امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91888
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۷
تعداد بازدید: 22
امیرمحسن ضیایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: رشته‌های اولویت‌دار در حوزه علوم پزشکی به زودی و تا ماه آینده اعلام می‌شود. وی ...

امیرمحسن ضیایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: رشته‌های اولویت‌دار در حوزه علوم پزشکی به زودی و تا ماه آینده اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به نقشه جامع علمی کشور 400 رشته علوم پزشکی مورد نیاز کشور است که آنها را تعیین کرده‌ایم و به زودی اسامی آنها را اعلام می‌کنیم.

معاون آموزشی وزیر بهداشت تصریح کرد: برخی از این رشته‌ها در حوزه‌های رشته‌های بین رشته‌ای تعریف شده است، چرا که در این زمینه دچار ضعف هستیم و نیاز به پیشرفت احساس می‌شود.

ضیایی تصریح کرد:‌رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی مانند نظام فناوری اطلاعات، علوم ریاضی، علوم کامپیوتر و ... رشته‌هایی است که در ارتباط با علوم پزشکی ایجاد می‌شوند.

وی گفت: برخی دیگر از رشته‌های اولویت‌دار مربوط به نیاز کشور در 20 سال آینده است به این ترتیب که در سال‌های آینده با توجه به وضعیت سلامت کشور، به این رشته‌ها احتیاج خواهیم داشت. مانند طب سالمندی که جمعیت سالمند کشور رو به افزایش است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: برخی از رشته‌هایی که قرار است اعلام شوند، با توجه به نیازهای نظام سلامت خواهند بود به عنوان مثال یکی از دلایل بالای مرگ و میر در کشور تصادفات جاده‌ای است به این منظور در این حوزه، رشته جدید تعریف شده است.

ضیائی افزود: بنابراین از اهدافی که میزان سلامت را دنبال می‌کند کاهش مرگ و میر افراد است، به همین دلیل در رشته‌های جدیدی که به زودی اعلام می‌شوند، مشکلات، عوارض و بیماری‌ها و باری که در جامعه دارند، هدف قرار گرفته‌اند.

وی گفت: این رشته‌ها در حوزه بیماری‌های دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی، سرطان ایجاد خواهند شد، چرا که بیماری‌های غیرواگیر در کشور رو به افزایش است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: همچنین هدفی که دنبال می‌شود این است که تا سال 2014 با توجه به بار بیماری‌ها حرف اول منطقه را در علوم پزشکی بزند.

ضیایی افزود: مسائل اپیدمیولوژیک و گذر آن از دیگر مسائلی است که در رشته‌های جدید دنبال می‌شود و پرهیز از رشته‌های تکراری هدف قرار گرفته است.

وی گفت: این رشته‌های جدید به دانشگاه‌های علوم پزشکی تعلق می‌گیرد که با توجه به شرایط بومی و نوع بیماری موجود در آن شهرها نیاز به این رشته‌ها دارند.

ضیایی ادامه داد: سطح توان و تجهیزات دانشگاه‌ها سنجیده می‌شود و با توجه به اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی، عملکرد آموزش عالی،‌ملی و استانی دارند، در توزیع رشته‌های جدید مدنظر قرار می‌گیرند.

وی گفت: نمی‌خواهیم همه دانشگاه‌ها به یک شکل کار کنند و رشته‌های یکسان داشته باشند، بلکه به دنبال مأموریت‌مدار کردن آنها هستیم.

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: برخی از دانشگاه‌ها عملکرد ملی دارند و باید نیازهای سطح اول را برآورده کنند و برخی از آنها در سطح استانی تعریف شده‌اند و باید نیاز منطقه‌ای را برآورد کنند. در واقع با توجه به اهداف بالادستی، 400 رشته جدید در دانشگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار