امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9248
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۵
تعداد بازدید: 251
علی مهدیان کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص سفر نخست‌وزیر ترکیه به آمریکا ...

علی مهدیان کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص سفر نخست‌وزیر ترکیه به آمریکا و دیدار اردوغان با اوباما گفت: اردوغان پیش از سفر خود در جمع هواداران حزبی‌اش سخنرانی داشته و درباره حادثه ریحانلی اظهارات احساسی مطرح کرد تا پیش از سفرش جو روانی را علیه سوریه راه اندازد.

وی ادامه داد: همان زمان رسانه‌های ترکیه نوشتند که اردوغان برای بیگناهان ریحانلی گریه کرد، اما هیچ واکنشی نسبت به بیگناهان کشته شده در عراق، پاکستان و نقاط دیگر جهان اسلام نداشت که همین موضوع باعث به وجود آمدن یک جو ضد اردوغانی در ترکیه شد.

این کارشناس مسائل ترکیه با بیان اینکه در سفر اردوغان به واشنگتن 4 موضوع مطرح شده است، افزود: موضوعات عراق، سوریه، ایران و پ.ک.ک مطرح شد که درباره ایران، اوباما از اردوغان خواسته بود تا حلقه تحریم‌ها به خصوص تحریم‌های بانکی و حتی کالا را تنگ‌تر کند.

مهدیان ادامه داد: درباره سوریه نیز اردوغان از اوباما خواسته بود تا موضوع منطقه پرواز ممنوع را دنبال کند و امکانات و پول بیشتری را به مسلحین آنجا برساند که اوباما از این خواسته‌ها سر باز زد.

وی با اشاره به خواسته اوباما که از اردوغان خواسته بود روند صلح با پ.ک.ک را سریعتر دنبال کند تا آنها در انتخابات سال آینده شرکت کنند، گفت: درباره عراق نیز مذاکراتی انجام شد که هنوز جزئیات آن منتشر نشده است.

این کارشناس مسائل ترکیه در پاسخ به سوالی در خصوص جابجایی نقش‌آفرینی عربستان به جای ترکیه در مسئله سوریه، اظهار داشت: عربستان عموماً به صورت مستقیم در این قضایا شرکت نکرده و دخالت نمی‌کند و همواره به صورت نیابتی و در پشت صحنه حضور دارد.

مهدیان با اشاره به برآورده نشدن هیچ یک از درخواست‌های اردوغان از سوی اوباما یادآور شد: اردوغان از واشنگتن تقریباً دست خالی بازگشته و حتی اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه اوباما به اردوغان اعلام کرده که پرونده سوریه باید به صورت غیرنظامی و از راه سیاسی دنبال شود که این موضوع اردوغان را سرخورده کرده است.

وی به هزینه‌های ترکیه درباره سوریه اشاره کرد و افزود: ترکیه تصور می‌کرد که ماجرای سوریه حتی زودتر از تونس و لیبی به سرانجام برسد و از این تصور سرمست بود، اما سرمستی ترکیه عقلانیت سیاسیون آن را تحت‌الشعاع قرار داد.

این کارشناس مسائل ترکیه یادآور شد: همان زمان جناحی از نزدیکان اردوغان تذکر می‌دادند که سوریه مانند لیبی نیست. اما حکومت این کشور گوش نداده و جناحی که به غرب و اسرائیل نزدیکی داشتند فشار آورده و ترکیه وارد قضایای سوریه شد و امروز اردوغان و حزب وی در ماجرای سوریه کاملاً شکست خورده است.

مهدیان به تظاهرات روزانه مردم ترکیه در اعتراض به سیاست‌های این دولت در مورد سوریه اشاره کرد و افزود: پس از انفجارات ریحانلی مردم ترکیه به مقر معارضین و حتی اردوگاه‌های پناهندگان سوری حمله کرده و خواستار خارج شدن این افراد از سوریه شدند.

وی با بیان اینکه این مشکلات برای ترکیه ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: بیش از یک سوم مردم ترکیه علوی هستند و نسبت به بشاراسد احساس قرابت می‌کنند. حتی برخی از آنها برای حضور در سوریه و همراهی با حکومت بشاراسد علیه مخالفان اعلام آمادگی کردند که اسد ضمن تشکر از آنها اعلام کرد ارتش توانایی مقابله با بحران را دارد.

این کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به آثار بلندمدت این سیاست ترکیه در قبال سوریه، یادآور شد: اگر جماعتی به کشوری رفته و در آنجا بجنگند، بعدها در بازگشت به کشورشان با توجه به آموزش‌ها و  مهارت‌هایی که کسب کرده‌اند تصور می‌کنند که می‌توانند خواسته‌های خود را از هر طریق ممکن دنبال کنند و این برای حکومت آن کشور خطرناک خواهد بود.

مهدیان به تبعیض طولانی‌مدت حکومت ترکیه علیه علوی‌ها اشاره کرد و افزود: آنها از بسیاری از پست‌های بالای حکومتی محروم بوده و هستند که همین موضوع می‌تواند در آینده برای حکومت مشکل‌ساز شود.

وی یادآور شد: ترکیه نیز در ماجرای سوریه همانند قطر به حاشیه رانده خواهد شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها