امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۳:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92074
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل سومریه نیوز،‌ مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق با اشاره به اینکه حضور نیروهای ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل سومریه نیوز،‌ مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق با اشاره به اینکه حضور نیروهای پیشمرگه در کرکوک به این معنی نیست کُردها خودشان را بر این منطقه تحمیل کرده‌اند تصریح کرد که کُردها در این منطقه همه پرسی شفافی برگزار خواهند کرد و به نتایج این همه پرسی احترام خواهند گذاشت.

مسعود بارزانی با بیان اینکه نیروهای پیشمرگه از سال 2003 در کنار نیروهای ارتش عراق در کرکوک هستند، تاکید کرد که پیشمرگه‌ها برای حمایت از مرزهای منطقه کُردستان و زندگی و دارایی شهروندان حضور دارند.

بافت جمعیتی استان کروکوک عراق در زمان حکومت صدام حسین با مهاجرت دادن اعراب به این استان دچار تغییر شد و پس از سرنگونی رژیم سابق در سال 2003 و تشکیل نظام فدرالی در این کشور میان دولت مرکزی در بغداد و دولت منطقه کُردستان در اربیل درباره این شهر و حاکمیت آن اختلاف ایجاد شد.

کُردها این منطقه را بخشی از منطقه کُردستان می‌دانند و دولت نیز این مسئله را رد می‌کند که همین باعث اختلافات شدیدی میان بغداد و اربیل شده است.

پس از آغاز بحران امنیتی اخیر در عراق نیروهای پیشمرگه وارد کرکوک شدند تا در کنار ارتش مانع از ورود داعش به این شهر شوند و در رسیدن به این هدف موفق شدند و اکنون دولت اربیل تاکید دارد که این منطقه حالا متعلق به منطقه کُردستان است.

شهر کرکوک به دلیل منابع نفتی و تاسیسات پالایشگاهی دارای اهمیت اقتصادی فراوانی برای کشور عراق است.

مسعود بارزانی چند روز قبل گفته بود که نیروهای کُردستان از تمام توان خود برای دفاع از کرکوک استفاده می‌کنند و اگر لازم باشد خودش هم با سلاح برای دفاع از این منطقه وارد عمل خواهد شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها