امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۱۵:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92912
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فتحعلی‌بیگی این نمایش را با حضور بازیگران و عروسک‌های نمایشی اجرا می‌کند و یکی از عروسک‌هایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فتحعلی‌بیگی این نمایش را با حضور بازیگران و عروسک‌های نمایشی اجرا می‌کند و یکی از عروسک‌هایی که در این نمایش روی صحنه است، عروسک زنده یاد سعدی افشار، هنرمند باسابقه سیاه باز است که سال گذشته، درگذشت.

این هنرمند تئاتر درباره داستان نمایش‌اش گفت: این نمایش یکسری درد دل میان من و مولیر است. چون 20 سال پیش برای اجرای نمایش«تخت و خنجر» دچار مشکلاتی شدم که بی شباهت به مشکلاتی نبود که مولیر برای اجرای نمایش «تارتوف» داشت. به همین دلیل، در نمایش«شب نشینی با مولیر» دو پرده از «تارتوف» و دو پرده از «تخت و خنجر» اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: این نمایش را با الهام از فرمان امام علی (ع) به مالک اشتر نوشته بودم. توقعم این بود برادران مکتبی ما را تشویق کنند اما نه تنها چنین نکردند، که تنبیه هم شدیم.

فتحعلی بیگی با ارائه توضیحاتی درباره مشکلاتش در زمینه اجرای این نمایش افزود: اواخر سال 63 مجوز اجرای آن را گرفتیم و نمایش را تمرین کردیم. قرار بود سال 64 آن را اجرا کنیم اما رئیس وقت شورای نظارت و ارزشیابی جلوی اجرای ما را گرفت، دادگاهی شدیم و بعد هم ما را به شهرستان فرستادند.

این هنرمند اظهار تاسف کرد: گاهی یک نفر با تفسیر شخصی خود برداشت نادرستی از یک اثر هنری می‌کند و یک گروه دچار مشکل می‌شود. درحالیکه 15 سال بعد این نمایش بدون یک کلمه حذف و اضافه به مدت 60 شب در تالار«سنگلج» اجرا شد و هیچ مشکلی هم پیش نیامد.

فتحعلی‌بیگی که این نمایش را به طور مشترک با نسیم یاقوتی کارگردانی می‌کند، اضافه کرد: کارگردانی عروسکی نمایش برعهده ایشان است و باید ببینیم از چه تکنیک‌هایی استفاده می‌کنیم اما یکی از عروسک‌هایی که حتما در این نمایش ساخته می‌شود، عروسک زنده یاد سعدی افشار است.

وی درباره حضورش در جشنواره تئاتر عروسکی گفت: از خیلی وقت پیش دلم می‌خواست این متن را بنویسم تا برای تاریخ تئاتر ایران بماند و آیندگان بدانند عده‌ای برای چند صباح مدیریت چه کارهایی می‌کنند. امروز هیچ کس از کسانی که مانع کار مولیر شدند، یادی نمی‌کند اما مولیر همچنان ماندگار است چون حرفش حق است. او ازعوام‌ فریبی می‌گوید که یکی از موضوعات همیشگی تاریخ است که در تمام جوامع هم وجود داشته. به همین دلیل گرچه مولیر مورد عتاب قرار گرفته، همچنان به نیکی از او یاد می‌شود.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک 22 تا 29 شهریور ماه به دبیری مرضیه برومند در تهران برگزار می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار