امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93059
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۱۱
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ‌نشست خبری برنامه «شب‌های نورانی» در محضر قرآن و عترت با حضور «اصغر ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ‌نشست خبری برنامه «شب‌های نورانی» در محضر قرآن و عترت با حضور «اصغر نادری» مدیر عامل مصلای «امام‌خمینی(ره)» برگزار شد.

بنابر این گزارش در این نشست نادری به ارائه گزارشی از روند آماده‌سازی بنای مصلی تهران پرداخت و گفت:‌ اواخر سال 1384 من بنا به تکلیف مدیر عامل مصلی شدم، این پروژه به عنوان بنایی طراحی شده که برای قرن‌های متمادی نسل‌های مختلف از آن استفاده کنند از این رو نیاز بود یک نظام فنی مهندسی محکم در این جا حکفرما باشد. این امر نیاز داشت تا پروژه را به نهادی واگذار کنیم که هم از نظر تأمین منابع و هم از نظر کیفیت دغدغه‌های لازم را داشته باشد و استانداردهایی فراتر از استانداردهای ملی برای کار در نظر بگیرد.

نادری از امضای تفاهم‌نامه با وزارت مسکن و شهر‌سازی خبر داد و گفت: براین اساس تفاهم‌نامه‌ای با وزارت وقت مسکن شهرسازی منعقد شد که طی‌ آن در مدت 5 سال مصلای تهران با تأمین منابع مالی از سوی دولت ساخته شود.

وی از واگذاری اجرای ساخت مصلی به سازمان ساختمان‌های عمومی و دولتی وزارت وقت مسکن و شهرسازی خبر داد و گفت: سازمان ساختمان‌های عمومی و دولتی وزارت مسکن به عنوان مجری کار انتخاب شد که از همان زمان کار ساخت آغاز شد اما به دلیل عدم تأمین منابع مالی روند کار سرعت چندانی نگرفت و بنا در حدی که اکنون ملاحظه می‌کنید شامل صحن، رواق، شبستان و گنبد ساخته شد که این‌ها هم صد در صد تمام نشده، البته امیدواریم در دو سال آینده صحن مصلی کامل شود و نماز جمعه هر هفته در مصلی اقامه شود.

وی با اشاره به گستردگی کار ساخت مصلی گفت: این بنا در 648 هزار متر مربع زیربنا در دست احداث است و با بررسی‌های به عمل آمده بزرگترین بنای جهان اسلام است از این رو ساخت چنین بنایی منابع بسیار گسترده‌ای را می‌طلبد، البته تا‌کنون 285 هزار متر مربع از زیربنای مصلی ساخته شده و بیشترین هزینه هم در همین فضا صرف شده است زیرا هسته مرکزی مصلی همین فضاست.

مدیر عامل مصلای «امام‌خمینی(ره)» به برخی از خصوصیات این مکان اشاره کرد و گفت: در صحن مصلی ایوانی در نظر گرفته شده که 20 هزار متر مربع زیر بنا و گنجایش بیش از 38 هزار نفر را دارد. ارتفاع این ایوان 72 متر و دهانه آن 110 متر است. همچنین شبستان مصلی 42 هزار متر مربع زیر‌بنا دارد و فضای زیر گنبد بیش از 13 هزار متر مربع است. باید بگویم ساخت بنایی با این اعداد و ارقام و کیفیت اعلام شده زمان و اعتبارات بالایی می‌خواهد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با کمک مسئولان ظرف دو سال آینده کار ساخت مصلی امام خمینی به اتمام رسیده و نماز جمعه هر هفته در این مکان برگزار شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار