امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92531
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، سید علی‌اصغر حسینی امروز در جلسه شورای اسلامی استان قم با موضوع بررسی و بهداشت بخش‌ها و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، سید علی‌اصغر حسینی امروز در جلسه شورای اسلامی استان قم با موضوع بررسی و بهداشت بخش‌ها و روستاهای قم گفت: سیستم ارائه خدمات به روستاییان از حدود 30 سال پیش در ایران و متناسب با جمعیت و پراکندگی هر بخش اجرا شده و شامل خانه‌ها و مراکز بهداشتی است.

وی افزود: خدمت‌رسانی در خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی و نیز در بیمارستان‌های دولتی شامل 2 بخش اورژانسی و سرپایی است؛ در خدمات اورژانسی، دفترچه‌های بیمه روستایی هم در تمام مراکز مورد پذیرش هستند و در قانون جدید سلامت و بهداشت از همه امکانات برخوردار خواهند بود ولی در بخش خدمات سرپایی این‌گونه تعریف شده که پزشک در مراکز بهداشتی روستایی باید تاییدیه را انجام دهد و پس از آن بیماران می‌توانند به مراکز دیگر در شهرها مراجعه کنند.

مدیر امور درمان و بیمارستان‌های علوم پزشکی استان قم با بیان اینکه قانون تحول در نظام سلامت توسط دولت یازدهم اجرایی شده است، گفت: در این قانون 6 بسته خدمتی در اختیار تمام مردم ایران قرار می‌گیرد که نخستین مورد آن حل مشکل بیمه است؛ روستانشینان که قبلاً بیمه‌های خود را دریافت کرده بودند و شهرنشینانی هم که بیمه نبودند زیر پوشش بیمه ایرانیان قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در گذشته بسیاری از وسایل و تجهیزات پزشکی و درمانی باید توسط بیماران تهیه می‌شد ولی در طرح تحول نظام سلامت، بیمارستان‌های دولتی تمام تجهیزات را تهیه کرده‌اند و با هزینه‌ای اندک یعنی 10 درصد هزینه‌های درمان آن‌ها را در اختیار مراجعان قرار می‌دهند که البته این هزینه برای روستاییان پنج درصد است.

حسینی با بیان اینکه برخورد با پزشکانی که وجوه زیرمیزی دریافت کنند هم شدت یافته و حتی تا اخراج پزشکان هم پیش می‌رود، گفت: حق ویزیت‌ پزشکان افزایش یافته تا آن‌ها دغدغه حقوق و مزایا هم نداشته باشند و از این طریق بتوان برخورد‌های سخت در مورد زیرمیزی با افراد متخلف داشت.

مدیر امور درمان و بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی استان قم خاطرنشان کرد: در حال حاضر زایمان طبیعی در مراکز دولتی به صورت رایگان صورت می‌گیرد و پزشک مقیم متخصص در رشته‌های گوناگون در بیمارستان‌های دولتی به صورت 24 ساعته حضور دارد.

وی با بیان اینکه بیماران نیازمند در صورت عدم توان برای پرداخت هزینه‌های 10 یا پنج درصدی می‌توانند به واحد مددکاری بیمارستان‌های دولتی مراجعه کنند، گفت: در صورت تایید همین مبلغ هم از آن‌ها اخذ نخواهد شد.

حسینی با اشاره به تدوین قانون مربوط به بیماران صعب‌العلاج در دولت تصریح کرد: این قانون هم به زودی ابلاغ خواهد شد تا آن‌ها با هزینه‌ای مناسب نسبت به تهیه داروها و خدمات پزشکی اقدام کنند.

مدیر امور درمان و بیمارستان‌های علوم پزشکی استان قم از اجرای طرح ارتقای کیفیت ویزیت در مراکز دولتی خبر داد و افزود: در مورد تجهیز مراکز و آزمایشگاه‌های شبانه‌روزی در بخش‌های مختلف نیز طبق تعریفی که در قانون وجود دارد، متناسب با جمعیت و نیازهای هر منطقه اقدام لازم صورت می‌گیرد ولی ذکر این نکته هم ضروری است که هزینه نگه‌داری برخی از این دستگاه‌ها آنقدر زیاد است که با توجه به مراجعه‌کنندگان کم در برخی مناطق، اعزام بیمار با بالگرد به شهرها، کم هزینه‌تر از نگه‌داری سالانه تجهیزات خواهد بود.

وی با بیان اینکه حقوق کم پزشکان و پرسنل بهداشتی در روستاها و مراکز درمانی بخش‌ها موجب کاهش استقبال از فعالیت در روستاها شده بود، گفت: طبق دستور وزیر بهداشت، اولویت اعزام پزشکان به مراکز بهداشتی خواهد بود و با افزایش حقوق نیز شاهد افزایش استقبال از سوی پزشکان خواهیم بود.

حسینی با اشاره به آموزش‌های ارائه شده به پرسنل مراکز و درمانگاه‌ها خاطرنشان کرد: یک سری از آموزش‌ها ضمن خدمت هستند و سری دیگر هم با توجه به نیاز پرسنل صورت می‌گیرد ولی در مورد اشتباهات نیاز به پایش‌های بیشتر وجود دارد.
انتهای پیام/78004/م30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار