امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92266
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 20
سیما فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به «خودآگاهی» به عنوان یکی از مهارت‌های دهگانه زندگی اظهار داشت: خودآگاهی توانایی ...

سیما فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به «خودآگاهی» به عنوان یکی از مهارت‌های دهگانه زندگی اظهار داشت: خودآگاهی توانایی شناخت ویژگی‌ها، خواسته‌ها و نقاط قوت و ضعف افراد است. در این مهارت فرد در جهت خودشناسی گام برمی‌دارد که اعتماد به نفس یکی از ویژگی‌های مهم آن است.

وی افزود:‌ در مهارت خودآگاهی فرد می‌آموزد تا با تکیه بر نقاط قوت خود آنها را گسترش دهد که این مهم با شناخت بهتر احساسات همراه است زیرا عدم شناخت احساسات به پرخاشگری و خشونت منجر می‌شود و شناخت آنها رضایت از زندگی و تقویت خصوصیات مثبت را در پی دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، تصریح کرد: فرد با یادگیری این مهارت می‌تواند اهداف خود را مشخص کند و بین «خود واقعی» و «خود آرمانی‌اش» فاصله زیادی ایجاد نکند. زیرا فرد با خودآگاهی می‌تواند توانایی‌های خود را بشناسد و  از خود بیشتر از توانایی‌هایش انتظار نداشته باشد.

وی افزود: عزت نفس که در سلامت روان اهمیت بسزایی دارد از خودآگاهی نشأت می‌گیرد، فردی که عزت نفس دارد روابط اجتماعی موثری داشته و اهداف خود را بدون ترس دنبال می‌کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان راه‌های رسیدن به خودآگاهی را تحلیل انتقادهای اطرافیان عنوان کرد و اظهار داشت: برای خودآگاهی می‌توانیم از کسانی که اطراف ما هستند درباره خود سوال کنیم یا انتقادهای آنها را مورد بررسی قرار دهیم. هر انسانی هم نقاط قوت دارد و هم نقاط ضعف و اگر آنها را نشناسد و نسبت به برطرف کردن نقاط ضعف و گسترش نقاط قوت خود اقدام نکند نمی‌تواند شخصیت سالمی داشته باشد.

این روانشناس روزه‌داری را در تقویت اراده و خودآگاهی موثر دانست و افزود: ماه مبارک رمضان فرصت خوبی برای روزه‌داران است تا با انجام فرائض الهی اراده خود را تقویت کرده و بر هوای نفسانی خود غلبه کنند. تقویت اراده به ارزیابی بیشتر از خود منجر می‌شود و افراد در این ماه می‌توانند خود را تحلیل کنند تا به خودآگاهی برسند.

فردوسی صداقت افراد را برای رسیدن به خودآگاهی مهم دانست و خاطر نشان کرد: اگر افراد با خودشان صادق باشند می‌توانند ضعف‌های شخصیتی خود را با تحلیل و تمرین رفتارهای درست اصلاح کنند اکثر اوقات افراد نقاط ضعف خود را می‌دانند اما نمی‌خواهند آنها را باور کنند. این ماه فرصت خوبی برای رسیدن به خودآگاهی، تقویت اراده و بازبینی رفتارهای‌مان است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها