امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92451
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 24
حسین اسرافیلی از شاعران کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ درباره سال 1393 که به نام سال ...

حسین اسرافیلی از شاعران کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ درباره سال 1393 که به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گذاری شده است و ارزیابی که از فعالیت‌های نهادهای فرهنگی و مسئول در 3 ماه گذشته دارد،‌ گفت: من چیزی جز شعار ندیدم. یکی از مشکلات ما این است که وقتی مقام معظم رهبری صحبت می‌کند، همه نهادها حمایت می‌کنند ولی فقط در کاغذ است و شعار می‌دهند.

وی در پاسخ به این سوال که اکنون 9 ماه تا پایان سال داریم و در این 9 ماه چه کارهایی باید انجام شود،‌ اظهار داشت: بخشی از این کار مربوط می‌شود به مسئولان فرهنگی و نه تنها مسئولان وزرات ارشاد بلکه همه نهادهایی که در حوزه فرهنگی می‌توانند تاثیرگذار باشند مثل مطبوعات. بخشی از فعالیت‌ها به عهده این نهادها است .

این شاعر افزود: بخش دیگر بر عهده اهل قلم است. بخش اعظم رسالت فرهنگی را خود فرهنگیان و اهل قلم بر دوش دارند. مثلا همین کتاب‌های شعری که در کشور ما منتشر می‌شوند. هم آنهایی که بعضا چاپ شده و الیته بیشتر آنهایی که حذف می‌شود، وقتی آدم بعضی از اشعارشان را می‌خواند بدنش می‌لرزد. یک خانم یا آقا مجموعه شعر در هزاران نسخه چاپ می‌کند و عریانی و بی‌بند و باری و مطالب خلاف اخلاق در آن موج می‌زند و این مطالب حتی به صورت عاشقانه و زیبا هم بیان نمی‌شوند بلکه زننده و زشت و کریه هستند. خب این اهل قلم باید بفهمند چه باید بنویسند.

اسرافیلی در پاسخ به این سوال که ممکن است چنین افرادی هیچ وقت نفهمند و  فکر نمی‌کنید دستگاه‌های فرهنگی باید ورود پیدا کنند، اظهار داشت: همین را عرض می‌کنم که نهادهای مسئول یک جور باید ورود پیدا کنند و اینها را راهنمایی کنند و جلوی این قضیه را بگیرند.

وی افزود: به نظرم نقش معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران که خانه‌های فرهنگ و فرهنگسراها  و انجمن‌های شعری دارد، خیلی مهم است. شما ببینید آدم‌های که انجمن‌ها را سرپرستی می‌کنند چه کسانی هستند و از چه نوع شعری حمایت می‌کنند؟ در حالی که این افراد باید افراد متعهد باشند و ارجمندی شعر را حفظ کنند که اگر در همانجا شعر بدی خوانده شد،‌ همانجا نقد کنند و به او بگویند تا این شعرها به جشنواره‌های مهمی چون جشنواره شعر فجر نرسد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها