امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92131
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته گذشته اعلام شد شیفت شب کتابخانه ملی ایران از ابتدای ماه مبارک ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته گذشته اعلام شد شیفت شب کتابخانه ملی ایران از ابتدای ماه مبارک رمضان تعطیل می‌شود در این راستا عده‌ای طی نگارش نامه‌ای از رئیس کتابخانه ملی درخواست عدم تعطیلی این شیفت را داشته و بر احیای مجدد ان تأکید کرده‌اند که در ذیل متن نامه را می‌خوانید:

جناب آقای دکتر سیدرضا صالحی امیری

ریاست محترم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

با عرض سلام

احتراماً چنان چه مستحضرید در هفته‌های اخیر شایعاتی مبنی بر حذف شیفت شب کتابخانه ملی از سوی همکاران شما مطرح گردیده است و نیز آقای دکتر خسروی طی مصاحبه‌ای که با سایت لیزنا در تاریخ 21 خرداد ماه داشته‌اند از عدم بازدهی شیفت شب و استفاده تنها 4 یا 5 نفر از آن و صرفه‌جویی در نیروی انسانی و حامل‌های انرژی سخن به میان آورده‌اند و این گونه به نظر می‌رسد که مسئولان امر تصمیم گرفته‌اند از ابتدای ماه مبارک رمضان شیفت شب را از برنامه کاری کتابخانه حذف نمایند.

اکنون با اکنون با حسن ظن و عنایتی که در شما نسبت به مسائل فرهنگی سراغ داریم توجه شما را به نکات ذیل جلب می‌نمایی:

1)اکثر استفاده‌کنندگان شیفت شب، از پژوهشگران، پزشکان، نخبگان علمی و افرادی هستند که به علت ازدحام و شلوغی سالن‌های مطالعه در طی روز و به دلیل مشغله کاری آرامش شب را برای انجام پژوهش و تحقیق انتخاب نموده‌اند، از این رو بر خلاف تصوری که وجود دارد نامبردگان به هیچ وجه جزو گروه‌هایی که کتابخانه ملی را صرفاً جهت مطالعات درسی و آزاد خود برگزیده‌اند نمی‌باشند.

 

 

2) همان گونه که قطعاً اطلاع دارید افتتاح شیفت شب کتابخانه ملی از سوی دکتر اسحاق صلاحی (ریاست سابق کتابخانه) بیشتر به جهت همکاری و همیاری با پژوهشگرانی بود که به سبب کمبود امکانات از شهرهای دور و نزدیک به طور موقت برای استفاده از منابع به کتابخانه ملی مراجعه می‌نمایند و همانطور که در ویژه‌نامه روزنامه شرق در سال گذشته نیز منتشر گردید در واقع خدمات کتابخانه ملی در این زمینه تاحدودی جنبه کشوری پیدا نموده است و برچیدن آن لطمات فراوانی به پژوهشگران وارد خواهد آورد.

3) بررسی لیست‌های اعضا استفاده کننده از شیفت شب طی دو سال گذشته نشان دهنده آن است که به طور متوسط از ساعت 10 شب الی 4 صبح بین 30 تا 35 نفر از سالن مطالعه استفاده نموده‌اند. متأسفانه ماه گذشته برخی از مسئولین حراست با عکس‌برداری از سالن مطالعه شیفت شب در ساعت 4:30 بامداد که معمولاً بسیاری از اعضا یا به منزل مراجعت و یا در حال استراحت کوتاه مدت بوده‌اند، واقعیت امر را منعکس ننموده‌اند. ضمناً مدتی است که به دلیل مسدود بودن گزینه ثبت‌نام شیفت شب در سایت کتابخانه ملی عملاً تعداد زیادی از متقاضیان مجوز حضور در این شیفت را ندارند.

 

 

4) در شمن ذکر این نکته ضروری است که خدمات کتابخانه ملی را باید از جنبه‌های فرهنگی و نه مادی مورد ارزشیابی قرار داد و به نظر نمی‌رسد ذکر مطالبی نظیر صرفه‌جویی در حامل‌های انرژی و نیروی انسانی با اهداف بلند مدت سازمان که همانا گسترش حوزه تحقق و پژوهش در کشور است، همخوانی داشته باشد.

به هر حال امضا‌کنندگان زیر با درک مشکلاتی که از سوی مدیران کتابخانه ملی مطرح شده است، تقاضا دارند ضمن تجدید نظیر در تصمیم اتخاذ شده، زمینه ادامه فعالیت شیفت شب را کما فی‌السابق فراهم و با صدور دستورات مساعد ما را یاری فرمایید.

پیشاپیش از بذل توجه شما تشکر و امتنان را داریم.

در ذیل تصاویری از اسامی و امضای تقاضاکنندکنندگان عدم تعطیلی شیفت شب کتابخانه ملی ایران را مشاهده می‌کنید:

 

 

در  نامه تقاضاکنندگان احیای شیفت شب کتابخانه ملی علاوه بر درج اسامی برای صحت و سقم این مهم ، اعضا به ثبت شماره کارت‌های عضویت خود در کتابخانه ملی نیز پرداخته‌اند که بسیاری از این صفحات در این خبرگزاری موجود بوده و به دلیل پرحجم شدن گزارش از الصاق انها در متن خبر خودداری شده است.

 

 

در این راستا برخی از اعضای کتابخانه ملی ایران که از شیفت شب این کتابخانه بهره می‌بردند با تماس با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تعطیلی این شیفت گله‌مند شده و خواستار تجدید نظر برای راه‌اندازی مجدد آن شدند که در ذیل بخشی از این مطالب را می‌خوانید:

* ادب: ثبت‌نام در شیفت شب کتابخانه ملی از ماه‌ها قبل تعطیل شده است

حسین ادب، یکی از اعضای شیفت شب کتابخانه ملی و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد روانشناسی خطاب به صالحی امیری رئیس کتابخانه ملی و سخنگوی این کتابخانه ملی، می‌گوید: یکی از دلایل مهم برچیدن شیفت شب کتابخانه ملی ایران را شما دو بزرگوار «به صرفه نبودن» آن عنوان کرده‌اید. ما به عنوان جمعی از اعضای این کتابخانه که از موهبت شیفت شب کتابخانه ملی استفاده می‌کنیم، به خوبی می‌دانیم چه دوران دشواری را به لحاظ کمبودهای مالی پشت سر می‌گذارد چرا که برخی مشکلات پیش پا افتاده مانند تعویض لامپ‌های سوخته و یا تعمیر میز و نیمکت‌های فرسوده و شکسته آن و غیره چه خون دل‌هایی را می‌طلبد.

 

 

وی اضافه می‌کند: نگاهی به لیست‌های ثبت شده حضور اعضاء در این شب‌ها و گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در 20 فروردین 1392 بیندازید، به طور متوسط در ایام نوروز در هر شیفت شب، 10 نفر مراجعه کننده حضور داشته است یعنی در ایام نوروز که معمولاً استفاده از شیفت کتابخانه ملی می‌بایست در کمترین حد خود باشد.

ادب ادامه می‌دهد: در خبر درج شده در سایت «لیزنا» در تاریخ 7/11/1392 آمده است؛ طی ماه‌های آبان، آذر و دی، 2048 پژوهشگر از شیفت شب سازمان اسناد و کتابخانه ملی بهره‌مند شده‌اند. هر چند ماه‌ها است که کتابخانه ملی ایران ثبت‌نام شیفت شب را متوقف کرده است (ظاهراً دوستان برای اثبات ادعای عدم استقبال از شیفت شب چنین «تدبیری» را برگزیده‌اند) با این حال در کوران مسابقات جام جهانی و در شب مسابقه تیم ملی ایران و نیجریه 20 نفر از شیفت شب استفاده کرده‌اند که رقم قابل توجهی است. با این حال اگر بپذیریم که تعداد استفاده‌کنندگان از کتابخانه کم است باید چاره دیگری اندیشید نه آن که به تعطیلی چهارمین کتابخانه شبانه‌روزی جهان که مایه مباهات و سربلندی است تن داد.

 

* مرتضوی: مگر دولت بنایش بر امید بخشی به اهل فرهنگ و علم نبود!

رضا مرتضوی یکی دیگر از اعضای کتابخانه ملی ایران، می‌گوید: در روزگاری که آمار کتابخوانی بر پیشانی فرهیختگان و مدیران عرصه فرهنگ عرق شرم می‌نشاند و در غربت تلخ کتاب و فرهنگ کتابخوانی در زندگی ایرانیان، تلخ است شنیدن اینکه دیگر کتابخانه ملی شب‌ها به خواب خواهد رفت! بسیار دشوار است.

مرتضوی بیان می‌کند: هرگز باور نداشتم که اشاره تلویحی این مقام مسئول به پایان بخشیدن به فعالیت‌های شب کتابخانه ملی رنگ تحقق پذیرد اما مصاحبه فریبرز خسروی، سخنگوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با «لیزنا» نشان از عزم جدی برای تعطیلی شیفت شب کتابخانه است.

وی عنوان می‌کند: چند ماهی است که امکان ثبت نام جدید برای شیفت شب از سامانه کتابخانه ملی برداشته شده است که گویی برخی از مسئولان این کتابخانه از آن بی خبر هستند، در اینجا این سوال مطرح است که چرا نباید در پایتخت کشورمان که تمامی مسئولان هدف خود را توسعه علمی و فن‌آوری می‌دانند کتابخانه ملی آن شبانه‌روزی باشد.

 

 

* رستمی: آقای رئیس جمهور نگذارید چراغ روشن کتابخانه ملی ایران خاموش گردد

زهرا رستمی، یکی دیگر از اعضای شیفت شب کتابخانه ملی می‌گوید: در روزهای اخیر اخباری مبنی بر تعطیلی شیفت شب کتابخانه ملی در رسانه‌ها منتشر شده است. ما جمعی از اعضای کتابخانه ملی ایران از ریاست محترم جمهور تقاضا داریم تا با رفع مشکلات مالی کتابخانه ملی، مانع از تعطیلی آن شوند.

رستمی می‌افزاید: شبانه‌روز بودن کتابخانه ملی ایران نماد و سمبل بین‌المللی عزم و اراده دولت و ملتی است که برای علم‌آموزی، توسعه و پیشرفت خود ارزش بسیاری قائل است. درد آنجا است که مسئولان محترم کتابخانه دایر بودن شیفت شب را «به صرفه» نمی‌دانند. چرا باید مسئولان کتابخانه به دلایل مالی و ناتوانی در پرداخت هزینه‌های آن به تعطیلی شب‌های آن تن دهند؟ چرا در دولتی که امیدهای بسیاری را در میان قشر تحصیل کرده و فرهیخته برانگیخته چنین موهبت ارزشمندی از پژوهشگران و محققان دریغ شود؟ چرا نباید دولت تدبیر و امید در این خصوص دغدغه‌ایی از خود نشان دهد؟ تعطیلی شیفت شبِ چهارمین کتابخانه جهان که خدمات شبانه‌روزی ارائه می‌کند، اتفاق کوچکی نیست که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت.

وی خطاب به رئیس جمهور می‌گوید: آقای روحانی نگذارید چراغ روشن کتابخانه ملی ایران به خاطر کم بودن منابع مالی خاموش شود. ما چشم امیدمان به شماست چراکه کتابخانه ملی، نماد و سنبل بین‌المللی ایرانی است که دوستدار علم، صلح و آزادی است.

 

 

* حسینی: شیفت شب کتابخانه، فرصتی ارزشمند برای ارتقای علمی پژوهشگران است

نیما حسینی، جراح و دندانپژشک و یکی از اعضای شیفت شب کتابخانه ملی ایران، بیان می‌کند: این کتابخانه در ایام تعطیل چون نوروز و تابستان دارای مخاطبان بسیاری است که اکثر آنها هم دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا هستند به گونه‌ای که می‌توان اذعان کرد که از مراکز مهم مطالعاتی و پژوهشی برای نخبگان کشور مخصوصاً ساکنان تهران است و باز به اذعان خود مسولان این نهاد هفتگی بیش از چند هزار پژوهشگر از امکانات و شرایط این مرکز استفاده می‌کنند.

وی اضافه می‌کند: در دولت احمدی‌نژاد و ریاست آقای اسحاق صلاحی با وجود انتقادات که مراجعان و حتی کارمندان این مرکز برای تصمیمات اتخاذ شده درباره برپایی شیفت شب این کتابخانه داشتند، اما همچنان تصمیمی مفید گرفته شد و آن ایجاد شیفت شب برای مراجعان با شرایط خاص بود که اوایل با استقبال کم و اندک با استقبال دانشجویان، پژوهشگران و نخبگان قرار گرفت و این شیفت از ساعت 22الی 7صبح دایر گشته و به استناد آمار موجود در ایام نوروز امسال گاهی تا هشتاد نفر از مراجعان به فراخور زمانشان از این امکانات استفاده کردند.

حسینی می‌افزاید: نگاه به سوابق تحصیلی اعضای کتابخانه ملی در شیفت شب این کتابخانه این مساله را روشن می‌کند که وزن تحصیلی این گروه بسیار بالا و همگی حداقل دانشجویان دکتری در دانشگاه‌های مطرح و نویسندگان کتب و مقالات در سطوح بالای بین‌المللی هستند که این امکانات به دلایل مختلف در این زمان شب فرصتی ارزشمند برای ارتقای علمی و فرهنگی آنها است، به گونه‌ای که می‌توان ادعا کرد که مقالات علمی، پایان‌نامه‌ها و آثار زیادی در این ساعات شب کتابخانه ملی تألیف شده است.

 

 

 

* اردلان: خبر استقبال اندک دانشجویان از شیفت شب کتابخانه ملی، کذب است

علی اردلان، دارای مدرک کارشناسی ارشد نانو ادامه می‌دهد: بنده با اظهارات آقای صالحی امیری رئیس کتابخانه ملی ایران، مخالف بوده و در کمال احترام اظهارات این مسئول مبنی بر استقبال کم دانشجویان از شیفت شب را اشتباه دانسته و دلایل او برای تعطیلی شیفت شب را به هیچ عنوان منطقی نمی‌بینم.

 

 

* نبی‌پور: عدم تبلیغ کتابخانه‌های مهم کشور در رسانه ملی

شهلا نبی‌پور یکی دیگر از اعضای شیفت شب کتابخانه ملی، می‌گوید: کاملاً به طور اتفاقی با کتابخانه ملی و نیز وجود شیفت شب، آشنا شدم منظورم از این سخن این است که به عنوان یک محقق و یک معلم، اطلاع‌رسانی و تبلیغ برای کتابخانه ملی ایران بسیار اندک است! جای تأسف است که لحظه به لحظه تبلیغات چیپس و پفک در تلوزیون ما در حال پخش است، اما از تبلیغی از کتابخانه‌های کشور در رسانه ملی مشاهده نمی‌شود.

وی اضافه می‌کند: آیا به نظر مسئولان دولت ما نباید حداقل یک مرکز شبانه‌روزی برای مطالعه و تحقیق محققان کشورمان آن هم در شهر مرکزی داشته باشیم؟ یعنی این همه بودجه سالانه صرف موارد و کارهای مختلف می‌شود آیا واقعاً این کتابخانه ارزش صرف بودجه برای دایر بودن شیفت شب را ندارد؟

نبی‌پور با بیان اینکه واقعاً به وجود چنین کتابخانه‌ای به خودم می‌بالم، ادامه می‌دهد: برنامه کاری و مطالعاتی‌ام  از مهر امسال به این گونه بوده است که بعد از تدریس در مدرسه به منزل برگشته و چند ساعتی می‌خوابیدم و سپس تا صبح فردا در کتابخانه ملی مشغول مطالعه و تحقیق بودم.

 

 

* خسروی: احتمال بررسی احیای شیفت شب کتابخانه ملی طی ماه‌های آتی

در این راستا به سراغ فریبرز خسروی، سخنگوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران رفته و با وی درباره شیفت شب این کتابخانه به گفت‌وگو پرداختیم که وی می‌گوید: شیفت اول شب از ساعت 16 لغایت 22 شب بعد از ماه مبارک رمضان برقرار خواهد شد. تعطیلی شیفت دوم شب نیز تصمیمی فردی نیست بلکه بر طبق تصمیم شورای معاونان و مشاوران این سازمان در حضور ریاست کتابخانه ملی اتخاذ شده است.

وی اضافه می‌کند: بر اساس گزارشی که اداره کل حراست کتابخانه ملی ایران برابر گزارش دقیق دستگاه‌های ترددسنج  ارائه کرده است، میانگین تعداد اعضایی که از شیفت دوم شب این کتابخانه بهره‌مند شده‌اند هر شب 5 نفر بوده است .این آمار مربوط به قبل از شروع جام جهانی است. این  عدم استقبال مراجعان و صرفه جویی در استفاده از  انرژی و نیروی انسانی شورا را برآن داشت که ادامه شیفت دوم شب را به صرفه و صلاح نداند.

خسروی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا امکان بررسی مجدد درباره احیای شیفت دوم شب کتابخانه ملی وجود دارد، ادامه می‌دهد: این تصمیم بر اساس اطلاعات و آماری که اخیراً به شورا ارائه شده، تصمیم‌گیری شده است به همین منظور فعلاً نمی‌توانیم مجدداً آن را بررسی کنیم اما مثل هر تصمیم مدیریتی دیگری با پدیدآمدن شرایط جدید می‌توان آن را مجدداً مورد بررسی قرار داد.

بر اساس این گزارش، تعداد بسیاری از اعضای شیفت شب کتابخانه ملی ایران دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری و یا دانشجوی دکتری هستند که برای مطالعه،‌ تحقیق و پژوهش به این مرکز بزرگ فرهنگی حضور می‌یابند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها