امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۹:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91898
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۷
تعداد بازدید: 71
جهانبخش سنجابی شیرازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در مورد نقش تحولات اخیر عراق بر مبادلات تجاری ایران با این کشور خاطرنشان کرد: ما با عراق 7 ...

جهانبخش سنجابی شیرازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در مورد نقش تحولات اخیر عراق بر مبادلات تجاری ایران با این کشور خاطرنشان کرد: ما با عراق 7 مرز رسمی و 8 بازارچه مشترک داریم که به دلیل شرایط اخیر، مرز خسروی بسته شده و مبادله از طریق مرز پرویزخان نیز به دلیل ملاحظات سیاسی و ناامنی تا حد زیادی کاهش یافته است.

به اعتقاد دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق افزود: از طرفی اگرچه طی دو ماهه ابتدایی امسال به طور متوسط صادرات ما به عراق 6 درصد رشد داشت، اما در خردادماه به طور میانگین این رقم 40 درصد کاهش داشته است ولی این افت صادرات در میان مدت جبران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تجار ترکیه نیز به دلیل فضای نا‌امن در عراق تمایل چندانی به مبادله کالا با عراق نداشته و برخی این کشور را ترک کرده‌اند، افزود: همچنین گذرگاه بندر عقبه در کشور اردن به عراق یکی از مسیرهایی است که از سیطره دولت عراق خارج شده است.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق در پاسخ به اینکه شنیده می‌شود گمرکات عراق با ایران ضوابط خاص ورود کالا به این کشور به‌ویژه مواد غذایی را برداشته تا واردات کالا از ایران بیشتر شود با تائید این مسئله، گفت: بعضی ضوابط که در روند ورود کالا تسهیل ایجاد می‌کند از مرز مهران برداشته شده چرا که ورود مواد غذایی از این مرز ممنوع بود و صرفاً مصالح ساختمانی و سیمان از این مرز وارد عراق می‌شد اما با شرایط جدید امکان واردات مواد غذایی از این مرز نیز وجود دارد.

به گفته سنجابی شیرازی این شرایط می‌تواند هم برای ما نقش یک فرصت را ایجاد کند و هم زمینه سوء استفاده برخی افراد را برای صادرات کالاهای بی‌کیفیت که سبب شکل‌گیری نگاه نامناسب نسبت به کالای ایرانی در بازار عراق را فراهم می‌کند، دامن بزند.

تخصیص 300 میلیون دلار خط اعتباری برای ضمانت صادرات رسمی به عراق

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق در پاسخ به اینکه با توجه به بالا بودن ریسک صادرات به عراق، صندوق ضمانت صادرات چه تضمینی برای تجار ایرانی در نظر گرفته، گفت: طبق مذاکرات انجام شده صندوق ضمانت صادرات خط اعتباری 300 میلیون دلاری برای تجاری که در قالب تجارت عرف بین‌الملل و براساس اعتبار خریدار فعالیت کنند را در نظر گرفته است اما مشکل ما این است که اغلب تجارت از طریق پیله‌وران و از نقطه صفر مرزی انجام می‌شود که با اینگونه مسائل آشنا نیستند و ریسک تجارت را خود برعهده می گیرند.

استقرار نمایندگان سازمان ملی استاندارد در مبادی مرز ایران و عراق

سنجابی شیرازی افزود: در عین حال سعی کرده‌ایم برای صادرات کالاهای با کیفیت و خوشنام ماندن کالای ایرانی، نمایندگان سازمان ملی استاندارد در نقاط مرزی عراق مستقر شوند که کالاهای صادراتی اگر مشمول استاندارد اجباری داخل هستند با همان نشان استاندارد صادر شوند و یا گواهی انطباق استاندارد طرف عراقی را داشته باشند.

وی تصریح کرد: اگر کالایی یکی از این دو گواهی را نداشته باشد اجازه صادرات نمی‌گیرد تا با این کار بتوانیم مانع از ایجاد فضای روانی که منجر به تخریب کالای ایرانی در بازار به عراق می‌شود را بگیریم.

به گزارش فارس، آمارهای مختلف حاکی از آن است که عراق به عنوان یکی از پنج کشوری است که 70 درصد صادرات غیرنفتی ایران به آنها انجام می‌شود و حدود 12 درصد سهم صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها