امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92940
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
«سیدمهدی سیف» مدرس قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه قرآن کلام خدا برای ...

«سیدمهدی سیف» مدرس قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه قرآن کلام خدا برای انسان‌ها است، اظهار داشت: در آیات بسیاری از کلام وحی، خداوند با عباراتی همچون «یَا أَیُّهَا النَّاسُ»، «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ» و «یَا عِباد» انسان را مخاطب قرار داده است بنابراین شایسته است ارتباط مناسبی با کلام الهی برقرار کنیم.

وی با اشاره به اینکه انس با قرآن انسان را از تاریکی به روشنایی هدایت می‌کند، ادامه داد: هر آیه از قرآن کریم چراغ هدایتی است که زوایای اعتقاد و رفتار ما را روشن می‌کند بر همین اساس اگر به درستی از مضامین آیات الهی بهره بگیریم زندگی سعادت‌مندی خواهیم داشت.

عدم انس دائمی افراد با قرآن به معنای بی‌توجهی به امور قرآنی نیست

این استاد حفظ قرآن کریم با بیان اینکه سه گروه از جامعه باید برای تحقق ارتقای فعالیت‌های قرآنی فعالیت کنند، خاطر نشان کرد: دولتمردان، روحانیون و کارشناسان مسائل قرآنی مهم‌ترین اقشار جامعه برای گسترش فعالیت‌های قرآنی هستند که بازدهی فعالیت‌های آنها در گرو باور به اهمیت موضوعات قرآنی و همچنین توانایی در ارائه آن به سایر افراد است.

وی با اشاره به اینکه عدم انس جامعه با مفاهیم قرآنی به معنای بی‌توجهی مسئولان به موضوعات قرآنی نیست، افزود: اگر برخی افراد به اهمیت انس با قرآن بی‌توجه هستند به این معنی نیست که فعالیتی برای رفع این مشکل صورت نگرفته بلکه نیاز جامعه بسیار بیشتر از فعالیت‌های انجام شده است به همین جهت باید به آموزش عمومی قرآن توجه بیشتری کنیم تا از این طریق بتوانیم افراد را به هدف اصلی فعالیت‌های قرآنی که تدبر در آیات الهی و عمل به دستورات قرآن است، سوق دهیم.

آموزش عمومی قرآن را در اولویت قرار دهیم

سیف با بیان اینکه تحقق مطالبات رهبری در حوزه‌های قرآنی نیازمند گسترش آموزش عمومی قرآن است، تصریح کرد: هم‌اکنون کمتر به آموزش عمومی قرآن پرداخته می‌شود که در این راستا صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی، وزارت ارشاد، حوزه‌های علمیه و نهادهای مدعی امور قرآنی باید با برنامه‌ریزی برای گسترش فعالیت‌های مفید در این حوزه اقدام کنند.

اثربخشی برنامه‌های قرآنی مورد توجه قرار گیرد

وی تقویت برنامه‌های اثربخش در حوزه‌های قرآنی را امری ضروری دانست و افزود: برای گسترش فهم قرآن باید در برنامه‌ها به اثربخشی توجه شود که این امر نیازمند تجدیدنظر، بازنگری و بازسازی جدی در رویکرد و طرح‌های ارگان‌های مدعی فعالیت‌های قرآنی است.

سیف با اشاره به اقدامات خود برای انس افراد با قرآن و استفاده از آن، خاطر نشان کرد: من سعی کردم با بازنگری در وسایل آموزشی به ویژه رسم‌الخط و همچنین تولید قرائت‌های آموزشی در لوح‌های فشرده، محصولاتی ارائه دهم که برای تمام افراد قابل استفاده باشد تا از این طریق آموزش قرآن برای عموم آسان‌تر شود.

سطح‌بندی روش‌های تدریس سبب ارتقای فعالیت‌های قرآنی می‌شود

این حافظ قرآن کریم با بیان اینکه روش‌های تدریس باید مناسب افراد باشد، سطح‌بندی آموزش‌های قرآن را نخستین گام‌ برای ارتقای سطح دانش قرآنی مردم عنوان کرد و گفت: نگاه جامع به آموزش‌ قرآن می‌تواند نقش مؤثری در انس دائمی افراد با قرآن داشته باشد بنابراین باید طوری برنامه‌ریزی شود که در آموزش قرآن تمامی امور مورد توجه قرار گیرد به طوری که به صورت یک‌جا در کلاس‌های قرآن به حفظ، قرائت و فهم قرآن اهمیت داده شود.

 آموزش‎های قرآنی را برای عموم تفکیک نکنیم

 وی با اشاره به اینکه جداسازی امور قرآنی برای عموم آسیب‌های بسیاری به همراه دارد، افزود: در طول 35 سال تدریس قرآن به این نتیجه رسیدم که در آموزش عمومی قرآن نباید حفظ یا قرائت را از سایر امور قرآنی تفکیک کرد بلکه آموزش‌های قرآنی باید ترکیبی از حفظ، قرائت، فهم و سایر امور قرآنی باشد و زمانی که افراد آموزش‌های عمومی را فرا گرفتند به صورت تخصصی در کلاس‌های فنی شرکت کنند.

سیف در پایان با اشاره بر لزوم توجه به مباحث کارشناسی در امور قرآنی خاطرنشان کرد: انس دائمی با قرآن، خواسته خداوند، پیامبر(ص)، ائمه اطهار(ع) و همچنین رهبر معظم انقلاب و دلسوزان امور قرآنی است بنابراین اهمیت دادن به مباحث قرآنی باید به طور جدی پیگیری شود.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها