امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9304
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۶
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نمایش «مرد بالشی» با حضور محمد یعقوبی و آیدا کیخایی کارگردان، پیام دهکردی، احمد مهرانفر، نوید محمدزاده بازیگر ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نمایش «مرد بالشی» با حضور محمد یعقوبی و آیدا کیخایی کارگردان، پیام دهکردی، احمد مهرانفر، نوید محمدزاده بازیگر و محمدحسن معجونی طراح صحنه این نمایش صبح امروز با حدود 40 دقیقه تاخیر در خانه هنرمندان برگزار شد.

محمد یعقوبی کارگردان «مرد بالشی» در ابتدای این نشست گفت: نمایشنامه «مرد بالشی» دارا 8 شخصیت بود اما امکان کاهش آن وجود داشت و به همین دلیل آنها را به 4 شخصیت رساندیم.

وی با بیان اینکه «مرد بالشی» نمایشنامه منحصر به فردی است، گفت: در فضای تئاتری کشور ما اجرای چنین اثری خاص است.
 
*علاقه به کارگردانی آثار خودم دارم اما برخوردها نامناسب است/ «مرد بالشی» را حرص کردم

کارگردان نمایش «خشکسالی و دروغ» در پاسخ به این سئوال که چرا متون خارجی را اخیراً کارگردانی می‌کنید و از نمایشنامه‌های خودتان استفاده نمی‌کنید، بیان داشت: پیش خودم گفتم چرا باید نمایشنامه‌ای را بنویسم و بعد به شورای نظارت ارسال کنم و در نهایت یا پاسخ مثبت بگیرم یا منفی. دوست دارم آثارم را باز تولید کنم اما با توجه به برخوردی که با آثار می‌شود، این کار را نمی‌کنم. اصولاً تنبل هستم و این کار به من انگیزه ننوشتن می‌دهد چون نوشتن برای من کار سختی است البته اجرای نمایشنامه‌های خارجی در برنامه‌ام بود ولی فکر می‌کردم آنها را 10 سال بعد کار کنم.

محمد یعقوبی تصریح کرد: بیشتر از آنکه به «مرد بالشی» اضافه کنم آن را حرص کردم.

وی به اینکه «مرد بالشی» متکی بر گیشه است، ادامه داد: این سومین کاری است که اجرا می‌کنم و هیچ کمکی را از شورای عدم حمایت دریافت نمی‌کنم و البته هیچ رغبتی هم از آن سو برای حمایت نمی‌بینیم بنابراین کار ما متکی بر گیشه است.
 
*در کارگردانی «مرد بالشی» با یعقوبی اختلاف نظر داشتم

نویسنده «زمستان 66» درباره همکاری مشترکش با آیدا کیخایی در حوزه کارگردانی گفت: 5 سال پیش اولین بار پیشنهاد این نوع همکاری را دادم اما این اتفاق نیفتاد. پس از اتفاقاتی که برای اجرای «شام با دوستان» در تالار حافظ افتاد به این نتیجه رسیدیم که به صورت مشترک این نمایش را کارگردانی کنیم البته آیدا آن را شروع کرده بود و چون او آغازگر بود؛ ورود من در چارچوب و تصمیم آیدا کیخایی بود اما طبیعی است که مقداری از سلایقم در این نمایش وجود دارد.

آیدا کیخایی نیز در این مورد ادامه داد: فکر می‌کردم که در این حوزه با محمد یعقوبی نقاط مشترک بسیاری داشته باشیم ولی با ورود به کار متوجه اختلاف‌نظر شدیم. در تمرینات بر سر خیلی از مسائل اختلاف‌نظر داشتیم اما در نتیجه به یک تعامل مطلوب و مناسب دست پیدا کردیم.

محمد یعقوبی با بیان اینکه در کارهایم اصرار به طنزآلودگی دارم، اظهارداشت: تنها نقطه اشتراک «مرد بالشی» با دیگر آثار من طنزآلود بودن آن است.
 
*برای گفتن نظرم رک هستم/ حواشی کذب است

وی در پاسخ به این سئوال که برخی شما را مسبب ایجاد جریاناتی علیه یک نمایش پر حاشیه که چندی پیش به روی صحنه بود، می‌دانند و احتمال این وجود دارد که در دوران اجرای نمایش «مرد بالشی» آن گروه  برای محمد یعقوبی حواشی ایجاد بکنند، گفت: آنقدر آدم رکی هستم که اگر با کسی مشکلی داشته باشم، بگویم و این شایعات را تکذیب می‌کنم و امیدوارم آن گروه چنین اقدامی را انجام ندهند.

این کارگردان تئاتر افزود: قطعاً اگر با آنها زاویه داشتم آن را بیان می‌کردم من تنها یک جا اظهارنظر کردم و آن یادداشتی بود که برای این نمایش نوشته شده بود و فارغ از مسائل موجود گفتم که نوع نگارش این یادداشت به نوعی است که ماندگار خواهد ماند من حتی این نمایش را ندیده‌ام بنابراین چنین مسائلی کذب است.
 
*احمد مهرانفر و پیام دهکردی متفاوتی را در «مرد بالشی» خواهید دید

یعقوبی در رابطه بازیگران این نمایش به ویژه احمد مهرانفر تصریح کرد: اولین تجربه کاری من با احمد مهرانفر به نمایش «دل‌ سنگ» برمی‌گردد و اگر باز هم آن را کارگردانی کند یکی از کسانی که در آن حضور خواهد داشت، احمد مهرانفر است. خوشحالم که احمد را در این کار دارم و قطعاً احمد مهرانفر و پیام دهکردی متفاوتی را در «مرد بالشی» خواهید دید. برای من ریسک بود اما تصمیم گرفتم علی سرابی، احمد مهرانفر و پیام دهکردی در جایی که دیده نشدند، باشند.

پیام دهکردی یکی از بازیگران نمایش «مرد بالشی» در خصوص همکاری خود با محمد یعقوبی اظهار داشت: سالها بود که من جانانه مشتاق پیوند و همکاری با محمد یعقوبی بودم اما هر بار به هر دلیلی نمی‌شد تا اینکه این اتفاق به «مرد بالشی» رسید. نفس هم‌نفسی با هم نسلت جذاب است؛ وقتی قدمتی به آن اضافه می‌شود جذاب‌تر خواهد شد، هر چند این تجربه مسافرتی کوتاه است اما برای من تجربه خاص محسوب می‌شود.

دهکردی به نقش خود در «مرد بالشی» اشاره کرد و گفت: نقش توپولسکی را تا به حال طی این سال‌ها بازی در سینما، تئاتر و تلویزیون تجربه نکردم.
 
آیدا کیخایی کارگردان «مرد بالشی» نیز در این نشست گفت: «مرد بالشی» را برای جشنواره فجر پیشنهاد دادیم اما در نهایت تصمیم گرفتیم از حضور در فجر انصراف دهیم زیرا هیچ تضمینی برای اجرای عمومی وجود نداشت.
 
*مهرانفر: نقش پیچیده و سختی را در «مرد بالشی» دارم

احمد مهران‌فر یکی از بازیگران نمایش «مرد بالشی» نیز گفت: این چندمین همکاری من با محمد یعقوبی است البته یک وقفه‌ای بین من و تئاتر افتاد اما پس از جایگزین شدن پیمان معادی در نمایش «خشکسالی و دروغ »بار دیگر به تئاتر برگشتم.

وی ادامه داد: «مرد بالشی» فرصت خوبی برای من است چون بعد از مدتی به تئاتر بازگشتم و فکر می‌کنم با یک گروه، متن و نقش خوب به صحنه برمی‌گردم.

مهرانفر درباره نقش خود در این نمایش نیز گفت: دشوارترین و پیچیده‌ترین نقشی است که تا به حال کار کردم و برای آن استرس دارم و امیدوارم در ایفای آن موفق باشم.
 
نوید محمدزاده نیز با بیان اینکه حضور در چنین گروهی برای من خوش شانسی است گفت: این سومین تجربه همکاری من با آیدا کیخایی و محمد یعقوبی است. سال 82 شاگرد یعقوبی بودم و تا سال 86 دائم می‌گفتم چرا به من پیشنهادی نمی‌دهید. به نظر من باید اینقدر خوب تمرین کنیم تا انتخاب شویم من از همراهی با این گروه سود می‌برم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار