امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۲۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9294
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۶
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آئین تقدیر از دست‌اندرکاران بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آئین تقدیر از دست‌اندرکاران بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح امروز با حضور سید‌محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی اسماعیلی رئیس نمایشگاه کتاب همزمان با ولادت امام محمد تقی (ع) در سالن سینمایی ارشاد برگزار شد.

براساس این گزارش، سید‌محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک میلاد امام جواد و ذکر جملاتی در رسای این امام همام اظهار داشت: راه رسیدن به علم کتاب است در زمان امام رضا و امام جواد فرق فراوانی داشتند، فلسفه یونان ترجمه شده بود و ارتباط با نحله‌های گوناگون باعث به وجود آمدن تشتت‌های فکری شده بود. از سوی دیگر مأمون ژست علم و دانش گرفته و در سبب غلبه بر ائمه بود و با فکر خام خود تصور می‌کرد فرد می‌تواند بر امام معصوم فائق آید. البته در کنار امام شاگردان و اصحاب متعددی بودند که از آن جمله که برخی از آنها ایرانی بودند می‌توان به فضل‌ابن شازان نیشابوری اضافه کرد و امیدواریم به زودی در نیشابوری کنگره این شخصیت فقهی برگزار شود. چرا که مردم کشورمان کمتر با او آشنایی دارد.

وزیر ارشاد درباره اهمیت علم و دانش ادامه داد: افتخار نمایشگاه کتاب تهران این است که زمینه‌سازی می‌کند تا کتاب در دسترس محققان قرار گیرد.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با تأکید بر اینکه این روزها بحث انتخابات داغ است ابراز داشت: من در گفت‌وگو‌ها و مکان‌های متعدد گفته‌ام که در آن موارد متعددی درباره فردی که می‌خواهد مسئولیت خطیر را بپذیرد مطرح شده چرا که این فرد باید ویژگی‌هایی داشته باشد و یکی از تعابیر داشتن قدرت از جهت علمی و توانایی قدرت جسمی در کنار توانمندی فکری است.

حسینی با اشاره به اینکه انسان باید شاکر الطاف خدا و بندگان او باشد به این مراسم اشاره و ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران نمایشگاه کتاب از تلاش‌های آنها قدردانی کرد.

عالی‌رتبه‌ترین مقام وزارت ارشاد به یکی از فرموده‌های امام جواد اشاره و خاطر نشان کرد: امام جواد می‌فرمایند نعمت‌های الهی قطع نمی‌شود مگر اینکه بندگان ناسپاس باشند که اگر اینگونه باشد بنده نباید منتظر لطف الهی باشد. لذا این جلسه هم به این عنوان تشکیل شده تا از زحمات دست‌اندرکاران نمایشگاه کتاب تقدیر کنیم.

حسینی با اشاره به اینکه کارهای انجام شده تجربه و سرمایه گرانبها برای سایر اقدامات خواهد بود متذکر شد: اگر می‌خواهیم نمایشگاه کتاب سال به سال بهتر برگزار شود باید بدون وقفه امور پیگیری شود. نباید مطرح کنیم که ما تا دو ماه دیگر هستیم بلکه باید مسیر را ادامه داده تا دیگران آن را بپیمایند؛ مدیران نمایشگاه کتاب نشان دادند در زمان انتخابات و اوج مسائل سیاسی تا آخرین لحظه با انگیزه و اعتقاد کارها را دنبال کردند.

وی ضمن اشاره به بازدید رهبر انقلاب و رؤسای سه قوه از نمایشگاه کتاب عنوان کرد: رهبر انقلاب و رؤسای سه قوه ضمن بازدید از نمایشگاه کتاب از تلاش‌ها تقدیر کردند که این مسائل رسالت ما را سنگین‌تر می‌کند. قطعا می‌توان کارهای بهتری را برای آینده انجام داد. البته در طول سال باید دسترسی‌ها فراوان باشد تا صاحب‌نظران بتوانند پیشنهادات خود را عنوان کنند. ما نباید این مسئله را محدود به ده روز نمایشگاه کتاب کنیم. باید در طول سال تأمل بیشتر شود و راهکارها اخذ شود. چرا که همه نمایشگاه‌های جهان اینگونه هستند حتی از قبل از برپایی نمایشگاه برنامه‌ها تدوین شده اطلاع‌رسانی می‌شود ما هم باید اینگونه عمل کنیم تا افراد برای حضور در نشست‌ها از قبل برنامه‌ریزی کنند.

حسینی با تاکید بر این مسئله که کار ما تأثیربردار نیست و باید امور را مستمر دنبال کنیم ابراز داشت: ستاد نمایشگاه کتاب باید در طول سال فعال باش تا بتواند اطلاعات و نیازها را جمع‌آوری کنند.

به گفته حسینی باید طرحی صورت گیرد تا همه دستگاه‌ها و نهادها به نوعی مرتبط با نمایشگاه کتاب باشد، همه وزارتخانه‌ها باید بن و خدمات‌رفاهی داشته باشند در این صورت سایر دستگاه‌ها تنها از یک وزارتخانه توقع نخواهند داشت.

این مقام مسئولان ضمن اشاره به تیراژ اندک کتاب و اینکه برخی مطرح می‌کنند این موضوع در حد مطلوب نیست، اضافه کرد: مشوق‌های اینگونه همانند ارائه بن از سوی دستگاه‌ها می‌تواند این کمبودها را جبران کند.

وی با بیان این مطلب که نمایشگاه کتاب در سطح جهانی شناخته شده است و در طول برگزاری مایه تعجب برخی وزرای کشورهای همسایه شد، تصریح کرد: رایزنان فرهنگی ایران نقش مهمی در معرفی نمایشگاه‌های کتاب ایفا می‌کند.

وزیر ارشاد آمارها و ارقام را بیانگر تلاش‌های مدیران نمایشگاه خواند و افزود: باید این آمار مستند ثبت شود تا بتوانیم برگزاری هر سال را با سال گذشته آن قیاس کنیم.

حسینی ضمن تقدیر از افرادی که نقدهایی را مطرح و دیدگاه و راه‌کار می‌دهند گفت: از افرادی که نقد می‌کنند و مشوقانه و دلسوزانه ایرادات را بیان می‌کنند تشکر می‌کنم؛ هیچ فردی نمی‌تواند منکر ضعف‌ها باشد لذا آنهایی که نقد می‌کنند به دیده منت نقدشان را می‌پذیریم به ویژه از افرادی که راهکار هم ارائه می‌دهند. البته باید بحث‌های مطرح با امکانات و واقعیات در ارتباط باشد. حتی کسانی که می‌خواهند نمایشگاه کتاب را تخریب کنند اگر نقد آنها واقعی باشد می‌پذیریم اما باید همین نقد‌ها با واقعیات تطابق داشته باشد.

حسینی ضمن انتقاد از برخی رسانه‌های خارجی و معاند برای ورود هجمه‌های فرهنگی و تخریب نمایشگاه کتاب ادامه داد: گاهی در راستای بسیاری رویدادهای فرهنگی مواردی مطرح می‌شود که به هیچ عنوان پایه و اساسی ندارد حتی یک رسانه بیگانه قبل از آغاز نمایشگاه کتاب از کاستی‌ها و فضاسازی‌هایی جهت تخریب گفت. آنها دائم عنوان می‌کردند که ضعف‌ها این گونه و آن گونه است چرا که اهدافشان را دنبال می‌کردند اما در واقع هم برخی همان مسائل را مطرح کرده و در پی تخریب بودند. اما مطالب باید از روی انصاف مطرح شود.

وی توصیه‌ای به نشریه‌ها کرد و گلایه‌ها را این گونه ادامه داد و گفت: برخی نشریات و رسانه‌های خبررسان سوگند خوردند که نقاط قوت در عرصه‌های مختلف را بازتاب ندهند. حساب آنها برای ما جدا است. آنها دچار تاریک‌اندیشی هستند و زیبایی‌ها را نمی‌بینند. دچار جمود بوده و دیکتاتوری اندیشه می‌کنند اما از طرف دیگر شعار دموکراسی سر می‌دهد ولی حاضر نیستند پیشرفت دیگران را ببینند. ما هم تأسف می‌خوریم که چرا افرادی با این روحیه در کشور هم هستند.

وی افزود: در همین نمایشگاه کتاب ازدحام جمعیت فراوانی را شاهد بودیم اما یک نفر در نمایشگاه از بنده درباره دو کتابی سؤال می‌کند که عنوان ممنوعه بر آن می‌گذارند و انتظار دارند وزیر ارشاد نزدیک 450 هزار عنوانی که در نمایشگاه حضور دارد را خوانده و درباره آنها حضور داشته باشد. ما به این خبرنگار پاسخ دادیم موارد را بررسی می‌کنیم اما همین خبرنگار با فردی دیگر مصاحبه و تناقضاتی را بیان می‌کند و در نهایت خبر سر از بی‌بی‌سی در می‌آورد از این موارد بسیار داریم چرا که کاری با این عظمت دیده نمی‌شود و مدام افرادی در پی سفسطه هستند و می‌گویند آمارها یکی نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه انصاف هم خوب است و باید رسانه‌ها آن را داشته باشند، گفت: البته از نظر قالب رسانه‌ها تشکر می‌کنم چرا که اهالی رسانه‌ها شور و نشاط را به نمایشگاه آوردند اما معدود مواردی هم وجود دارد که منشا آنها تخریب از خارج از کشور است. از نظر این معاندان تنها افرادی پذیرفته شدند که قبله آمالشان فرهنگ غرب باشد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها