امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9196
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۳
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا ارشاد منش با بیان مطلب فوق گفت: به موجب این آئین نامه ، دهیار موظف است علاوه بر انجام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا ارشاد منش با بیان مطلب فوق گفت: به موجب این آئین نامه ، دهیار موظف است علاوه بر انجام وظایف مقرر در اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها(مصوب 1380 هیأت وزیران) وظایفی از قبیل تسهیل اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در روستا، پیگیری و هماهنگی فعالیتهای خدمات‌رسانی دولت و نهادهای عمومی غیردولتی در سطح روستا، جلب مشارکت مردم در پیشبرد امور، شناسایی ظرفیت‌ها، قابلیت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصاد محلی روستا جهت انعکاس به دستگاههای اجرایی ذیربط، بهره‌برداری و نگهداری از اماکن عمومی در صورت موافقت دستگاههای اجرایی مربوطه و ... را نیز بر عهده داشته باشد.
وی افزود: با توجه به ضرورت برخورداری دهیاری‌ها از ساختمان و اراضی لازم به منظور تسهیل در ارایه خدمات عمومی و عام‌المنفعه به روستائیان، به موجب ائین نامه مذکور دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند تا با رعایت قوانین مربوط امکان بهره‌برداری از اراضی دارای کاربری عمومی مصرح در طرح هادی و محدوده روستا را برای دهیاری‌ها فراهم کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور در ادامه اظهار کرد: همچنین با توجه به ماده 3 آیین‌نامه مذکور، بخشدار نیز به عنوان مدیر مجموعه‌های روستایی بخش ذیربط معرفی شده و مسئولیت،هدایت و نظارت بر عملکرد دستگاهها را در محدوده مجموعه روستایی بر اساس اسناد مصوب مراجع قانونی ذیربط بر عهده دارد و باید گزارش عملکرد ماده 194 قانون برنامه پنجم توسعه کشور را ارائه کند.
ارشادمنش همچنین با اشاره به اهمیت و ضرورت ایجاد و توسعه فضاهای ورزشی در روستاها اظهار کرد: مطابق آیین‌نامه اجرایی ماده 194 قانون برنامه پنج‌ساله توسعه کشور، وزارت ورزش و جوانان موظف شده است با همکاری سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور و مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم زمینه بهره برداری از فضاهای ورزشی روستایی را فراهم کند. ضمن اینکه دستگاههای اجرایی نیز مکلفند نسبت به توسعه فضاهای ورزشی در مناطق روستایی اقدام کنند.
رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور تصریح کرد: در آیین‌نامه اجرایی ماده 194 قانون برنامه پنج‌ساله توسعه کشور، ضمن تعیین تکالیف سایر دستگاه‌های مسئول در امور توسعه روستایی، بر همکاری و هماهنگی دستگاه های مذکور با دهیاری‌ها و دیگر نهادهای عمومی در روستا نیز تأکید شده است که از آن جمله می‌توان به تکلیف وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کمک به عرضه محصولات و خدمات تولیدی مناطق روستایی در بازارهای محلی و نمایشگاه‌های دائمی و فصلی با همکاری دهیاریها و اتحادیه‌ها و شرکتهای تعاونی توسعه روستایی با اولویت دهستان‌های دارای قابلیت توسعه اشاره کرد.
ارشاد منش افزود: تشخیص و تأیید دهیاری‌ها به منظور برخورداری افراد ساکن در شهرها که متقاضی بازگشت و سکونت دائم در روستاهای خارج از حریم شهرها(مهاجرت معکوس) می‌باشند از دیگر حمایتهای موضوع این آیین نامه است.
وی، اعطای تسهیلات احداث و یا مقاوم سازی مسکن و زمین روستایی، تکلیف بنیادمسکن انقلاب اسلامی به انجام عملیات مربوط به بازسازی مسکن و بافت مناطق آسیب دیده از سوانح طبیعی در روستاها با مشارکت مردم و نهادهای عمومی از قبیل دهیاری و جلوگیری از ساخت و سازهای خلاف و یا فاقد پروانه توسط دهیاری‌ها را دیگر حمایتهای موضوع آیین‌نامه اجرایی ماده 194 قانون برنامه پنج‌ساله توسعه کشور ذکر کرد.
ارشاد منش افزود: وزارت کشور نیز مکلف شده است ظرف شش ماه نسبت به تهیه و تدوین الگوی مدیریت آبادی‌های فاقد شورای اسلامی برای تحقق بند ج ماده 194 قانون برنامه پنجم توسعه کشور نیز اقدام کند.
شایان ذکر است به استناد ماده 194 قانون برنامه پنج ساله توسعه کشور دولت مکلف شده است تا به منظور بهبود وضعیت روستاها در زمینه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، راهبری، نظارت و هماهنگی بین دستگاههای اجرائی، ارتقاء سطح درآمد و کیفیت زندگی روستائیان و کشاورزان و کاهش نابرابری‌های موجود بین جامعه روستایی، عشایری و جامعه شهری، حمایت لازم را از اقدامات مختلف در حوزه روستایی کشور به‌عمل آورد.
از این رو آیین نامه اجرایی ماده قانونی مذکور بنا به پیشنهاد معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در جوانب مختلف مباحث توسعه روستایی در هیئت وزیران به تصویب رسید. این آیین نامه دارای 23 ماده و 12 تبصره می باشد و پس از تعریف مفاهیم و اصطلاحات بکار رفته در آن، نسبت به تعیین تکلیف مدیر ارشد روستا و مدیر مجموعه های روستایی و در ادامه وظایف دستگاههای مختلف مسئول در امور توسعه روستایی اعم از وزارتخانه‌های کشور، جهادسازندگی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت و معدن و تجارت،فرهنگ و ارشاداسلامی،ارتباطات و فناوری اطلاعات و ورزش و جوانان، بنیادمسکن انقلاب اسلامی، مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم، سازمان‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آموزش فنی و حرفه‌ای و صدا و سیما، به تفکیک ارائه شده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها