امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93017
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۴
تعداد بازدید: 70
«فضل‌الرحمان اوریا» عضو ستاد انتخاباتی عبدالله در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، با اشاره به بروز بن‎بست ...

«فضل‌الرحمان اوریا» عضو ستاد انتخاباتی عبدالله در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، با اشاره به بروز بن‎بست انتخاباتی در این کشور اظهار داشت: در آینده نزدیک 2 کاندیدای ریاست جمهوری برای توافق روی طرحی که تضمین‎کننده شفافیت در انتخابات باشد، دیدار خواهند کرد.

این  عضو ستاد عبدالله افزود: هدف از این دیدار دستیابی به توافق 2 طرف روی یک طرح تضمین‎کننده شفافیت در شمارش آرا و روند رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی است.

وی افزود: در نتیجه دیدار و گفت‎وگوی 2 کاندیدا باید مکانیزمی تعریف شود که بر اساس آن امکان و توان تفکیک آرای جعلی از واقعی فراهم آید تا نتایج انتخابات از دل آرای پاک و واقعی مردم بیرون آید.

**ایجاد اصلاحات در کمیسیون‎های انتخاباتی 

اوریا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی به عنوان نهادهای قانونی و مرجع ملی باید مورد اعتماد و اطمینان 2 تیم انتخاباتی «اصلاحات و همگرایی» و  «تحول و تداوم»و مردمی باشند که با قبول و تحمل تهدیدات امنیتی به پای صندوق‎های رأی رفتند.

وی افزود: متأسفانه کمیسیون‎های انتخاباتی نتوانستند بی‎طرفی خود را حفظ کنند تا عملکرد آنها به عنوان نهادهای مستقل، معتبر و ملی مورد پذیرش همه قرار گیرد.

این عضو تیم «اصلاحات و همگرایی» کمیسیون‎های انتخاباتی را ناکارآمد و عملکرد آنها را جانبدارانه و فاقد وجاهت قانونی و غیر قابل قبول برای مردم این کشور دانست.

اوریا تأکید کرد: به منظور شفاف‎سازی روند شمارش آرا و فراهم‎سازی امکان رسیدگی درست، دقیق، عادلانه و علنی به شکایت‎های انتخاباتی، کمیسیون‎های انتخاباتی نیازمند اصلاحات لازم است.

وی تصریح کرد: یکی از موضوعات محوری در دیدار 2 کاندیدا  ایجاد اصلاحات لازم در کمیسیون‎های انتخاباتی خواهد بود تا نتیجه و برآیند کار این کمیسیون‌‎ها حکومت مشروع و مورد اعتماد مردم افغانستان باشد.

**تیم اصلاحات و همگرایی در صورت شفافیت پیروز خواهد بود

اوریا در ادامه ادعا کرد: اطمینان دارد در صورت ایجاد شفافیت لازم در روند رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی و روند شمارش آرا، تیم اصلاحات و همگرایی پیروز قطعی و قانونی انتخابات خواهد بود.

وی افزود: شگفت نیست که تیم پیشتاز دور نخست انتخابات، ادعای پیروزی در دور دور دوم را داشته باشد و صحت و سقم این ادعا نیازمند شفافیت در روند انتخابات است.

** اقدامات سیاسی در صورت ناکامی نشست کاندیداها

به گفته این عضو ستاد انتخاباتی عبدالله، موضوع نشست آتی 2 کاندیدای ریاست جمهوری بر موضوعات فنی متمرکز خواهد بود، به این معنا که در آن بحث خواهد شد که چگونه و با ایجاد چه میزان از اصلاحات در کمیسیون‎ها می‎توان میزان کیفیت این کمیسیون‎ها را آنقدر ارتقا داد که بتوان شاهد شفافیت لازم در روند انتخابات بود.

وی افزود: در صورت ناکامی نشست یادشده، گام بعدی برای پایان‎ بن‎بست به وجود آمده اقدام سیاسی خواهد بود، اما وی نوع اقدام سیاسی را نیازمند گذر زمان دانست.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها