امروز : پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 29
۲۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92059
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین، «گونزالو گوتیرز» وزیر امور خارجه پرو اعلام کرد که مرز زمینی پرو با ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین، «گونزالو گوتیرز» وزیر امور خارجه پرو اعلام کرد که مرز زمینی پرو با شیلی در مکانی به نام نقطه «کونکوردیا» در معاهده مرزی سال 1929 شناخته شده است.

وی ضمن تأکید بر لزوم پایبندی به اصول معاهده مرزی بسته شده در سال 1929 در مصاحبه‌ای با یک ایستگاه رادیویی محلی اعلام کرد: ما به هیچ عنوان حاضر به تقسیم مرز زمینی خود نیستیم.

«گوتیرز» در ادامه افزود که دادگاه بین‌المللی لاهه اخیرا در حکم صادره خود بخشی از حدود مرز دریایی شیلی در اقیانوس آرام را به پرو واگذار کرد؛ بر این اساس قضات دیوان لاهه حدود دریایی درخواست شده از سوی شیلی را تا مرز 80 مایل به رسمیت شناخته و تا 200 مایل از مرزهای این کشور را به پرو واگذار کردند.

وی همچنین اعلام کرد با وجود تفاوت‌های موجود در تعیین حدود مرزی پرو و شیلی در معاهده سال 1929 از حکم اخیر دادگاه لاهه سر پیچی نخواهد کرد.

خبرگزاری «تله‌سور» در این خصوص نوشت: قرارداد سال های 1952 و 1954 شیلی با پرو ، حدود مرزهای آبی این 2 کشور را مشخص کرده اما همواره محل اختلافات این 2 کشور بوده است.

مناقشات مرزی بین پرو و شیلی زمانی شدت گرفت که پرو قانونی را در کنگره این کشور در سال 2005 تصویب کرد که بر اساس آن، خطوط مرزی بین 2 کشور تعیین می‌شود اما شیلی این محدوده مرز دریایی را نمی‌‏پذیرد.

به گزارش فارس، در جریان اختلافات مرز دریایی پرو و شیلی رای دیوان بین‌المللی لاهه به نفع پرو صادر شد و دولت «میشل باچلت» که به تازگی قدرت را در شیلی به دست گرفته با چالش جدی مواجه شده است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار