امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92089
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سومریه نیوز، بهاء جمال الدین نماینده پارلمان عراق با اشاره به اینکه اظهارات مسعود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سومریه نیوز، بهاء جمال الدین نماینده پارلمان عراق با اشاره به اینکه اظهارات مسعود بارزانی درباره استان کرکوک غیر واقعی است، تصریح کرد که این استان متعلق به دولت عراق است و نمی توان آنرا در یک شب اشغال کرد.

وی با بیان اینکه مقمات دولت اربیل درحالی دائماً از قانون صحبت می‌کنند که خودشان اقدام به صادرات غیرقانونی نفت و کنترل بر استان کرکوک کرده‌اند.

مسعود بارزانی رئیس منطقه کُردستان عراق روز گذشته در اظهار نظری با اشاره به اینکه حضور نیروهای پیشمرگه در کرکوک به معنای تحمیل کردها به مردم این منطقه نیست، تصریح کرد که در این استان همه‌پرسی برگزار خواهد شد تا گمانه زنی‌ها و تردیدها درباره اهداف اربیل برای بهره‌برداری از بحران امنیتی اخیر در راستای اهداف جدایی طلبانه پررنگ‌تر شود.
بافت جمعیتی استان کروکوک عراق در زمان حکومت صدام حسین با مهاجرت دادن اعراب به این استان دچار تغییر شد و پس از سرنگونی رژیم سابق در سال 2003 و تشکیل نظام فدرالی در این کشور میان دولت مرکزی در بغداد و دولت منطقه کُردستان در اربیل درباره این شهر و حاکمیت آن اختلاف ایجاد شد. کُردها این منطقه را بخشی از منطقه کُردستان می‌دانند و دولت نیز این مسئله را رد می‌کند که همین باعث اختلافات شدیدی میان بغداد و اربیل شده است. پس از آغاز بحران امنیتی اخیر در عراق نیروهای پیشمرگه وارد کرکوک شدند تا در کنار ارتش مانع از ورود داعش به این شهر شوند و در رسیدن به این هدف موفق شدند و اکنون دولت اربیل تاکید دارد که این منطقه حالا متعلق به منطقه کُردستان است. شهر کرکوک به دلیل منابع نفتی و تاسیسات پالایشگاهی دارای اهمیت اقتصادی فراوانی برای کشور عراق است. مسعود بارزانی چند روز قبل گفته بود که نیروهای کُردستان از تمام توان خود برای دفاع از کرکوک استفاده می‌کنند و اگر لازم باشد خودش هم با سلاح برای دفاع از این منطقه وارد عمل خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها