امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92436
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 38
«جبار یاور» سخنگوی نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اربیل، در خصوص ماهیت ...

«جبار یاور» سخنگوی نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اربیل، در خصوص ماهیت گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) اظهارداشت: داعش یک گروه تروریستی است که بخشی از خاک عراق و سوریه را هدف حملات تروریستی قرار داده و کردستان عراق را نیز را نیز یکی از ولایت‌های خود می‌داند.

وی تاکید کرد: نیروهای پیشمرگه در مرزهای اقلیم کردستان و مناطقی که به دنبال عقب‌نشینی ارتش عراق به کنترل آنها در آمده، با شبه نظامیان تروریست داعش درگیر هستند.

خانقین و نفتخانه در کنترل ارتش عراق و پیشمرگه است

یاور گفت: اقلیم کردستان بیش از 1000 کیلومتر با مناطق سنی‌نشین مرز مشترک دارد، در استان «نینوا» شهر موصل در کنترل تروریست‌ها می‌باشد اما مناطق «مخمور»، «تلکیف»،«شیخان» و مناطق اطراف موصل در کنترل نیروهای پیشمرگه است.

سخنگوی پیشمرگه گفت: تمامی شهرها و مناطق کُردنشین استان کرکوک در کنترل پیشمرگه و نیروهای کُرد ارتش عراق می‌باشد، اما مناطق «رشاد» «ریاز» و «حویجه» به کنترل تروریست‌های داعش درآمده است، در استان دیالی نیز از جمله «خانقین» و«نفتخانه» در نزدیکی مرز پرویز خان در کنترل نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق می‌باشد.

به گفته جبار یاور، در نقاط تماس نیروهای ارتش و پیشمرگه با تروریستها در هر دو استان نینوا و کرکوک به طور متناوب درگیری وجود دارد. همچنین طی چند روز گذشته، میان نیروهای پیشمرگه و تروریستان داعش در حمدانیه از توابع موصل واقع در 10 کیلومتری این شهر درگیری خونینی درگرفت که در نهایت نیروهای پیشمرگه تروریست‌ها را بیرون راندند و شهر را به کنترل خود درآوردند.

این مقام وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا وجود 300 الی 500 نفر از شهروندان کُرد اقلیم کردستان در صفوف نیروهای داعش را تهدیدی جدی برای اقلیم می‌داند یا خیر، گفت: بدون شک این تهدید بزرگی برای اقلیم کردستان می‌باشد چرا که این امکان وجود دارد علیرغم تدابیر شدید امنیتی نیز نیروهای کُرد داعش بتوانند به داخل اقلیم نفوذ کنند اما این نگرانی مشترک بسیاری از کشورهای منطقه و حتی کشورهای اروپایی می‌باشد.

وی افزود: گروه تروریستی داعش از بیشتر کشورهای دنیا از جمله کشور انگلیس عضوگیری می‌کنند و همین امر موجب شده که داعش تهدیدی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای محسوب شود.

جبار یاور تاکید کرد: «ویلیام هیگ» وزیر امور خارجه انگلیس در سفر اخیرش به اقلیم کردستان در دیدار با مسئولان کُرد عراقی از وجود شهروندان انگلیسی در صفوف داعش ابراز نگرانی کرد و همین امر یکی از محورهای مشترک گفتگوها و از دلایل تاکید هیگ بر ضرورت  تشکیل هر چه زودتر دولت فراگیر در بغداد و مقابله با تروریسم بوده است.

طول عمر داعش طولانی نخواهد بود

سخنگوی نیروهای پیشمرگه در پاسخ به این سؤال که چرا نیروهای پیشمرگه تنها در مرزهای اقلیم و مناطق کرد نشین با تروریستها مقابله می کنند و نیروهای پیشمرگه به مناطق دیگر عراق برای همکاری با ارتش عراق اعزام نمی شود گفت:  با توجه به گستردگی مناطقی که درگیر جنگ شده و محدودیت نیروهای پیشمرگه این امکان وجود ندارد، دوم اینکه ارتش عراق و در رأس آنها نوری مالکی نخست وزیر عراق و رئیس نیروهای مسلح این کشور بطور رسمی از ما درخواستی در این خصوص نداشته‌اند. دیگر اینکه بر اساس قانون اساسی عراق نیروهای پیشمرگه تنها مجاز به پیشروی در مناطقی هستند که اکنون در آن مستقر هستند.

جبار یاور درباره آینده گروهک تروریستی داعش در عراق نیز خاطر نشان کرد: طول عمر گروه‌های تروریستی از جمله داعش زیاد نخواهد بود، اگر مناقشات موجود در بین گروه‌ها و جناح‌های مختلف عراقی از طریق گفت‌وگو و در چارچوب یک دولت فراگیر ملی پایان بپذیرد این گروه‌ها جایی در میان مردم عراق نخواهند داشت.

وی ثبات سیاسی در عراق و تفاهم و توافق طیف‌های مختلف عراقی را تنها راه‌حل برای رویارویی همه جانبه با تروریست‌ها و شکست پروژه‌های تروریستی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای گروه تروریستی داعش خواند.

بحران عراق امروز دوشنبه وارد روز بیست و یکم شد. در حالی که پیشروی ارتش عراق در استان‌های شمالی مانند صلاح الدین هنوز ادامه دارد و تکریت مرکز این استان در آستانه پاکسازی کامل است، اخبار دیگر حکایت از رسیدن چندین فروند هواپیمای سوخو به همراه کارشناسان روس دارد.

از سویی دیگر قاسم عطا سخنگوی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از کشته شدن 142 تروریست طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها