امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 19
۰۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92947
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علیرضا نجفی گفت: در فصل شش، کاوش در دو تراشه به ابعاد 10در 10 متر در داخل ارگ است و این فصل کاوش از اول تیر ماه آغاز شده است و تا پایان ماه ادامه دارد.

وی گفت: به دلیل خاکبرداری‌های صورت گرفته در گذشته و حمل آن بین مزارع کشاورزی تمام ساختارهای معماری داخل ارگ از بین رفته است که نیاز به کاوش باستان شناسی دارد.

نجفی هدف از این کاوش را کشف ساختار معماری در داخل ارگ، مشخص شدن نوع کاربری، سبک معماری، نظام آب رسانی تأسیسات ذکر کرد.

وی افزود: در صورت نتیجه‌بخش بودن و کشف آثار معماری با ارزش این ترانشه‌ها گسترش خواهد یابد و در فصل‌های بعد نیز ادامه خواهد یافت تا به یک سایت موزه تبدیل شود که پس از کشف این ساختارهای معماری اقدامات حفاظتی آغاز خواهد شد و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

نجفی پنج کاوش گذشته را مربوط به گمانه‌زنی‌های تعیین عرصه و حریم دانست و افزود: هر سال با توجه به اعتبارات تخصیص یافته یک فصل کاوش باستان‌شناسی برای مطالعه وخواناسازی آثار تاریخی و معماری شهر انجام شده است.

وی در باره کشفیات و آثار تاریخی به دست آمده طی چند کاوش گذشته هم گفت: تاکنون بقایای مسجد شهر، آب انبار، کوره سفال‌پزی و بنای عظیم خشتی مربوط به دوره قبل اسلام به دست آمده است.

مدیر پایگاه شهر بلقیس خاطر نشان کرد: امیدواریم با ادامه کاوش‌ها در این فصل و فصل‌های ‌آتی شاهد یکی از بزرگترین وغنی‌ترین سایت موزه‌های استان در این مجموعه تاریخی باشیم.
انتهای پیام/63002/ش
برچسب ها:
آخرین اخبار