امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 92985
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 24
نگرانی عمده البته براي چگونگی مبارزه ارتش عراق با این گروهها نیست . نگرانی اصلی در این باره این است که داعش با از بین بردن مرزهای عراق و سوریه به شدت ...

نگرانی عمده البته براي چگونگی مبارزه ارتش عراق با این گروهها نیست . نگرانی اصلی در این باره این است که داعش با از بین بردن مرزهای عراق و سوریه به شدت در حال خارج کردن سلاحها و تجهیزات آمریکایی از این کشور به سمت سوریه است .

به گزارش پیروان موعود به نقل از افکارنیوز ، بسیاری از سربازان ارتش عراق در حین فرار از فلوجه سلاحهای خود را جا گذاشتند و این سلاحها توسط پاسگاههای پلیس ، و پست های امنیتی که توسط سنی هاي طرفدار داعش اداره می شد ، ضبط شد تا علیه دولت نوری المالکی مورد استفاده قرار گیرد . 
احمد دباعش سخنگوی گروه نظامي مبارزان سنی عراق كه متشكل از برخي از نيروهاي قبيله اي مخالف دولت مالكي است ، در گفت و گو با لس آنجلس تایمز گفته است اعضای این گروه که با داعش همکاری می کنند، بر این عقیده اند که برای جنگ تا دو سال آینده در عراق سلاح لازم را در اختیار دارند . 

او که در یکی از هتلهای کردستان عراق با خبرنگاران گفت و گو می کرد گفت :حالا که دیگر اصلا نیازی به سوال پرسیدن هم نیست .میزان تجهیزات ما به شدت افزایش یافته است . 
منظور او از حالا ، مرحله کنونی در عراق است . هم اینک نیروهای داعش با حمله به شهرهای شمالی و غربی عراق توانسته اند به بسیاری از انبارهای مهمات و سلاحهای جنگی ارتش دست پیدا کنند . این گروه هم اینک با داعش همکاری داشته و به سمت مبارزه با دولت در شهرهایی رفته که ارتش آمریکا تا چند سال پیش سیطره خوبی بر آنها داشت . 

نگرانی عمده البته براي چگونگی مبارزه ارتش عراق با این گروهها نیست . نگرانی اصلی در این باره این است که داعش با از بین بردن مرزهای عراق و سوریه به شدت در حال خارج کردن سلاحها و تجهیزات آمریکایی از این کشور به سمت سوریه است . داعش در نظر دارد تعادل نظامی در سوریه را با ورود تجهیزات و سلاحهای عراقی به سوریه به نفع خود تغییر دهد . در شهر آلپو که ۲۵۰ مایل با عراق فاصله دارد ، هم اینک داعشی ها با سلاحهای آمریکایی به مبارزه با ارتش سوریه رفته اند. 

داعش و جبه النصره تاكنون به عنوان بازوهاي عملياتي سياست هاي عربستان در سوريه و عراق عمل مي كرده اند اما هم اينك اين كشور با توجه به گستردگي عمليات ها و همچنين حمايت كشورهايي نظير ايران و آمريكا از دولت مالكي توان نظامي لازم براي مبارزه بيشتر در عراق و سوريه را ندارند . داعش مجبور است براي رسيدن به پيش فرض خود كه تاسيس خلافت اسلامي در عراق و سوريه است ، منابع مالي بيشتري در اختيار داشته باشد و رسيدن به شهرهاي مهم و بزرگ عراق و غارت اموال مردم و بانكها اقدام خوبي براي تامين نيازهاي مالي اين گروه است . 

اعضای داعش با حمله با بانک شهر موصل توانستند ۵۰۰ میلیون دلار ارز این بانک را از آن خارج کرده و به مقادیر زیادی طلا نیز دسترسی پیدا کردند . این بودجه، داعش را به یکی از مجهزترین و ثروتمندترین ارتش های دنیا تبدیل کرده است . در حالیکه در عراق اختلاف بین شیعه و سنی به دعواهای قومی و قبیله ای و سیاسی منجر شده است ، گروههای تروریستی چون داعش به شدت از این اختلافات استفاده کرده و راه برای به دست ثروت بیشتر و به موازات آن پیشروی بیشتر در کشورهای مد نظرش را باز می کند . اختلافات سیاسی در عراق دستاویز خوبی به داعش داد که با پول مردم عراق به جنگ با آنها برود!

گروههاي تروريستي موجود در سوريه چشم خود را به حمايت هاي مالي دولت عربستان بسته بودند اما گسترده شدن دامنه درگيريها و به كار بردن سلاحهاي پيش رفته نظامي توسط دولت سوريه و عراق به آنها اجازه نداد كه پيشروي هاي خود را ثابت كرده و دست به تاسيس حكومت مد نظر خود بزنند زماني كه اين گروه شهري در عراق را به تصرف در مي آورد براي تامين نيازهاي مردم به برق و بنزين نيز مسئول است و به همين دليل سعي دارد با فتح سنگر به سنگر شهرهاي مختلف اين كشور و دستيابي به منابع نفتي ، كار صادرات نفت را نيز شروع كرده و به منابع ماللي خود بيافزايد . 

تمام اين اقدامات تنها به اين دلیلي صورت گرفته كه عربستان از طريق مقام هاي امنيتي خود اعلام كرده با توجه به سلاحهاي مورد استفاده توسط ارتش عراق و وعده هاي آمريكا به ارسال جنگنده هاي پيشرفته به اين كشور ، ديگر توان مالي لازم براي تهیه سلاحهاي لازم به اين گروه را ندارد . از سوي ديگر برخي منابع ديگر اعلام كرده اند كه عربستان تلاش دارد سلاحهاي داعش را در حد همين سلاحهاي متعارف در جنگ هاي خياباني نگه دارد چرا كه از اين مسئله ترس دارد كه همين سلاحها روزي در بخشي از خاك اين كشور نيز مورد استفاده قرار گيرد ؛ همان اقدامي كه چند روز گذشته نيز مشاهده شد داعش در شهرهاي نزديك به مرز عربستان و عراق انجام داده است .

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها