امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93138
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از سازمان انتقال خون، مینو احمدی نژاد؛ معاون خدمات آزمایشگاههای مرجع و تشخیص ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از سازمان انتقال خون، مینو احمدی نژاد؛ معاون خدمات آزمایشگاههای مرجع و تشخیص طبی سازمان انتقال خون ایران، با اعلام این مطلب، گفت:‌ خوشبختانه با توان علمی موجود در بخشهای مختلف آزمایشگاههای تخصصی سازمان انتقال خون خصوصاً آزمایشگاه مرجع انعقاد با وجود چالش های فراوان در مراحل انجام کار، راه اندازی روشهای جدید اندازه‌گیری کمی فعالیت فاکتور 13 و میزان مهار کننده آن برای اولین بار در ایران انجام گرفت.

وی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان بالاترین میزان شیوع این بیماری در کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: با همکاری متخصصان هماتولوژیست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در طرحی تحقیقاتی، وضعیت فاکتور 13 در 50 بیمار مبتلا به اختلال انعقادی در این استان بررسی شد.

احمدی نژاد با اشاره به این که شناخته شده ترین بیماری های خونریزی دهنده در دنیا، هموفیلی های A و B ناشی از کمبود فاکتورهای 8 و 9 انعقادی هستند، افزود :‌ کمبود سایر فاکتورهای پیش انعقادی از جمله فاکتورهای 1،2،5،7،10،11 و 13 بسیار نادر بوده و این بیماری ها به عنوان بیماری های نادر خونریزی دهنده شناخته می شوند که عمدتاً زمینه ارثی داشته و برای انتقال آن باید مادر و پدر هر دو دارای ژن معیوب باشند. به همین دلیل این بیماریها در جوامعی که ازدواجهای فامیلی رایج است، شیوع بالاتری دارند.

عضو هیأت علمی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به این نکته که کمبود فاکتور 13 یکی از نادرترین بیماری های انعقادی است و متأسفانه بالاترین تعداد شناخته شده آن در کل دنیا در ایران زندگی می کنند، گفت: روشهای متداول تشخیص این بیماری در دنیا و ایران آزمایش کیفی غربالگری فاکتور 13 (روش حلالیت لخته در اوره) است که در بهترین شرایط، کاهش سطح فاکتور 13 تا مقادیر کمتر از 5 درصد را نشان می دهد.

وی افزود: همچنین در روش دیگری که در بسیاری از آزمایشگاههای ایران انجام می شود آزمایش به مقادیر پایین تر از 1 درصد حساس است.

وی با تأکید بر اهمیت وجود آزمایشهای جدیدتر و اندازه گیری سطح این فاکتور به خاطر جمعیت بالای این بیماران در کشور، گفت:‌ با استفاده از روش های جدید، امکان ارزیابی سطح کمی فعالیت و آنتی ژن فاکتور 13 به شکل دقیق با روش های نوین امکان پذیر خواهد شد و این امر کمک موثری در تشخیص بیماری خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد:‌ در حال حاضر اقدامات لازم جهت تعریف تعرفه و تدابیر لازم برای ارائه خدمت به مراجعان این مرکز از سوی معاونت فنی وفنآوری های نوین سازمان انتقال خون در حال انجام است و بدیهی است حمایت سازمانهای بیمه گر در این زمینه نقش چشمگیری در دستیابی به این مهم ایفا خواهد کرد.

بر اساس این گزارش،خونریزی در نقاط مختلف بدن، بهبود دیر هنگام زخم ها خصوصاً در بدو تولد، بهبود دیر هنگام زخم بند ناف و نهایتاً سقط های مکرر در خانمهای باردار از علایم شایع نوع شدید این بیماری است که به دنبال کاهش سطح فاکتور 13 به کمتر از 15درصد میزان طبیعی بروز می کند.

یکی از مهمترین عوارض این بیماری، خونریزی مغزی است که در صورت عدم درمان و پیشگیری به موقع، مهمترین عامل مرگ و میر در این بیماران خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها