امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92281
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی معرفی، وکیل پایه یک دادگستری در خصوص عملکرد دستگاه قضا گفت: عملکرد دستگاه قضایی در خصوص ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی معرفی، وکیل پایه یک دادگستری در خصوص عملکرد دستگاه قضا گفت: عملکرد دستگاه قضایی در خصوص اجرای قوانین و اعمال سیاست‌ها مثبت بوده و افق آن در آینده رو به رشد و روشن است.

وی درخصوص دستاوردهای قضایی در زمینه مبارزه با فساد گفت: در خصوص مبارزه با فساد عملکرد دستگاه قضایی به تنهایی تاثیرگذار نیست و موضوع مهمی چون مبارزه با فساد فراقوه‌ای است و همه سازمان‌های فرهنگی و متولی، قبل از ایجاد هر نوع فسادی باید تدابیر لازم را در نظر بگیرند تا فسادی عارض نشود.

معرفی درخصوص میزان بازدارندگی مجازات اعدام اشرار و جرائم اجتماعی در ملأعام یادآور شد: اجرای احکامی مانند اعدام اشرار به دلیل اینکه افراد جامعه مستقیما برخورد قهرآمیز نظام قضایی با شرارت های اجتماعی را ملاحظه می‌کنند این امر بازدارندگی بیشتری دارد و اقتدار دستگاه قضایی را افزایش می دهد.

وی در ادامه ایجاد حس امنیت و آرامش در مردم را عامل مهمی در میزان رضایت از دستگاه قضایی دانست و گفت: اجرای این نوع احکام بسیار بازدارنده است و مردم از اینکه افراد خاطی به مجازات اعمال مجرمانه خود رسیده‌اند رضایت دارند.

معرفی همچنین گفت: مجازات اعدام از منظر بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری پسندیده نیست، در حالیکه ما باید به اجرای قوانین اسلامی بپردازیم و نباید نگران قضاوت غربی‌ها در این زمینه باشیم زیرا غربی‌ها از گروه‌های تروریستی و کشتارهای دسته جمعی مردم در دنیا حمایت می‌کنند و تنها ادعای حقوق بشری دارند و ما هم موظف به اجرای احکام دین اسلام هستیم.

این وکیل دادگستری درخصوص استقلال قضایی هم یادآور شد: استقلال جزء ذات دستگاه قضایی است و اگر از سیستم منفک شود عملاً دستگاه قضایی قادر به نظارت برعملکرد و بررسی شکایت افراد نیست.

وی بر مسئله پیشگیری از وقوع جرم نیز تأکید کرد و گفت: تشکیل معاونت پیشگیری از وقوع جرم در سیستم قضایی حرکت مؤثر و به جایی است به شرط آنکه اقدامات آن عملیاتی و خروجی قابل اجرایی داشته باشد.

معرفی در پایان یادآور شد: پیشگیری از جرم با استفاده و بهره گیری از نظرات و حضور متخصصان و کارشناسان خبره و برجسته جامعه‌شناسی و جرم‌شناسی مقدور و موثر است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار