امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۸:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92779
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۳۶
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، میزگرد تخصصی «اشتغال و اقتصاد مقاومتی» با حضور غلامرضا توکلی مشاور کانون‌عالی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، میزگرد تخصصی «اشتغال و اقتصاد مقاومتی» با حضور غلامرضا توکلی مشاور کانون‌عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران،‌ اضغر آهنی‌ها عضو کانون‌عالی کارفرمایان و عضو شورای عالی کار و محمد اکبرنیا مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

به گزارش فارس، محمد اکبرنیا در این نشست اظهار داشت: اشتغال رابطه مستقیمی با رشد اقتصادی دارد و هرگاه که در مورد اشتغال صحبت می‌کنیم باید سرمایه‌گذاری و شرایط برای این کار فراهم شده باشد.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در سال‌های اخیر به خاطر مسائل تحریم‌ و برخی دیگر از مشکلات رشد اقتصادی مثبت نداشتیم اما طبق آمارها از سال 84 تا 92 حدود 8 میلیون نفر وارد بازار کار شدند که البته این آمار مبین فرصت شغلی جدید نیست یعنی ممکن است که یک فرد در طول این مدت 8 بار برای کار مراجعه کرده باشد و این تعداد تکراری هم محاسبه شده است.

 *با پدیده تورم فارغ‌التحصیلان بیکار مواجهیم

وی ضمن تشریح شرایط فعلی بازار کار کشور گفت: متولدین اوایل دهه 60 در دهه 80 واد بازار کار شده‌اند اما تحصیلات دانشگاهی و برخی دیگر از مسائل ، ورود تعدادی از این افراد را به بازار کار با تاخیر مواجه کرد بنابراین الان با پدیده تورم فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار مواجه هستیم.

اکبرنیا گفت: هم‌اکنون با توجه به فرصت‌های شغلی موجود مشکلی برای اشتغال افراد زیردیپلم و دیپلم وجود ندارد و مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان است چون شرایط کار تخصصی برای این افراد خصوصاً در رشته‌های غیرفنی فراهم نیست علاوه بر این مشکل فرهنگی هم در این زمینه وجود دارد که افراد جویای کار ترجیح می‌دهند پشت میز نشین باشند تا اینکه در محیط‌های کارخانه‌ای و صنعتی کار کنند.

وی با اشاره به ضرورت بهبود فضای کسب و کار برای رونق اشتغال در کشور گفت: یک بخش مهم در این زمینه ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌توانند از این طریق مهارت بیاموزند و در این زمینه همکاری بسیار خوبی با سازمان فنی و حرفه‌ای وجود دارد.

اکبرنیا با اشاره به طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، گفت: این طرح که مصوبه شورای عالی اشتغال هم بود در فاصله زمانی سال‌های 86 تا 89 به اجرا در آمد و حدود 100 هزار نفر وارد این طرح شدند اما به دلیل کاهش بودجه‌ها این‌طرح ادامه پیدا نکرد.

وی در مورد جزئیات این طرح گفت:طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان از جمله طرح‌هایی بود که اشتغال مناسبی را ایجاد می‌کرد، در این طرح فار‌غ‌التحصیلان دانشگاهی به مدت 11 ماه در یک کارگاه تولیدی آموزش می‌دید و در این مدت بخشی از حقوق او توسط کارفرما و بخش دیگر توسط دولت تامین می‌شد و امتیازاتی هم به کارفرما داده شده بود و در پایان این زمان در صورت تمایل کارفرما آن فرد کارجو می‌توانست در همان محیط مشغول به کار شود و هزینه‌های پرداختی کارفرما هم به او پرداخت می‌شد.

برای احیای این کار یا طرح‌هایی نظیر این نیاز است که اعتبارات لازم تخصیص پیدا کند و نمایندگان مجلس هم اهتمام لازم را داشته باشند.

مدیرکل هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه تصریح کرد: بهره‌وری نیروی کار از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه شود و یکی از مواردی که به افزایش بهره‌وری نیروی کار می‌انجامد ارائه آموزش‌های کارآفرینی از مدارس است.

وی با بیان اینکه بهره‌وری نیروی کار باید در فرهنگ کار جامعه ما نهادینه شود، گفت: در بیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری بعد از بیان ظرفیت‌های موجود در کشور برای اجرای این طرح الزامات اقتصاد مقاومتی را ذکر کردند که اولین شاخص و الزام حمایت از تولید ملی و ایجاد بسته‌های تشویقی و ایجاد شرایط مساعد محیط کسب و کار بود و در مرحله دوم به سرمایه‌گذاران خطاب کردند که به تولید اهمیت بدهید و از طریق افزایش بهره‌وری از تولید ملی حمایت کنید و در آخر هم از آحاد مردم خواستند که تولیدات داخلی را مصرف کنند.

اکبرنیا در توضیح بهره‌وری گفت: هرگاه که نسبت ستانده و خروجی‌ها به داده بیشتر شود بهره‌وری رخ داده است. البته یک بخش خاص متولی افزایش بهره‌وری در کشور نیست و همه بخش‌های جامعه در آن دخیل هستند.

وی در پاسخ به سوالی در مور اعطای سهام به کارگران برای افزایش بهره‌وری آنها گفت: قطعاً اگر فردی بداند در کاری که انجام می‌دهد سهم دارد آن کار را بهتر انجام می‌دهد اما این مسئله در حیطه مسئولیت بنده نیست.

اکبرنیا خاطرنشان کرد: باید اقتصاد مقاومتی سرلوحه قرار دهیم تا به موفقیت دست پیدا کنیم و سیاست‌های اقتصادی باید در قالب جهانی دیده شود، چون موضع‌گیری‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی ما در این مسئله تاثیرگذار است.

به گفته وی، با برنامه‌ریزی دولت، ارتباط ایران با کشورهای دنیا بهتر شده و اگر مسائل هسته‌ای هم به نتیجه برسد، زمینه‌های توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری فراهم می‌شود و رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری متعادل شود خواسته مردم و مقام معظم رهبری تحقق پیدا می‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها