امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 27
۰۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9213
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۳
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرکرد، پرویز گرشاسبی ظهر امروز در سمینار استراتژی توسعه ظرفیت در حوزه منابع طبیعی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرکرد، پرویز گرشاسبی ظهر امروز در سمینار استراتژی توسعه ظرفیت در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرکرد اظهار کرد: توسعه حوزه منابع طبیعی در سه دیدگاه بررسی می‎شود.

وی افزود: بر اساس دیدگاه نخست منابع طبیعی بهره‌برداری نشود و دست نخورده حفظ شود، دیدگاه دوم بهره‌برداری نامحدود است و سومین دیدگاه این است که بهره‌برداری باید هوشمند باشد و مدیریت هدفمند میان رابطه انسان و محیط طبیعی برقرار شود.

گرشاسبی ادامه داد: توجه به پتانسیل‌ها و محدودیت‌های موجود در بستر حفظ منابع طبیعی باید به یک اصل جدی تبدیل شود، چراکه منابع طبیعی صرفا حفظ اراضی ملی نیست بلکه تمام منابع ملی از جمله آب، خاک و سطح زمین را در بر دارد.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع با تأکید بر ضرورت مشارکت تمام دستگاه‌ها در حفظ منابع طبیعی، خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها باید در حفظ منابع طبیعی مشارکت داشته باشند، این پروژه‌های مشارکتی که با حمایت فنی دولت همراه است نباید سبب شود که تمام هزینه، سرمایه و وقت صرف یک پروژه خاص مانند جایکا شود.

وی با بیان اینکه منابع بسیاری در حوزه آبخیز و منابع طبیعی وارد می‌شود ولی نتایج حاصل ناچیز است، گفت: نشانه این مسئله است که پروژه‌ها به درستی هدفمند نشده است.

گرشاسبی با اشاره به اینکه فعالیت جایکا در حوزه بازفت یک تمرین است، گفت: این همکاری بین دو کشور به عنوان یک تمرین دیده می‎شود که در صورت پایان کار و داشتن بازخورد و نتایج مثبت در سایر استان‌ها نیز اجرا خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: پروژه مشترک با سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن(جایکا) در سال چهارم همکاری با استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و هدف آن توسعه جنگل، تغییر معیشت و جلوگیری از فرمایش خاک منطقه است.

وی استفاده از دانش بومی را از اهداف پروژه مشارکتی بازفت برشمرد و گفت: این پروژه در سال گذشته بررسی و ارزیابی شد و استمرار آن تاکنون خوب بوده و چنانچه در پایان سال پنجم به اهدافش در استان نرسد نیاز به تجدید و تمدید پروژه احساس خواهد شد، چراکه لازم است نگاه کشور در حوزه مشارکت بین المللی باید وسیع‌تر از گذشته شود.

سمینار استراتژی توسعه ظرفیت در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری امروز با حضور معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع، مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری حوزه کارون، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، معاون عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری و برخی از مسئولان استانی در شهرکرد برگزار شد.
انتهای پیام/68006/صا30
برچسب ها:
آخرین اخبار