امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92347
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه در گزارشی با موضوع تحولات عراق و نقش «جو بایدن» معاون ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه در گزارشی با موضوع تحولات عراق و نقش «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا، نوشته است که او طرح ایجاد ساختار فدرالی در عراق را در نظر دارد.

به نوشته نیویورک‌تایمز، در حالی که بایدن فعلا صحبتی از تشکیل سه ایالت در عراق صحبت نمی‌کند، اما یک مقام ارشد دولتی که خواسته نامش فاش نشود، می‌گوید: «اگر قرار است عراق یکپارچه بماند، مشابه آنچیزی می‌شود که او در نظر داشت. در جریان تشکیل دولت، مذاکراتی در مورد فدرالی شدن و اعطای اختیارات بیشتر به سطوح محلی، مطرح می‌شود.»

این گزارش می‌افزاید: «در واقع کاخ سفید در سکوت کار بر روی طرح‌های احتیاطی را برای نحوه برخورد ایالات متحده با سناریویی که در آن سه گروه نتوانند برای تشکیل دولتی قدرتمند و فراگیر به توافق برسند، آغاز کرده‌ است.»

به نوشته نیویورک‌تایمز، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در عراق گزینه‌های مناسب چندانی پیش رو ندارد و هرگونه تجزیه عراق می‌تواند به خونریزی بیشتر منجر شود. بنا بر این گزارش، در هیچ یک از سناریوهای مطرح، بحث اعزام نیروهای آمریکایی برای پایان دادن به ناآرامی‌ها مطرح نیست.

پیش از این «جان مک‌کین» سناتور تندروی جمهوری‌خواه نیز از این ایده بایدن حمایت کرده و گفته بود: «به نظرم آنچه که او در مورد فدرالسیم و مناطق نیمه مستقل می‌گفت، تفکر غلطی نبود.»

کری که از سوی اوباما مسئولیت پرونده عراق را بر عهده گرفته است، اولین بار در سال 2006 بحث فدرالی شدن عراق و تقسیم آن به سه منطقه خودمختار را مطرح کرد. این طرح در آن زمان با انتقادهای فراوانی روبرو شد، با این حال، به نوشته نیویورک‌تایمز، ناآرامی‌های اخیر در عراق به وی اجازه می‌دهد که او بار دیگر به دفاع از این ایده بپردازد.

در روزهای اخیر چندین مقام غربی بدون آنکه نام آن‌ها افشا شود، از احتمال تجزیه عراق سخن گفته‌اند. روز یکشنبه نیز «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی رسما برای اولین بار از تجزیه عراق و جدا شدن منطقه کردستان از این کشور حمایت کرد.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار