امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92444
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۲
تعداد بازدید: 131
مقامات اسراییلی از درگیری های عراق آشکارا رضایت خود را اعلام کرده اند. آنها حتی ابایی ندارند که از تجزیه عراق نیز به صراحت حمایت و ابراز خشنودی ...

مقامات اسراییلی از درگیری های عراق آشکارا رضایت خود را اعلام کرده اند. آنها حتی ابایی ندارند که از تجزیه عراق نیز به صراحت حمایت و ابراز خشنودی کنند.

به گزارش پیروان موعود، در این باره «شیمون پرز» رئیس جمهور اسرائیل به مقامات آمریکایی گفته است: «کُردها دولت دوفاکتو (موقتی و مشروط) خود را ایجاد کرده‌اند و این دولت دموکراتیک است. یکی از نشانه‌های دموکراتیک بودن اذعان به حقوق برابر برای زنان است.»

گیلاد آموس، یکی از مقامات ارتش اسرائیل هم به رادیوی ارتش گفته است: «سکوت ما – درباره تجزیه و استقلال کردستان عراق- بهتر است. ایراد هر گونه سخن غیر لازم در این باره از طرف ما به زیان کُردها است.»

در همین حال برخی از منابع رسانه ای از همکاری موساد با داعش نیز خبر داده اند. روزنامه القبس کویت نوشت که تماس‌هایی آغاز شده که بر اساس آنها در پی حوادث هتل "دو روی" و کشف تابعیت سعودی عوامل تروریستی داعش، همکاری های امنیتی بین دستگاه‌های اطلاعاتی لبنان با سرویس‌های جاسوسی عربی و بین المللی افزایش یافته است.

در این راستا یک منبع وزارتی اعلام کرد که بر اساس اتفاقاتی که رخ داده، می‌توان بدون تردید گفت که یک سرویس جاسوسی پیشرفته که به احتمال قوی موساد باشد، داعش را با اطلاعات دقیقی تجهیز می‌کند و اهداف آنها را مشخص کرده و شرایط انجام جنایات آنها را تعیین می‌کند.

اما برای اسراییل تجزیه عراق چه فوایدی را به دنبال خواهد داشت؟ در این باره نکات ذیل قابل توجه است:

الف: تجزیه عراق به عنوان یک کشور مسلمان اسلامی و عربی در حالیکه در ده سال اخیر همسویی زیادی با محور مقاومت در منطقه داشته است، یک برد راهبردی محسوب می شود.

ب: تجزیه عراق آسیب پذیری دولت سوریه را بسیار بالا خواهد برد، در نتیجه سوریه یک همسایه مهم و مطمئن را از دست خواهد داد و فضا برای تحرک ترویست های مخالف بشار اسد بسیار گسترده می شود.

ج: به ظن صهیونیست ها تجزیه عراق و استقلال کردستان عراق پایه ای برای تجزیه کردستان سوریه، ایران و ترکیه است.

د: صهیونیست ها روابط گسترده ای با برخی مقامات کردستان عراق داشته اند، آنها از همه بیشتر به دنبال استقلال کردستان عراق می باشند. کردستان عراق می تواند پس از استقلال روابط خود را بارژیم صهیونیستی علنی کند. ضمن آنکه کردستان عراق هم اینک دو فایده راهبردی برای اسراییل دارد، اول آنکه بخشی از نفت مورد نیاز صهیونیست ها را تامین می کند و دوم اینکه یکی از فعالترین ایستگاه های اطلاعاتی و جاسوسی اسراییل در کردستان عراق است. این دو مسئله پس از استقلال کردستان عراق به مراتب تقویت خواهد شد.

ه: ایران با تجزیه عراق در منطقه تضعیف خواهد شد. دولت عراق در ده سال اخیر در بسیاری از موقعیت های بین المللی هم پیمان ایران بوده و به عنوان یک شریک استراتژیک برای جمهوری اسلامی عمل کرده است.

و: تجزیه عراق می تواند طرح خاورمیانه جدید – تجزیه کشورهای بزرگ اسلامی – را یکبار دیگر به صدر سیاست های اصلی آمریکا بازگرداند.

ن: تجزیه عراق دو قطبی شیعه و سنی را در خاورمیانه به شدت تشدید خواهد کرد.

جهان

برچسب ها:
آخرین اخبار