امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93132
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، جلیل توکل‌افشاری ظهر امروز در نشست خبری سلول‌های بنیادی در درمان زانو که در دانشگاه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، جلیل توکل‌افشاری ظهر امروز در نشست خبری سلول‌های بنیادی در درمان زانو که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: طرح سلول درمانی با استفاده از سلول‌های بنیادی، طرحی تحقیقاتی بوده که مصوب شورای پژوهش و کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که به بررسی تأثیر سلول‌های بنیادی در درمان بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو در پروتکل‌های درمانی می‌پردازد.

وی افزود: امروزه سلول درمانی به عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارهای درمانی بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو که به درمان معمولی پاسخ نمی‌دهد، مطرح است و در دنیا مراکز بسیاری هستند که از این روش در درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌کنند و دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از سال‌های 80 اقدامات تحقیقاتی طرح مزبور را آغاز نموده و در سال 89 ستاد سلول‌های بنیادی تشکیل و به تصویب رسید که دارای اهرم‌های اجرایی و علمی بوده و مورد حمایت نهاد ریاست جمهوری و مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.

توکل‌افشاری با اشاره به اینکه پس از تشکیل ستاد مذکور بحث کاربرد سلول‌های بنیادی در درمان جدی‌تر مطرح شد، افزود: سلول درمانی امروزه در جهان با استفاده از سلول‌های بنیادی صورت می‌گیرد که سه منبع اصلی برای این نوع درمان اعم از استفاده از مغز استخوان فرد بیمار، استفاده از بافت چربی و استفاده از خون بندناف است.

وی ادامه داد: سلول‌های درمانی به دو شکل به فرد بیمار تزریق می‌شود که در نوع اول از خود بیمار این سلول‌ها جداسازی و آماده‌سازی شده و مجددا به خود فرد تزریق می‌شود که این روش دارای عواقب کمتری بوده و در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز به این صورت انجام می‌شود و در نوع دوم از منبع فرد دیگری گرفته شده و به بیمار تزریق می‌شود و امروزه در دنیا مراکزی وجود دارند که به صورت بانک سلول‌ها را آماده نموده و در اختیار بیماران متقاضی قرار می‌دهند.

عضو اجرایی طرح سلول‌های بنیادی در درمان مبتلایان به استئوآرتریت ادامه داد: امروزه کاربرد سلول‌های بنیادی در درمان بسیار مؤثر و مفید است و در دانشگاه علوم پزشکی مشهد دو طرح در این راستا به صورت فعال در حال اجراست که در طرح اول در مورد برخی از نارسائی‌های قلبی بوده و بیش از دو سال از اجرای آن با مساعدت مؤسسه رویان می‌گذرد و طرح بعدی که نخستین طرحی است که در مشهد تمامی مراحل  استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌ استئوآرتریت زانو انجام می‌گیرد و تا کنون قسمت‌های اولیه این طرح انجام شده است.

وی تصریح کرد: سلول‌های بنیادی در بافت تخریب شده تزریق می‌شوند و به دلیل اینکه قابلیت تقسیم شدن را دارند عمل سلول اولیه را انجام می‌دهند و در مجموع، اصل مکانیزم این سلول‌ها در درمان بوده و ثلث این سلول‌ها بافت چربی است که در پروژه‌ها از خود بیمار گرفته شده و پس از آماده‌سازی به بیمار تزریق می‌شود.

توکل‌افشاری با بیان اینکه تفاوتی میان سه منبع  سلول‌های بنیادی برای درمان نیست اما همان منبعی که برای بیمار سهولت داشته باشد استفاده می‌شود؛ گفت:  یکی از نگرانی در این نوع درمان، تزریق سلول‌های بنیادی به غیر از سلول‌های تخریب شده است که باعث عواقبی در فرد بیمار می‌شود و باید مورد توجه قرار گیرد اما تحقیقات نشان داده است که این مسئله به ندرت اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: مهندسی بافت در این نوع درمان نزدیک به 12  سال است که در جهان شکل گرفته اما نباید در این زمینه انتظار بیماران را بالا ببریم لذا باید در انتخاب بیماران در این نوع درمان دقت شود تا به مرحله جراحی نرسد زیرا پس از رسیدن به مرحله جراحی دیگر درمان با سلول‌های بنیادی کارآمد نخواهد بود.

مسئول کشت سلولی پژوهشکده بوعلی مشهد افزود: با رایزنی‌هایی که با نهاد ریاست جمهوری و مرکز تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گرفته برای اجرای این طرح مساعدت‌هایی شده است اما با توجه به بار مالی این نوع درمان برای خانواده‌ها نیازمند مساعدت خیرین در این زمینه هستیم.
انتهای پیام/70020/ر40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها