امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92418
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین مرعشی سخنگوی تعلیق شده حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌و‌گویی با شرق در ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین مرعشی سخنگوی تعلیق شده حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌و‌گویی با شرق در مورد فعالیت‌های اخیر حزب متبوعش، اظهار داشت: هم‌اکنون حزب در حال تجدید سازمان است. این بازسازی از شورای مرکزی شروع شده و به کمیته‌ها و کانون‌ها رسیده و قرار است نیروهای قبلی بازیافت شده و بعد هم عضوگیری جدید انجام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد انتخابات شورای مرکزی جدید چندان منطبق با کار حزبی نبوده و شما طی بیانیه‌ای اعلام کردید که چند نفر به شورای جدید اضافه شده است، گفت: نه، حزبی بوده است.

عضو ارشد حزب کارگزاران در مورد نحوه انتخاب اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران، خاطرنشان کرد: در حزب، هنوز، اختیارات با هیات موسس است. این هیات کمیته‌ای را تعیین کرد و در یک رایزنی با دیگر اعضای حزب، ترکیب جدید را اعلام کرد.

مرعشی گام بعدی حزب کارگزاران را برگزاری کنگره عنوان کرد و گفت: می‌خواهیم در این کنگره اختیارات هیات موسس را به کنگره بدهیم چرا که در اساسنامه، تا تشکیل اولین کنگره حزب، اختیارات کنگره در اختیار هیات موسس است. ما فکر نمی‌کردیم که باید در تشکیل کنگره عجله کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی بر این اساس که فکر نمی‌کنید ایراد اصلی نه‌تنها در کارگزاران بلکه حتی در دیگر احزاب هم این است که چهره‌های اصلی حزب، آنها که جزو هیات موسس علاقه‌ای ندارند تا فرآیند تصمیم‌گیری را باز کرده و به دیگر بخش‌های حزب تسری بدهند، اظهار کرد: نه. همه احزاب و موسسین آنها، این خصوصیت را دارند که هرگاه کنگره‌ای تشکیل شود، بالاترین آرا در کنگره را همان افراد به دست می‌آورند. مثلا شما فکر می‌کنید که اگر کنگره مشارکت تشکیل شود، آقای رضا خاتمی بیشترین رای را ندارد؟! کارگزاران هم مانند دیگر احزاب، از این قاعده مستثنی نیست.

سخنگوی تعلیق شده حزب کارگزاران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه به هر حال گروهی که وارد حزب می‌شوند، همین‌ها نه اینکه بخواهند وارد قدرت شوند، بلکه این عده نقشی در کادرسازی حزب ندارند، گفت: این موضوع در روند جدید حزب اصلاح می‌شود.

مرعشی با تاکید بر اینکه حزب کارگزاران مشکل جذب نیرو ندارد تاکید کرد:حزب کارگزاران برای انتخابات مجلس برنامه جدی دارد.

وی بزرگترین کمک حزب کارگزاران به دولت تدبیر و امید را «دفاع از تشکیل یک مجلس ملی، فراگیر و باصلاحیت» دانست و تصریح کرد:باید مجلس باکفایتی باشد که بتواند دولت را درک کرده و پشتیبانی کند؛ مجلس را باید از عناصری که بیشتر دنبال مسایل شخصی، باندی و جناحی خود هستند نجات دهیم.

عضو ارشد حزب کارگزاران ایده بازسازی حزب متوبعش را یک خواسته عمومی برشمرد و گفت: هم در درون حزب و هم فراتر از حزب، چهره‌های سیاسی از ما می‌خواستند که حزب تشکیلات خود را گسترش دهد.

وی در توضیح اظهارات خود، ادامه داد: هم دوستان اصلاح‌طلب و هم دوستان اصولگرا از ما می‌خواستند که حزب کارگزاران تشکیلات خود را گسترش دهد. به هرحال ما حزبی بودیم که با وجود همه فشارها، در چندسال گذشته به ‌ویژه بعد از حوادث سال 88، توانسته بودیم چارچوب کلی خود را سالم نگه داریم. همچنین این فرصت را داشتیم که بتوانیم به توسعه سازمان سیاسی کشور کمک کنیم و این یک خواسته عمومی بود.

مرعشی در پاسخ با این پرسش که احتمالا احزابی که فعالیت آنها در دوره گذشته ممنوع شد، هم خواستار این بودند که فعالیت خود را در این قالب جدید ادامه دهند، خاطرنشان کرد: این احزاب هم خیلی استقبال کردند و علاقه‌مند هستند که حزب کارگزاران به‌عنوان یکی از احزاب مهم جبهه اصلاحات کار سازمانی خود را گسترش دهد.

سخنگوی تعلیق شده حزب کارگزاران با ابراز امیدواری برای فعالیت مجدد احزاب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین، گفت: به‌طور کلی همه مخاطبان کارگزاران، هواداران مشارکت و مجاهدین انقلاب نیستند. ما مخاطبان خاص خود را در طبقه متوسط داریم و امیدواریم بتوانیم مخاطبان خود را سازمان بدهیم و به یک حزب تمام‌عیار تبدیل شویم.

وی در بخشی دیگر از این گفت‌و‌گو به پیشینه حزب کارگزاران و تفکرات و ایده‌های موجود در آن اشاره و تصریح کرد: اساساً کارگزاران در یک دوره، بیشتر شبیه یک نهضت بود تا یک حزب سازمان‌یافته. بیشتر به یک نیروی فکری پیش‌برنده به کشور فکر می‌کردیم که بر شاخص‌های کشور اثر بگذارد و راه‌هایی را برای پیشرفت کشور پیشنهاد بدهد. ما بیشتر یک حزب تکنوکراتی بودیم تا یک حزب اجتماعی و سیاسی. الان فکر می‌کنیم که شرایط برای تبدیل‌شدن کارگزاران به یک حزب تمام‌عیار فراهم است.

مرعشی در پاسخ پرسشی مبنی بر اینکه چه نگاهی غالب بود که فکر می‌کردید خودتان برای حزب کفایت می‌کنید، گفت: موقعیت کارگزاران طوری بود که فکر می‌کردند در همه شرایط، به غیر از شرایط هشت‌ساله احمدی‌نژاد، می‌توانند نقش خود را در مجلس و دولت حفظ کنند. نیروهایی بودند که شخصیت‌های قابلی در آنجا جمع بود و هر جناحی که پیروز می‌شد به توانایی و مدیریت کارگزاران نیاز داشت.

عضو ارشد حزب کارگزاران دلیل اصلی ماندن اعضای حزب در قدرت‌هایی همچون مجلس و دولت را توانایی دانست و گفت: این به دلیل ارتباط آنان نبود.

وی در پاسخ به این پرسش که شما به نقش ارتباط قائل نیستید در حالی که حزب به آقای هاشمی منصوب می‌شود یا آنکه فرزندان آقای هاشمی در حزب هستند، گفت: این هم موثر است، اما نه آنقدر که توانایی خود افراد موثر است.

وی افزود:  مثلا آقای جهانگیری معاون اول آقای روحانی شده‌اند؛ این انتخاب نه به خاطر رابطه، بلکه به خاطر توانایی، سابقه و مقبولیت ایشان، هم در بین اصلاح‌طلبان و هم نیروهای معتدل و میانه‌رو اصولگرایان است. این جایگاه شخصی اعضای شورای مرکزی و هیات موسس و این موقعیت، آنها را بی‌نیاز می‌کرد از اینکه بخواهند به سمت جمع‌کردن عِده و عُده اجتماعی باشند.

عضو ارشد حزب کارگزاران در پاسخ به سوال دیگری بر این اساس که انتخابات 24 خرداد چه چیزی را تغییر داد که الان کارگزاران به فکر کار تشکیلاتی و کادرسازی افتاده است، اظهار داشت: این به دلیل نیازی است که الان کشور به تحزب احساس می‌کند. از سوی دیگر علاقه‌ای که در مردم و جوانان برای عضویت در احزاب و تشکل‌ها به وجود آمده، باعث شد که حزب تشویق شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها