امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۲:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92472
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۵۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سال گذشته مخالفان «محمد مرسی» اولین رئیس جمهور منتخب مصر، با تجمع‌های گسترده خواستار برکناری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سال گذشته مخالفان «محمد مرسی» اولین رئیس جمهور منتخب مصر، با تجمع‌های گسترده خواستار برکناری وی شدند.

روز 30 ژوئن 2013 در بسیاری از استان‌های مصر تجمع‌های اعتراضی گسترده‌ای تشکیل شده بود که خواستار رئیس جمهوری شده بودند که تنها یک سال از به قدرت رسیدنش می‌گذشت.

در اولین روز اعتراضات تعدادی کشته و زخمی شده‌ بودند. دفتر اخوان المسلمین در مقطم قاهره در آتش سوخت و درگیری‌ها دست کم 10 کشته به همراه داشت.

روز دوم اعتراضات (1 جولای) فرماندهی نیروهای مسلح با صدور بیانیه‌ای مهلتی 48 ساعته به مرسی داد تا بحران کشور را حل کند که در غیر این صورت ارتش وارد عمل شده و با اعلام نقشه راه مرسی را برکنار می‌کند.

در همان روز 5 وزیر دولت و 30 نماینده پارلمان استعفا دادند و ریاست جمهوری مصر نیز در واکنش به این تحولات بیانیه‌ای صادر کرد و از بیانیه ارتش ابراز نگرانی کرد و تأکید کرد که برخی عبارات این بیانیه ممکن است وضعیت کشور را بحرانی تر کند.

روز 3 جولای و بعد از پایان مهلت ارتش،‌ «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع وقت، رئیس جمهور را از قدرت برکنار کرد و اداره کشور را به رئیس دادگاه عالی قانون اساسی سپرد.

هنوز بسیاری بر این باور هستند که اقدامات ناگهانی ارتش و در رأس آن نشان می‌دهد که کسانی که در برکنار مرسی دخالت داشتند، زمینه را از مدت‌ها قبل با تحریک محافل اجتماعی علیه او آماده کرده بودند.

بعد از این اقدام محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده، محمد بدیع رهبر اخوان، خیرت شاطر معاون رهبر اخوان، محمد بلتاجی، صفوت حجازی، سعد الکتاتنی و تعداد زیادی از رهبران اخوان بازداشت شدند.

سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای در واکنش به تحولات مصر کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان این کشور را محکوم کرد. دولت تونس اقدام ارتش را کودتای نظامی خواند، واشنگتن محمد مرسی را رئیس جمهور منتخب مصر دانست.

برکناری مرسی با واکنش منفی قطر و ترکیه نیز مواجه شد که همین مسئله منجر به تیره شدن روابط این کشورها از سال گذشته تا کنون شده است.

عربستان و امارات از حامیان اولیه ارتش و شخص عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور کنونی و از تایید‌کنندگان برکناری مرسی به دست ارتش بودند و در طول یک سال گذشته کمک‌های مالی فراوانی به مصر کرده‌اند.

بر اساس نقشه راهی که از سوی ارتش مصر اعلام شده بود قرار بود در این کشور قانون اساسی تدوین شود و انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار شود.

بعد از گذشت یک سال پر تنش در مصر، برای اولین بار سه رئیس جمهور در یک زمان در مصر حضور دارند دو رئیس جمهور در زندان و دیگری در کاخ ریاست جمهوری؛ بسیاری از گروه‌هایی که در سقوط مبارک حضور داشتند و خواستار برکناری مرسی شده بودند، امروز از دایره سیاست در مصر حذف شده و یا فعالان آنها در بند به سر می‌برند و تنها گروه‌هایی که حامی ارتش باشند اجازه فعالیت پیدا می‌کنند.

عبدالفتاح السیسی در طول یک سال گذشته عملا قدرت را در دست داشته و در انتخابات ریاست جمهوری رسما رئیس جمهور مصر شده؛ با وجود اینکه یکی از مطالبات مردم در انقلاب 25 ژانویه پایان دادن به سلطه نظامیان در این کشور بود اما بار دیگر و در جریان برکناری مرسی، ارتش از فرصت استفاده کرد و قدرت را در قالب ریاست جمهوری السیسی، باز پس گرفت.

علاوه بر فقر و بحران مالی دولت که السیسی را وادار به درخواست از مردم برای کمک مالی برای کسری بودجه کرده، مصر با شکاف بی سابقه‌ای در بدنه جامعه مواجه شده که آتش درگیری‌های داخلی را افزایش خواهد داد.

با گذشت یک سال از برکناری مرسی، نه تنها مطالبات دموکراسی خواهانه مردم محقق نشده بلکه بر تعداد زندانیان سیاسی و افرادی که به دلیل انتقاد از ارتش و نهاد نظامی مصر در زندان به سرمی‌برند افزایش پیدا کرده است.

اغلب اقدامات دولت موقت از جمله تدوین قانون اساسی، افزایش اختیارات ارتش، قانون ساماندهی تظاهرات، تمدید یک روزه انتخابات ریاست جمهوری و تدوین قانون احزاب و حقوق سیاسی با مخالفت و اعتراضات گسترده روبه رو شده است. 

صدور احکام اعدام در طول یک سال گذشته در مصر به شدت افزایش پیدا کرده، یک مؤسسه حقوق بشری عربی اعلام کرد که قاضی‌های مصری در طول یک سال گذشته 1264 نفر را در این کشور به اعدام محکوم کرده‌اند.

مصری که یک سال پیش با امید روزگاری بهتر مرسی را از قدرت برکنار کرد، امروز با ناامنی، شرایط بد اقتصادی، چندپارگی سیاسی ، خفقان دولتی  و قدرت یافتن نظامیان روبه رو شده است.

باید دید مردمی که از دیکتاتوری سی ساله مبارک به ستوه آمده بودند و به مرسی فرصتی یک‌ساله داده بودند در طول یک سال آینده به سیاست‌های «عبدالفتاح السیسی» چه واکنشی نشان خواهند داد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها