امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92090
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «فومیو کیشیدا» و «سراج‌الدین اصل‌اف» وزیران امور خارجه ژاپن و تاجیکستان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «فومیو کیشیدا» و «سراج‌الدین اصل‌اف» وزیران امور خارجه ژاپن و تاجیکستان سندی در جهت تصویب برنامه همکاری برای 3 سال آینده را امضا کردند.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان این سند شش تیر در دومین روز بازدید رسمی اصل‌اف از ژاپن به امضا رسید.

به گفته این منبع، امضای این سند برای ادامه گفت‌وگوی سیاسی میان 2 کشور نیز مساعدت و زمینه روابط دوجانبه‌ را تقویت می‌کند.

در بیانیه آمده‌ است که طرفین در مذاکرات طیف گسترده‌ای از مسائل روابط دوجانبه از جمله طرح اقدامات در زمینه افزایش میزان تجارت و همکاری‌های اقتصادی، زمینه‌های قانونی، حمل و نقل، کشاورزی، بهداشت، انرژی، آموزش و توسعه منابع انسانی، فرهنگی و مسائلی‌را در حوزه‌های انسان‌دوستانه مورد بحث قرار دادند.

امروز اول ماه مبارک رمضان در قرقیزستان است

مفتی اعظم قرقیزستان با حضور در رسانه ملی این کشور اعلام کرد که به علت عدم رؤیت هلال ماه، 29 ژوئن در این کشور آغاز ماه مبارک رمضان خواهد بود.

این مسئله درحالی است که براساس اعلام قبلی اداره روحانیت قرقیزستان، روز شنبه هفتم خرداد (28 ژوئن) روز نخست ماه مبارک رمضان در این کشور اعلام شده بود.

شروع روزه‌داری بیش از 50 میلیون مسلمان در آسیای مرکزی

نهادهای مسئول دولتی و انجمن‌های اسلامی کشورهای آسیای مرکزی با اعلام شنبه به عنوان آغاز ماه مبارک رمضان، به تشریح اقدامات خود برای کمک به انجام بهتر مراسمات دینی در این کشورها پرداختند.

در همین حال، «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان با صدور فرمانی به مقامات نهادهای دولت دستور داد که به منظور اجرای سنت‌های این ماه و تسهیل کار روزه‌داران در نهادهای دولت و سازمانهای غیردولتی تدابیری‌ را تهیه و به اجرا برسانند.

فتوای روحانیت قزاقستان به مناسبت ماه مبارک رمضان

رئیس اداره روحانیت قزاقستان همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان و در حاشیه افتتاح یک مسجد بزرگ در غرب این کشور، مسلمانان قزاقستان را به رعایت تقوی و انجام اعمال نیک در این ماه فراخواند.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، رئیس اداره روحانیت قزاقستان همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان و در حاشیه افتتاح یک مسجد بزرگ در غرب این کشور، مسلمانان قزاقستان را به رعایت تقوی و انجام اعمال نیک در این ماه عزیز فراخواند.

به دنبال مرمت مساجد قدیمی در شهر «آکتاو» به عنوان آثار ارزشمند تاریخی به تازگی مسجدی جامع با ظرفیت 1250 نفر نمازگزار در این شهر افتتاح شد.

همزمان با بازسازی دیوارهای یک مسجد قدیمی با قدمت بیش از 100 سال که برای حدود 200 نمازگزار ظرفیت دارد، افتتاح بنایی تازه نیز در مجاورت این بنای تاریخی آغاز شد.

این ساختمان تاریخی پس از مرمت به عنوان یک موزه مورد استفاده قرار خواهد گرفت که در کنار آن مسجد بزرگ جدیدی با ظرفیت 1250 نفر افتتاح شده است.

در پایان بازسازی به ساختمان قدیمی یک سالن گنبدی شکل جدید با مدارس متصل خواهد شد ضمن آنکه فضای داخلی این ساختمان در 3 بخش از جمله نمازخانه مردانه و زنانه، دفاتر اداری و سالن ناهارخوری ساخته می‌شود.

این درحالی است که بودجه ساخت‌ این مسجد توسط شهروندان، شرکت‌ها و سازمان‌های موجود در منطقه تأمین شده است.

در این رابطه مبلغ جمع‌آوری شده حدود 700 میلیون تنگه (واحد پول قزاقستان) معادل چهار میلیون دلار اعلام شده است.

همزمان مقامات این شهرستان به محوطه‌سازی برای مجتمع‌های اسلامی در مناطق مجاور نیز می‌پردازند.

در جشن افتتاح این مسجد بزرگ «یرژان ماداماراف» رئیس اداره روحانیت قزاقستان و «ارجان عمراف» شهردار آکتاو نیز حضور داشتند.

رئیس اداره روحانیت مسلمانان قزاقستان و مفتی اعظم این کشور در سخنانی خطاب به مسلمانان متدین، آنان را به انجام اعمال نیک و گرفتن روزه در ماه مبارک رمضان دعوت کرد.

وی همچنین افزود: در این ماه مبارک همراه با رعایت احکام روزه، باید بدانیم که برکت و رحمت دست خداست و البته جلوه‌ای از این رحمت حق تعالی برای ما ایجاد مؤسسات خیریه و کمک به نیازمندان، ایتام و زنان بی‌سرپرست است.

وی همچنین بیان کرد که کمک به نیازمندان مختص ماه مبارک رمضان نیست و ما باید همواره اعمال نیک انجام دهیم.

مفتی اعظم قزاقستان ضمن تبریک فرارسیدن این ماه و آرزوی سعادت و برکت برای تمامی مسلمانان، اعلام کرد که امروز هفتم تیرماه (28 ژوئن) آغاز ماه نزول قرآن در این کشور است.

انتهای پیام/ز

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها