امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92214
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۱۴
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات بر ارزش افزوده نخستین بار در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات بر ارزش افزوده نخستین بار در سال1918 توسط فون زیمنس به منظور فایق آمدن بر مسائل مالی پس از جنگ جهانی اول به دولت آلمان معرفی شد.
اجرای این نظام مالیاتی در جهان سابقه ای بیش از 50 سال داشته و تاکنون بیش از 140کشور جهان این نظام مالیاتی را اجرا کرده‌اند.
امروزه به دستور کمیسیون اتحادیه اروپا، تمامی کشورهای عضو این اتحادیه باید مالیات بر ارزش افزوده را در نظام مالیاتی خود به کار گیرند و پذیرش این نظام مالیات یکی از پیش نیازهای لا زم برای عضویت در این اتحادیه است.
پس از جنگ جهانی دوم، تفکرات اقتصادی و سیاست های مالیه عمومی دستخوش تحول اساسی شد و نظریه دریافت مالیات مستقیم بر پایه درآمد بنگاه‌ها، به دلیل ضد انگیره بودن آن برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال، مقبولیت خود را از دست داد.
دریافت مالیات بر ارزش افزوده یا مالیات بر مصرف جایگزین مالیات مستقیم شد و اخذ مالیات بر بنگاه ها روندی کاهنده یافت. بر اساس تعریف سازمان ملل متحد مالیات بر ارزش افزوده: «مالیاتی است که در مراحل مختلف تولید توسط مودی مالیات جمع آوری می‌شود.
در این نظام، از مودی خواسته می شود، درصدی معین از کالاها و خدماتی را که می فروشد، از خریدار دریافت کند. این درصد در صورت حساب های فروش مودی به طور جداگانه ثبت می شود و خریدار باید از درصدی که از وی گرفته می‌شود، کاملا آگاه باشد.
در نظام مالیات بر ارزش افزوده از مودی خواسته نمی‌شود تمام مالیاتی را که از خریدار دریافت کرده به دولت پرداخت نماید، بلکه به وی اجازه داده می شود مالیاتی را که برای مصرف واسطه ای (خرید کالا ها و خدمات برای فرایند تولید) و تشکیل سرمایه ثابت (سرمایه گذاری) خویش خریداری کرده، از مالیات دریافتی از خریدار کسر کرده و مانده را به دولت پرداخت کند.
مالیات بر ارزش افزوده، نوعی مالیات بر مصرف است که از خریدار نهایی کالاها و خدمات اخذ می‌شود و تولید کننده و سرمایه گذار ، مالیاتی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمی‌کنند.

در جامعه مبتنی بر مالیات، کارایی و اثربخشی در بخش های مختلف اقتصادی در حالت بهینه خود قرار گرفته و منابع تولید و بهره وری کمترین اتلاف را به همراه خواهند داشت. در این حالت برای گسترش رفاه، چاره ای جز مشارکت عمومی، قانونمندی و رعایت حقوق شهروندی نیست.
مالیات بر ارزش افزوده بر پایه مالیات بر مصرف وصول می شود که تولید کنندگان صرفا وظیفه وصول و پرداخت مالیات را بر عهده دارند و با توجه به این که هرگونه واردات نیز (به جز موارد معاف) مشمول مالیات می شود، قدرت رقابت پذیری در داخل را مورد چالش قرار نمی دهد.

براساس اصل مقصد نیز صادر کنندگان نیاز به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ندارند. سخن آخر این که چنانکه مردم ایران بدانند مالیات بر ارزش افزوده از اتکای هر چه بیشتر دولت به نفت که سرمایه ملی و یک منبع تجدید ناپذیر برای نسل های آینده است می کاهد، در نتیجه میزان رضایت در پرداخت این مالیات افزایش می‌یابد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها