امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92369
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این شماره آثار و گفتاری از عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، آیت‌الله قائم مقامی،‌ محمد علی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این شماره آثار و گفتاری از عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، آیت‌الله قائم مقامی،‌ محمد علی مجاهدی، احمد مبلغی، محمدرضا احیاداران، محمدرضا سنگری، محمدعلی بهمنی، رضا بابایی، پیروز مجتهدزاده، نصر‌الله پور‌جوادی، غلامرضا سازگار و محمد‌رضا زائری در سه بخش «هیئت»، «هنر و ادبیات آیینی» و «تاریخ و اندیشه» منتشر شده است.

مجید مبینی در یادداشت خود با عنوان «وقتی عامل وحدت،‌ عامل تفرقه می شود» نوشته: در مسئله اهل بیت(ع) اعتقاد به جایگاه رفیع پنج تن آل عبا(ع) و لزوم تمسک به آنان،‌ باوری مشترک میان هه مسلمانان جهان است که می تواند به عنوان یکی از محورهای مهم در وحدت جهان اسلام مطرح شود.

آیت‌الله قائم‌ مقامی در گفت‌و‌گوی خود با خیمه می‌گوید: لازم است که رویدادهای مهم تاریخ اسلام به شیوه متقن توسط علما بزرگان و خیرخواهان جهان اسلام به دور از اهانت توهین و فتنه‌گری بررسی و واکاوی شود.

مهدی مسائی در مقاله تحت عنوان «پیشوایان شیعه،‌ پیشگامان وحدت» گفته : ائمه اطهار (ع) شیعیان را در فضایی بسته و جدای از سایر مسلمانان در نظر نمی‌گرفتند بلکه به نوع روابط ایشان با دیگران و نیز نوع بینش دیگران درباره آنان اهمیت زیادی می‌دادند.

رضا بابایی هم ضمن تاکید بر این نکته که «دشمنان تقریب، بزرگترین موانع پیش روی دین و مذهب در جوامع انسانی هستند» نوشته : در سایه امنیت و موقعیتی که تقریب فراهم می‌آورد دین یا آیین یا مذهبی که محتوایی برتر دارد بر صدر می‌نشیند. از این روست که معمولاً کسانی رو به جنگ و نبرد می‌آورند که خود را از لحاظ فکری و علمی در مرتبه برتر نمی‌بینند.

عبدالکریم بی آزار شیرازی نیز که درباره کتاب «هم بستگی مذاهب اسلامی» با خیمه به گفت‌و‌گو نشسته است می‌گوید:‌ افرادی که به سمت فرقه‌گرایی می‌روند حقیقت اسلام را ندیده‌اند و به دنبال آن هستند که خود را با نفی سایر فرقه‌ها ثابت کنند بر همین اساس است که اختلاف‌ها و درگیری‌ها به خاطر فاصله گرفتن از اسلام راستین و آسمانی و اصیل به وجود می آید.

در پرونده تاریخ و اندیشه،‌ نصرالله پورجوادی، سلفی‌گری را بیماری عصر نامیده، ‌احمد مبلغی تاکید کرده که سلفی‌گری مساوی تکفیری نیست و حسین ریوران هم گفته است شرایط گروه‌های تکفیری سخت‌تر شده ولی به این زودی از بین نخواهند رفت.

پیروز مجتهدزاده استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خیمه در خصوص جریان تکفیری روی سه گزاره کلیدی تکید کرده است:

1- هدف اصلی این جریان نابود کردن تشیع است و گاه که دستشان به تشیع و خود شیعیان نمی‌رسد به سراغ حکومت ها و دولت‌هایی می روند که برای شیعیان در مقابل اهل تسنن حقوق برابر قائل می‌شوند.

2- اقدامات سلفی گری و تکفیری‌گری به شناخت و میزان اهمیت و نفوذ ایران در منطقه خاور میانه منجر شد.

3- سلفی‌گری ،‌تکفیری گری و شعبات آن مثل القاعده و طالبان، بازوهای انتقام‌جویی وهابی هستند که اینها تشیع را حتی بد‌تر از کفر مطلق می‌دانند.

در بخش شعر این مجله، اشعاری ویژه مناسبت‌های ماه مبارک رمضان برای استفاده عموم به ویژه ذاکران اهل بیت (ع) منتشر شده است. این اشعار توسط استادانی جون غلامرضا سازگار، احمد چینی، مهدی امین فروغی، سید علی سادات رضوی، مهدی آصفی، عباس عنقاء محمود تاری انتخاب و توصیه شده است.

«مروری بر اندیشه‌های تقریبی مقام معظم رهبری»، «بررسی سیره اهل بیت(ع) ‌در موضوع وحدت»، «بررسی مفهوم شعر هیئت»، «پیشینه سلفی گری و گونه‌های آن»، «گزارشی از روند تأسیس دانشگاه مداحی‌» ،‌«سرانجام دبیرخانه‌ای برای شعر آیینی» از دیگر  مطالب این شماره است.

مجله خیمه توسط «هیئت قرآنی احیاء» و به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی محمدرضا زائری منتشر می‌شود.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار