امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92562
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر در گزارش تازه خود اعلام کرد: نیروهای ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر در گزارش تازه خود اعلام کرد: نیروهای امنیتی پاکستان بایستی این موضوع را درک کنند که برای برقراری امنیت در این کشور چاره‌ای جز اقدام علیه لشکر جهنگوی ندارند.

سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارش 62 صفحه‌ای خود به عنوان (ما اجساد زنده هستیم) کشتار بیرحمانه شیعیان در پاکستان بویژه قتل‌ و عام هزاره‌های مقیم بلوچستان این کشور را محکوم کرد.

در این گزارش آمده است که عدم اقدام علیه گروه‌هایی چون لشکر جهنگوی به معنای اجازه جولان به جنگ فرقه‌ای و گسترش تروریسم در پاکستان است.

گزارش دیدبان حقوق بشر می‌افزاید: مسئولیت بیشتر عملیات‌های تروریستی علیه شیعیان را لشکر جهنگوی می‌پذیرد بنابراین اعضای این گروه باید از سوی دولت پاکستان خلع سلاح و از این کشور اخراج شوند.

«رمضان علی» یکی بازماندگان حادثه حمله به شیعیان هزاره در شهر «کویته» گفت: 10 دقیقه قبل از اینکه اعضای لشکر جهنگوی مغازه‌های شیعیان در کویته را هدف قرار دهند از محل حادثه کمی دور شدم. هفت نفر از شبه‌نظامیان مسلح سوار بر موتور سیکلت به بازار حمله کردند و همه را به رگبار بستند.

وی افزود: بعدها متوجه شدم که 2 روز قبل از این حادثه یک پشتون در بازار آدرس مغازه‌های شیعیان را جستجو می‌کرده که پس از آن این حمله تروریستی انجام شد.

حمله‌های پی در پی به شیعیان باعث شده تا شیعیان هزاره نتوانند زندگی روز‌مره خود را ادامه دهند در عین حال نا‌امنی بر وضعیت معیشتی تمام شیعیان بلوچستان تأثیر منفی گذاشته و بسیاری از هزاره‌ها نیز به کشورهای همسایه چون ایران و افغانستان گریخته‌اند.

با این حال، بی‌توجهی دولت پاکستان به اقدامات لشکر جهنگوی باعث شده تا شیعیان در بلوچستان از ادامه یک زندگی عادی محروم شوند.

«حاجی خوشحال‌خان» یکی از شاهدان حوادث کشتار شیعیان در پاکستان می‌گوید: پس از زیارت اماکن متبرکه در ایران از مسیر بلوچستان عازم کویته بودم که در منطقه «مستونگ» افرادی با سلاح‌های سبک و آر.پی.جی، با متوقف کردن اتوبوس‌های حامل زائران از مسافرانی که اهل تسنن بودند؛ خواستند تا از محل دور شوند.

وی افزود: همراه با این افراد در یکی از خرابه‌های نزدیک محل مورد نظر پنهان شدم. شبه‌نظامیان شیعیان را به صف کردند و همه را به رگبار بستند. دیدن این صحنه بسیار سخت بود؛ در بین شهدا پیر، جوان، زن و حتی کودکان نیز حضور داشتند.

دیدبان حقوق بشر از متحدان پاکستان خواسته تا قبل از کمک مالی به این کشور بدنبال ریشه‌کنی جنگ فرقه‌ای به ویژه در بلوچستان این کشور باشند و از ظرفیت‌های لازم برای فشار به دولت اسلام‌آباد استفاده کنند.

بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد، در سال 2012 دستکم 450 شیعه در پاکستان به قتل رسیده که 112 نفر از آن‌ها از قوم هزاره بودند.

همچنین در سال 2013 بیش از 400 نفر از شیعیان در پاکستان به شهادت رسیدند که 200 نفر از آن‌ها از اقوام هزاره بودند.

در عین حال از سال 2008 تا سال 2014 بیش از 500 نفر از شیعیان هزاره‌ مقیم بلوچستان کشته شدند که این موضوع نسل کشی است.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها