امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۲۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9268
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۵
تعداد بازدید: 157
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، در مراسمی که به فردوسی طوسی و صاحب شاهنامه کهن تعلق داشت، استادان و پیشکسوتان ادبیات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، در مراسمی که به فردوسی طوسی و صاحب شاهنامه کهن تعلق داشت، استادان و پیشکسوتان ادبیات فارسی استان از فردوسی گفتند و جمع حضور یافته و شیفته فردوسی، شنیدند.

اسماعیل قافله‌باشی در این مراسم با تأکید بر اینکه شاهنامه فردوسی از افتخارات ما ایرانیان است، گفت: این کتاب همچون دایرة المعارفی است که در آن حماسه، اخلاق، و حتی تعالیم عرفانی وجود دارد.

در ادامه برنامه عابدی‌ها با اشاره به بزرگان و نام‌آوران سرزمین طوس که فردوسی یکی از آنهاست، بیان کرد: این شاعر در بازسازی و پاسداشت فرهنگ و ادب دیرینه پارسی نقش مؤثری داشته است.

وی شاهنامه فردوسی را یکی از 10 اثر بزرگ ادبی جهان و یکی از سه اثر حماسی دنیا اعلام کرد و یادآور شد: این اثر حتی گوی سبقت را از کتاب ایلیاد و ادیسه هومر نیز ربوده است و به حق باید این کتاب را در صدر آثار حماسی تاریخ بشریت برشمرد.

عابدی‌ها در ادامه به زندگی فردوسی طوسی اشاره‌ای کرد و بیان داشت: فردوسی یک شیعه معتزلی بود، شاعری که تعلیم و اخلاق را با شخصیت اصلی و انسان کاملی به نام رستم در زیر چتر حماسه فراوان به تصویر کشید.

خلیل قافله‌باشی نیز در این برنامه توضیحی در رابطه با ویژگی‌های سبک‌های مهم ادبیات جهان همچون خراسانی، عراقی و هندی ارائه داد و عنوان کرد: فردوسی با خلق شاهنامه، سرآمد سبک خراسانی نام می‌گیرد چراکه ویژگی‌های مختلف و شاخص تمامی سبک‌ها در اثر او به نمایش گذاشته شده است.

وی همچنین تأکید کرد: شاهنامه با داشتن شخصیتی به نام رستم، گویای روحیه آزاده و جوانمرد اقوام ایرانی است.

در ادامه محمدعلی حضرتی‌ها ابراز داشت: به همت فردوسی طوسی بود که سخن فارسی در جایگاه بالایی در جهان هستی قرار گرفت.

وی، حمدالله مستوفی را نخستین فردی دانست که شاهنامه را تصحیح کرده و دکتر دبیر سیاقی این اثر را در 26 جلد به نثر شرح داده و برای درک عموم مردم و علاقه‌مندی بیشتر جوانان به شاهنامه خوانی ترغیب کرده است.

سمیع‌زاده نیز در پایان مراسم بزرگداشت مقام فردوسی از ویژگی‌های ادبی و حماسی شاهنامه توضیحاتی ارائه داد و گفت: فردوسی در شاهنامه هرگز به صورت یک راوی کاملاً بی‌طرف حضور نداشته و بلکه به عنوان یک قاضی تمام عیار نقش بازی کرده است.

گفتنی است در پایان مراسم از استادان و پیشکسوتان حاضر در مراسم تقدیر شد.

انتهای پیام/2667/ی30/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها