امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93144
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ رضا جهانگیری فر در حاشیه بازدید خبرنگاران از گرمخانه خاوران درباره این مرکز گفت: مددسرای خاوران بزرگترین گرمخانه تهران ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ رضا جهانگیری فر در حاشیه بازدید خبرنگاران از گرمخانه خاوران درباره این مرکز گفت: مددسرای خاوران بزرگترین گرمخانه تهران است که از سال 84 افتتاح شده و به بی خانمان های تهران خدمات رسانی می کند و هر سال به میزان و کیفیت خدمات آن افزوده شده است.

وی ادامه داد: این گرمخانه به طور اسمی 400 نفر ظرفیت دارد، اما در شرایط خاص مانند ایام سرما و بارندگی بیش از هزار نفر بی خانمان را پذیرش کرده ایم؛ زیرا تاکید شهردار تهران بر این بوده که در گرمخانه ها هیچ وقت به روی کسی بسته نباشد.

جهانگیری فر در توضیح انواع خدمات ارائه شده به بی خانمان ها در مددسرای خاوران گفت: چهار نوع خدمات در این مرکز به افراد ارائه می شود: خدمات نگهداری اولیه مانند تغذیه و محل خواب، خدمات مشاوره و مددکاری، خدمات بهداشت و درمان، و خدمات ساماندهی که با هدف بازگشت افراد به دامان جامعه و خانواده انجام می شود.

وی اضافه کرد: البته حجم گسترده ای از خدمات فرهنگی در مناسبت های مختلف به افراد مراجعه کننده ارائه می شود. علاوه بر این، با استفاده از تلویزیون LCD هر شب برای این دوستان فیلم نمایش داده می شود، کتاب، روزنامه و مجله در اختیارشان قرار می گیرد و امام جماعت ضمن اقامه نماز، مسائل دینی و شرعی را به ایشان توضیح می دهد.

معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تعداد فعلی بی خانمان ها در مددسرای خاوران را بین 250 تا 300 نفر اعلام کرد و گفت: از آنجا که این مراکز خودمعرف هستند، افراد خودشان به ما مراجعه می کنند. در حال حاضر خدمات ما تنها شبانه و شامل جای خواب و پذیرایی شام و صبحانه است و بی خانمان ها بعد از صبحانه شخصا یا توسط ماشین هایی که ما قرار داده ایم، مددسرا را ترک می کنند، اما در ایام خاص مثل گرمای شدید یا ایام بارندگی در طول روز نیز به آنها خدمات ارائه می دهیم.

وی با اشاره به تفکیک بی خانمان ها تحت عنوان «سرای سالمندان»، «سرای معلولان»، «سرای مهر»، «سرای رهایی»، «سرای آرامش» و ... گفت: اغلب بی خانمان ها به یکی از انواع مواد مخدر اعتیاد دارند،‌ اما درجه اعتیاد آنها و سایر شرایطشان با یکدیگر متفاوت است و به همین منظور هر دسته از افراد مشابه را در یک قسمت اسکان می دهیم.

جهانگیری فر تاکید کرد: ما برای هر شخصی که پذیرش می شود، پرونده مددکاری داریم، هر چند که بساری از آنها تلاش می کنند به دلیل مشکلاتی که دارند، اطلاعاتی از خود بروز ندهند. اما پس از برقراری ارتباط با مددکاران، تلاش می کنیم خانواده بی خانمان های نیازمند را به کمیته امداد معرفی کنیم. با این حال، بیش از این نیازمند حضور جدی نهادهای حمایتی هستیم.

وی اذعان داشت: در حال حاضر اغلب NGOها و بخش خصوصی درگیر و اداره کننده گرمخانه ها هستند و نهادهای دولتی مسئول بعضا چنان که باید همکاری نمی کنند. برای مثال پیش آمده که فرد نیازمند درمان را به بیمارستان های وزارت بهداشت معرفی کرده ایم که از پذیرش وی سر باز زده اند.

معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تصریح کرد: البته هزینه های درمان این افراد از سوی ما پرداخت می شود و هم اینک موردی داریم که در بیمارستان بستری است و برای پروتز وی 12 میلیون تومان پول داده ایم.

وی درباره هزینه های نگهداری بی خانمان ها در گرمخانه خاوران گفت: سرانه هزینه هر شب برای هر مددجو 20 هزار تومان است که دو سوم این مبلغ توسط خیریه ها پرداخت می شود. اما از محل بودجه های شهرداری تهران نیز ما سالانه 2 میلیارد تومان برای مددسراها هزینه می کنیم.

جهانگیری فر درباره برنامه غذایی مددسراها گفت: غذاهای مختلف و اکثرا ساده مثل عدسی، ماکارونی، پوره سیب زمینی، تخم مرغ آب پز و یک وعده چلو خورشت در هفته ارائه می شود. صبحانه ها نیز اکثرا نان و پنیر و چای است. همچنین 16 چشمه سرویس بهداشتی، 12 دوش و یک دستگاه ماشین لباس شویی در اینجا هست؛ البته بسیاری از افراد لباس های خود را با دست می شویند. همچنین در محلات افراد دو حمام عمومی اجاره کرده ایم و هفته ای 2 بار افراد را در گروه های 50 تا 100 نفره برای استحمام به این گرمابه ها می بریم.

وی در ادامه درباره توسعه مددسراها گفت: تصویب کرده ایم که 22 مجتمع خدمات اجتماعی در تهران بسازیم. همچنین 15 مرکز برای کودکان کار و خیابان و 10 سرای کار و زندگی برای معتادان نجات یافته ای که بیکار هستند، در دستور کار داریم که برای این منظور در بودجه امسال شهرداری، 40 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها