امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92026
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مجتبی عبداللهی در نشست خبری امروز خود به ارائه گزارشی از اقدامات و برنامه‌‌های معاونت خدمات شهری شهرداری تهران ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مجتبی عبداللهی در نشست خبری امروز خود به ارائه گزارشی از اقدامات و برنامه‌‌های معاونت خدمات شهری شهرداری تهران پرداخت.

وی درباره سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، گفت: امسال 5 ایستگاه آتش نشانی افتتاح کردیم که با 103 ایستگاه قبلی، تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی شهر تهران مجموعا به 108 ایستگاه رسید. البته طبق برنامه پنج ساله دوم شهرداری مصوب شورای اسلامی شهر، باید تا پایان سال جاری تعداد ایستگاه‌ها به 120 ایستگاه و تا پایان برنامه به 150 ایستگاه برسانیم.

عبداللهی افزود: برابر استاندارد بین‌المللی NFPA به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت و هر 75 کیلومتر مربع وسعت و پهنه باید یک ایستگاه آتش نشانی وجود داشته باشند. بر این اساس عامل جمعیت از وسعت مهمتر است.

معاون خدمات شهری شهرداری ادامه داد: به این ترتیب ایستگاه‌های جدید در سطح شهر جانمایی شده و حدود 42 ایستگاه دیگر تا پایان برنامه و 12 ایستگاه تا پایان سال باید بسازیم. همچنین 5 ایستگاه تازه تاسیس در محله گلابدره در دربند، دارآباد، بازار حضرتی یا تقاطع مولوی و خیابان مصطفی خمینی، یوسف آباد و تهرانسر افتتاح شده اند.

وی سپس درباره سازمان بهشت زهرا (س) گفت: ما در اطلاع رسانی‌های قبلی اعلام کرده بودیم که بهشت زهرا (س) تا سال 95 گنجایش دفن دارد. اما با پیش بینی ها و برنامه ریزی‌هایی که انجام شده، با همین مجموعه‌هایی که در سه فاز بهشت زهرا (س) در اختیار داریم، می توانیم این ظرفیت را تا سال 97 با توجه به میزان متوفیان ادامه بدهیم و تا آن زمان هیچ دغدغه ای از این بابت نداریم.

عبداللهی با اشاره به صحبت های مطرح شده در این خصوص در شورای شهر گفت: سیاست ما این است که بتوانیم از تمرکز خارج شویم و دفن اموات را به صورت متمرکز در یک محل به نام بهشت زهرا (س) نداشته باشیم. البته باید ببینیم شرایط و مقتضیات ما چگونه پاسخگو است، اما بنا داریم از گورستان های قدیمی تهران مجددا استفاده کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری در توضیح بیشتر گفت: از 140 گورستان قدیمی تهران، 60 مورد به طور کامل تغییر کاربری داده شده، از 80 گورستان باقیمانده در 47 گورستان می توانیم کارهایی برای دفن مجدد اموات انجام بدهیم و برای 33 گورستان برنامه هایی داریم.

وی اضافه کرد: مطالعات انجام شده و در حال جمع بندی است و هر گورستان یک کتابچه دارد. نگاهمان این است که در برخی از گورستان هایی که در گذشته دفن در آنها صورت می گرفته، با نگاه توجه به آخرت و معاد دفن های ویژه داشته باشیم. همچنین مکانی را داشته باشیم که دفن ها به صورت متمرکز یا نیمه متمرکز در آن انجام شود.

عبداللهی همچنین گفت: مطالعاتی در حال انجام است تا در امامزاده ها و در اطراف این 80 گورستان با تملک زمین های مجاور دفن مجدد داشته باشیم. البته هماهنگی با چند دستگاه مثل اوقاف و هیات امنای این گورستان ها برای انجام این کار لازم است. اما در حال حاضر نیز به صورت استثنا دفن در امامزاده ها و اماکن زیارتی انجام می شود که به دنبال گسترش آن هستیم.

معاون خدمات شهری در ادامه درباره یافتن جایگزینی برای بهشت زهرا (س) گفت: چند مکان را به عنوان جایگزین بهشت زهرا (س) در نظر داریم، اما چون هنوز قطعی نشده و از طرفی نمی خواهیم مشکلی از نظر گران شدن زمین ها و ایجاد جو روانی برای ما ایجاد شود، از ذکر نشانی آنها معذوریم.

وی سپس درباره برنامه های بهشت زهرا (س) در ماه رمضان گفت: در ماه رمضان به ویژه در شب های قدر مراسم ویژه ای در بهشت زهرا (س) داریم. همچنین بهشت زهرا (س) در ماه رمضان به صورت 24 ساعته باز است و ایستگاه های صلواتی در آن پیش بینی کرده ایم. نماز جماعت نیز در مقبره الشهدا خواهیم داشت و اقدامات مشابهی در این مجموعه انجام می شود.

عبداللهی درباره برنامه های حوزه فضای سبز گفت: برنامه ما این است که امسال 52 بوستان را افتتاح کنیم. بوستان های مهمی مثل باغ گلها در منطقه 2، بوستان دوستدار کودک در منطقه 18، بوستان بزرگ شهر دانش و طبیعت و بوستان ایرانیان در منطقه 19، بوستان بانوان در منطقه 4 در محدوده لویزان، باغ ملک در منطقه 1، باغ بهشت در اراضی مصلای امام خمینی (ره) و بوستان فناوران در منطقه 15 در دستور کار ما است.

معاون خدمات شهری تاکید کرد: امسال درختکاری به صورت ویژه مثل دو سال گذشته در دستور کار ما هست و وضعیت فضای سبز ما وضعیت خوبی است. تا جایی که در جلسه مشترک ضرغامی، ریاست صدا و سیما و معاونانش با شهردار و معاونان وی، یکی از معاونان ضرغامی پیشنهاد داد تهران را به عنوان باغ شهر نامگذاری کنیم، زیرا فضای سبز بسیار خوبی دارد.

وی اذعان داشت: این نشان می دهد که در حوزه فضای سبز کارهای خوبی انجام شده و می خواهیم این روند را ادامه دهیم. در همین راستا دستورالعمل برای خرید درخت و بازدید از خزانه های درخت در سراسر کشور تهیه شده تا در نیمه دوم سال فصل خوبی را در حوزه درختکاری داشته باشیم.

عبداللهی درباره برنامه های معاونت خدمات شهری برای میادین میوه و تره بار گفت: در حوزه میادین، اتفاقات خوبی رخ داده است. امسال نیز افتتاح نزدیک به 20 میدان یا بازار در دستور کار داریم. رضایتمندی مردم از عملکرد سازمان میادین میوه و تره بار در شش ماه گذشته بهبود یافته و کارهای خاصی به مناسبت ماه رمضان انجام می شود که فروش ویژه و برپایی چادرهای ویژه برای تامین نیازمندی های خاص ماه رمضان از جمله آن است.

معاون خدمات شهری شهرداری سپس گفت: در حوزه پسماند، امسال می خواهیم بحث تفکیک از مبدا را به صورت ویژه پیگیری کنیم. از ابتدای سال میزان پسماند خشک بالا رفته و در برخی شهرک ها به صورت ویژه تفکیک از مبدا خواهیم داشت و از بسیاری از آنها پاسخ های خوبی دریافت کرده ایم.

وی افزود: ضمن ابلاغ پیگیری تفکیک زباله از مبدا به همه مناطق 22 گانه، در شش ناحیه در شش منطقه می خواهیم به صورت 100 درصد تفکیک از مبدا داشته باشیم و بعد این را به همه مناطق تعمیم دهیم.

عبداللهی درباره زباله سوز کهریزک گفت: اخیرا از این مجموعه بازدید داشته ام که به خوبی دارد کار می کند و قرار است از همین نوع زباله سوز در 5 استان دیگر ساخته شود که همه منتظر دیدن نتیجه کار زباله سوز تهران هستند. نگاه ما این است که از زباله به عنوان طلای کثیف یا آبی تولید انرژی داشته باشیم که در این راستا نشست های گوناگونی با دستگاه های مختلف و شرکت های قدرتمند جهان داشته ایم تا زباله را تبدیل به برق و انرژی کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری درباره اقدامات سازمان زیباسازی گفت: این سازمان برای مراسم و مناسبت هایی که در پیش داریم، برنامه های خوبی دارد و قرار است کارهای متنوعی برای زیباسازی شهر انجام دهد. از جمله طرح میدان منیریه، میدان راه آهن و میدان شهریاری در منطقه یک را قطعی و به پیمانکار ابلاغ کرده ایم که در حال عقد قرارداد با پیمانکار هستند.

وی اضافه کرد: طرح پیاده راه سازی میدان قدس به میدان تجریش نیز مصوب و نهایی شد و در حال عقد قرارداد با پیمانکار هستند. طرح میدان بهارستان و میدان امام خمینی (ره) نیز در حال نهایی شدن است و نیازمند یک جلسه دیگر با شورای شهر است. به این ترتیب در نظر داریم امسال برای هفت تا هشت میدان کارهای اساسی انجام دهیم.

عبداللهی با اشاره به مناسبت های گوناگون در ماه رمضان گفت: به مناسبت روز قدس، نماز عید فطر، سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی که همین امروز است، روز عفاف و حجاب، ولادت امام حسن مجتبی (ع)، شب های قدر و شهادت امام علی (ع)، روز جهانی مبارزه با اعتیاد، روز خبرنگار و ... سازمان زیباسازی برنامه های مختلفی در سطح شهر پیاده می کند.

معاون خدمات شهری با اشاره به فعال شدن ستاد محیط زیست گفت: اتفاقات خوبی در این حوزه در حال وقوع است. همچنین شرکت صنایع و مشاغل درباره کیوسک های روزنامه کارهای خوبی با هماهنگی با سازمان های گوناگون انجام داده و اقداماتی نیز برای ساماندهی نمایشگاه های اتومبیل در حال انجام است که در خیابان شهید بهشتی این کار را شروع کرده‌ایم.

وی با اعلام فروش ویژه ماه رمضان در فروشگاه شهروند گفت: هشت فروشگاه در ماه رمضان شبانه روزی هستند. همچنین اخیرا فروشگاه ایران زمین را افتتاح کردیم و شاید تا پایان ماه رمضان بتوانیم فروشگاه دارآباد را نیز افتتاح کنیم. البته نگاه و سیاست ما این است که در هر یک از محلات 374 گانه تهران یک فروشگاه شهروند در مقیاس محلی داشته باشیم.

در پایان این نشست، از خدمات محمد روشنی، مدیر روابط عمومی معاون خدمات شهری شهرداری تقدیر و از سوی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، لوح تقدیر و هدیه‌ای به رسم یادبود به وی اهدا شد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها