امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۶:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92900
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 162
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه از تلاش کشورهای غربی برای متقاعد کردن روسیه و چین به موافقت با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه از تلاش کشورهای غربی برای متقاعد کردن روسیه و چین به موافقت با تصویب قطعنامه‌ای در مورد سوریه خبر داد.
مسکو و پکن پیشتر اعلام کرده بودند که هر قطعنامه‌ای را که سوریه را به اقدام نظامی یا اعمال تحریم‌های اقتصادی تهدید کند، وتو می‌کنند.
به نوشته رویترز، پیش‌نویس قطعنامه که نسخه‌ای از آن به دست این خبرگزاری رسیده، لحنی مشابه قطعنامه‌ای دارد که یکسال قبل در مورد امحای تسلیحات شیمیایی سوریه مطرح شده و به اتفاق آرا به تصویب رسید.
موضوع قطعنامه اخیر ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه است و تفاوت آن با پیش‌نویس‌های قبلی که با مخالفت مسکو مواجه شده بود، این است که بحث استفاده از فصل هفتم منشور سازمان ملل، از آن حذف شده است.
فصل هفتم منشور که کشورهای غربی بارها تلاش کرده‌اند به بهانه‌های مختلف آن را در پیش‌نویس قطعنامه‌های مربوط به سوریه مطرح کنند، اجازه اعمال تحریم‌های اقتصادی و همچنین قوای نظامی علیه آن کشور را می‌دهد.
در پیش‌نویس قبلی، کشورهای غربی با استناد به این فصل، حق ارسال کاروان‌های «کمک‌های بشردوستانه» به سوریه بدون نیاز به جلب موافقت دمشق را مطرح کرده بودند. دولت سوریه همان زمان با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت، تصویب چنین قطعنامه‌ای را تجاوز به این کشور دانسته و برای خود حق اقدامات تلافی‌جویانه قائل شد.
«الکساندر پانکین» معاون نماینده روسیه در سازمان ملل از اظهارنظر در مورد موضع کشورش در قبال پیش‌نویس جدید خودداری کرده است.
با وجود آنکه دمشق ماه گذشته اعلام کرد اجازه ورود کاروان‌های سازمان ملل از چهار گذرگاه به این کشور را می‌دهد، کشورهای غربی این اقدام را ناکافی خوانده و خواستار ورود بدون محدودیت کاروان‌ها به سوریه شدند.
انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها