امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93099
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 162
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی امروز در جلسه در تفسیر قرآن که در مدرسه حجتیه قم برگزار شد به آیات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی امروز در جلسه در تفسیر قرآن که در مدرسه حجتیه قم برگزار شد به آیات ابتدایی سوره مبارکه «زمر» اشاره و اظهار کرد: مشرکان برای شرک ورزیدن به خداوند توجیهاتی در روز قیامت می‌آورند و به دروغگویی می‌پردازند و خداوند در این آیات خواسته است توجیهات آنها را به مسلمانان نشان دهد.

وی افزود: استدلال مشرکان برای بت‌پرستی این بوده و هست که می‌توان از راه دومی غیر از مسیر مستقیم، خداوند را پرستش کرد و آن هم پرستش بت‌ها برای تقرب به باریتعالی است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مشرکان بیان می‌کردند که نگاه ما به بت‌ها به عنوان خدای واقعی و رب نیست گفت: در حقیقت ظاهر سخنشان این بود که بت‌ها نفع و ضرری برای انسان‌ها ندارند ولی در حقیقت دروغ می‌گفتند و واقعا به آنها ایمان داشتند.

وی ادامه داد: این آیات و نیز آیه‌ای از سوره مبارکه «یونس» دستاویزی برای سران وهابیت از جمله عبدالوهاب شده که به واسطه آن، حکم به شرک و کفر مسلمانان بدهند.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به شفاعت در عقیده تشیع و زیارت قبور ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: عبدالوهاب همین مسئله را دلیل بر شرک شیعیان می‌دانست و می‌گفت مصداق همان آیاتی هستند که در مورد بت‌پرستان و واسطه قرار دادن بت‌ها نازل شده است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به جنگ‌ها و خونریزی‌های شدید در طول تاریخ بر اثر این عقیده وهابی‌ها تصریح کرد: امروز هم آنچه در عراق و سوریه و دیگر کشورهای اسلامی شاهد هستیم بر اثر همین عقیده تکفیری ظهور کرده است.

وی سطحی‌نگری محمد عبدالوهاب را مورد توجه قرار داد و افزود: تکفیر و مباح دانستن خون دیگر مسلمانان از همین سطحی‌نگری ناشی شده است.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به تاثیر مخرب اندیشه‌های باطل وهابیت و تکفیری‌ها در کشورهای اسلامی گفت: القای چنین تفکراتی مسموم به کودکان در مدارس وهابی برای این است که آنها می‌خواهند جوانانشان در آینده با کینه فراوان نسبت به تشیع رشد کنند.

این مرجع تقلید بیان کرد: حقیقت آن است که مشرکان نسبت به بت‌ها به دیده ربوبیت می‌نگریستند و عقیده داشتند که آن سنگ‌ها و چوب‌ها روزی برایشان معین می‌کنند ولی شیعیان تفاوت زیادی با این عقیده دارند و ائمه اطهار(ع) را نمی‌پرستند بلکه آنها را به عنوان عبد صالح خداوند گرامی می‌دارند.

وی با بیان اینکه خداوند بر اساس سنت خود نعمت‌ها را از طریق زیرمجموعه‌هایش به بندگان اعطا می‌کند، گفت: دعا کردن و توسل جستن به پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) به همین دلیل صورت می‌گیرد.

آیت‌الله سبحانی شفاعت را اصلی قرآنی دانست و خاطرنشان کرد: دلیل اعتراض وهابی‌ها و تکفیری‌ها به شیعیان به دلیل اعتقاد به شفاعت روشن نیست زیرا می‌گویند توسل به حضرت محمد(ص) نیز شرک است در حالیکه سخن خداست که مردم را به توسل به پیامبرش دعوت می‌کند.

استاد تفسیر قرآن حوزه علمیه قم افزود: دلایل وهابی‌ها واقعا انسان را به خنده وا می‌دارد زیرا یک شخص نمی‌تواند در زمان حیات نماد توحید و در زمان ممات نماد شرک باشد ولی آنها چنین عقیده‌ای را راجع به پیامبر دارند و همین امر بی سوادی‌شان را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه اعتقاد تشیع به توسل یک اعتقاد قرآنی محسوب می‌شود، گفت: با این حال دلیل وهابی‌ها، بهانه‌سازی شیعیان است و آنها می‌گویند این عقیده در میان پیروان مکتب اهل بیت(ع) نماد شرک است.

انتهای پیام/78004/ر40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها