کُردستان در اربیل درباره این شهر و حاکمیت آن اختلاف ایجاد شد.

کُردها این منطقه را بخشی از منطقه کُردستان می‌دانند و دولت نیز این مسئله را رد می‌کند که همین باعث اختلافات شدیدی میان بغداد و اربیل شده است.

پس از آغاز بحران امنیتی اخیر در عراق نیروهای پیشمرگه وارد کرکوک شدند تا در کنار ارتش مانع از ورود داعش به این شهر شوند و در رسیدن به این هدف موفق شدند و اکنون دولت اربیل تاکید دارد که این منطقه حالا متعلق به منطقه کُردستان است.

شهر کرکوک به دلیل منابع نفتی و تاسیسات پالایشگاهی دارای اهمیت اقتصادی فراوانی برای کشور عراق است.

مسعود بارزانی چند روز قبل گفته بود که نیروهای کُردستان از تمام توان خود برای دفاع از کرکوک استفاده می‌کنند و اگر لازم باشد خودش هم با سلاح برای دفاع از این منطقه وارد عمل خواهد شد.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها