امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93162
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «سودان تریبون» به نقل از مایکل ماکوئی، وزیر اطلاع رسانی سودان جنوبی و سخنگوی رسمی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «سودان تریبون» به نقل از مایکل ماکوئی، وزیر اطلاع رسانی سودان جنوبی و سخنگوی رسمی هیئت مذاکره کننده این کشور گفت مهلت شصت روزه که سازمان ایگاد تعیین کرده در شرف پایان است و ما آماده امضای توافقنامه صلح طی پانزده روز باقی مانده هستیم.  

این مقام سودان جنوبی تاکید کرد که بازگشت به میز مذاکراتی که هفته گذشته به حال تعلیق درآمده به شرطی ممکن است که شورشیان سر عقل آمده و از خواسته خود برای حاضر نشدن نهادهای جامعه مدنی بر سر میز مذاکرات دست بردارند.

ریک ماچار رهبر شورشیان سودان گفته که نهادهای مدنی سودان جنوبی باید نقش مشاور را در مذاکرات داشته و مذاکرات منحصر به طرف های‌درگیر در کشور باشد.

نهاد نمایندگی پزشکان بدون مرز در سودان جنوبی هم در گزارشی با عنوان «نزاع در سودان جنوبی و خشونت علیه مراکز خدمات درمانی» گفت: خشونت در بیمارستان‌ها و تخریب تاسیسات بهداشتی و مراکز خدمات درمانی، خدمات رسانی به افراد نیازمند را در این کشور نوپا با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود:از زمان آغاز درگیری‌های سودان جنوبی در دسامبر گذشته پنجاه و هشت تن در بیمارستان‌ها کشته شدند و بیش از شش بار بیمارستان‌هایی در استان جونگلی، اعالی نیل و الوحده به آتش کشیده شده یا تخریب شدند.

رافائل جورج، رئیس پزشکان بدون مرز در سودان جنوبی گفت که افراد مسلح با حمله به بیمارستان‌ها بیماران بستری شده را به ضرب گلوله به قتل می‌رسانند.

در همین راستا سازمان پزشکان بدون مرز حوادثی را که رساندن کمک‌ها به ده‌ها هزار آواره و آسیب دیده از مناقشات این کشور با مشکل مواجه می‌کند، محکوم کرد  و از طرف های درگیر خواست دسترسی شهروندان به خدمات اجتماعی بدون هراس از روبرو شدن با خشونت ها را تضمین کنند.

پایگاه خبری العربی الجدید هم به نقل از یک منبع اتحادیه آفریقا اعلام کرد که با توجه به نبودن گذرگاه های امن برای رسیدن کمک ها به دست نیازمندان و مرگ روزانه ده ها تن از شهروندان آسیب دیده از مناقشات سودان جنوبی، کشورهای اتحادیه آفریقا به طور جدی اعمال تحریم‌هایی علیه طرفین درگیری در این کشور را بررسی می‌کنند.

این منبع گفت که شورای صلح اتحادیه آفریقا در نیمه اول ماه ژوئیه نشستی فوق العاده در سطح نخست وزیران را برای بررسی پرونده سودان جنوبی برگزار می کند  و در این نشست ضمن اعمال تحریم هایی علیه طرفین درگیری در سودان جنوبی از شورای امنیت خواسته می شود این کشور را تحت بند هفت منشور سازمان ملل قرار بدهد.

سلواکر رئیس جمهور سودان جنوبی و ریک ماچار رهبر شورشیان سودان جنوبی، 10 ژوئن در حاشیه نشست ایگاد با یکدیگر ملاقات نموده و در مورد تسریع در روند مذاکرات صلح جهت تشکیل دولت انتقالی و اتمام مذاکرات ظرف مدت 60 روز توافق نمودند.

در مذاکرات صلح دولت و شورشیان تدوین چارچوبی نهایی برای اجرای توافقنامه آتش بس 9 می و تشکیل دولت انتقالی و وحدت ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دولت انتقالی وحدت ملی باید تا اواسط ماه آگوست در سودان جنوبی تشکیل شود.

انتهای پیام/ص

 

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها