امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92049
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه سفارت تاجیکستان در روسیه، ولادیمیر پوتین امروز ضمن دریافت استوارنامه «امام‌الدین ستاراف» ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه سفارت تاجیکستان در روسیه، ولادیمیر پوتین امروز ضمن دریافت استوارنامه «امام‌الدین ستاراف» سفیر جدید تاجیکستان با تبریک آغاز مأموریت وی در این سمت اعلام کرد که مسکو با علاقمندی به توسعه روابط دوجانبه خواهان کار مؤثر از ایشان در این سمت است.

بنابراین بیانیه، رئیس جمهور روسیه تصریح کرد که امیدوار است سفیر تاجیکستان با انجام وظایف خود در این سمت خدمت بیشتری در جهت انجام گفت‌وگوهای مؤثر سیاسی، افزایش سطح تجارت و روابط اقتصادی، سرمایه‌گذاری، امور فرهنگی و بشردوستانه انجام دهد.

به گفته این منبع، رئیس جمهور روسیه همچنین تأکید کرد که سفیر تاجیکستان می‌تواند مطمئن باشد که مقامات روسیه، دولت و مردم این کشور از سیاست و اقدامات تاجیکستان حمایت کرده و کمک‌های لازم‌ را در زمینه توسعه روابط انجام خواهد داد.

در بیانیه آمده‌ است که پوتین در ادامه با اشاره به روابط نزدیک روسیه با تاجیکستان مناسبات دوجانبه‌ را استراتژیک و با اهداف مشخص عنوان کرد.

به گفته رئیس جمهور روسیه، همکاری با تاجیکستان به صورت پویا و در حال توسعه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و انسانی انجام می‌گیرد.

بنابراین گزارش، این مقام روسیه تصریح کرد که شواهد روشنی از مصونیت روابط دوستی آنان و تبادل اسناد تصویب‌ شده لازم الاجرا مربوط به توافقنامه در مورد وضعیت و شرایط حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان بوده که اخیرا در سطح عالی انجام شد.

در بیانیه همچنین آمده‌ است که رئیس جمهور روسیه ضمن گفت‌وگو با سفیر تاجیکستان با اشاره به نشست آتی سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که شهریورماه (12 سپتامبر) در شهر دوشنبه برگزار می‌شود، اعلام کرد، روسیه برای شرکت در این نشست از هم‌اکنون خود را آماده می‌کند.

سفیر تاجیکستان نیز به نوبه خود روابط با روسیه‌ را اولویت اول برای سیاست خارجی کشورش دانست.

بنا به گفته این منبع، ستاراف تأکید کرده که تعامل با مسکو آگاهانه و انتخاب استراتژیک بلند‌مدت تاجیکستان است.

در همین حال، سخنگوی سفارت تاجیکستان در مسکو به رسانه‌ها گفت که سفیر جدید با توجه به اهمیت روابط خوب دوجانبه طرفین، حمایت از حقوق مهاجران تاجیک در روسیه‌ را از دیگر مسائل محوری در زمان مأموریت خود در این کشور عنوان کرد.

«محمد اگم‌زاد» افزود: سفیر تاجیکستان پیش از دیدار با ولادیمیر پوتین همچنین نسخه استوارنامه خود را به «گریگوری کراسین» معاون وزیر امور خارجه این کشور نیز تسلیم و هم‌اکنون به طور کامل مأموریت خود را آغاز کرده‌ است.

ستاراف که در گذشته سفیر تاجیکستان در آلمان بود یک ماه قبل با فرمان رئیس جمهور تاجیکستان جانشین «عبدالمجید داستی‌اف» در کرسی سفارت کشورش در مسکو شد.

کارشناسان، سفارت تاجیکستان در روسیه‌ را از نهادهای مهم دیپلماتیک در روابط بین‌المللی این کشور عنوان می‌کنند.

به گفته آنان با توجه به اینکه بیش از یک میلیون جمعیت مهاجر کاری تاجیکستان در خاک روسیه اشتغال و اقامت دارند، حفظ روابط نیک و حسنه با این کشور در اولویت سیاست خارجی دوشنبه است.

این کارشناسان همچنین معتقدند که حضور پایگاه نظامی روسیه در قلمرو تاجیکستان با حدود هفت هزار نظامی نیز از دیگر محورها در همکاری‌های دوجانبه است که نیاز به مناسبات خوب 2 کشور دارد.

این درحالی است که تاجیکستان از مهاجران مقیم خود در روسیه طی این مدت چهار میلیارد و 200 میلیون دلار دریافت کرده که از حجم بودجه دولت این کشور حدود 40 درصد بیشتر بوده‌ است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها