امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93185
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، استفان والت، استاد دانشگاه هاروارد و نظریه‌پرداز سیاست بین‌الملل در یادداشتی که نشریه فارین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، استفان والت، استاد دانشگاه هاروارد و نظریه‌پرداز سیاست بین‌الملل در یادداشتی که نشریه فارین پالیسی آن را منتشر کرده است، نوشت: داعش در عراق اعلام حکومت خلافت کرده است. گفتگوهای هسته‌ای با ایران به کندی پیش می‌روند و حتی برخی در تلاش‌اند تا تمام آن را تخریب کنند. اوضاع اوکراین به هم ریخته، با آتش‌بسی موقت؛ چین به پرتاب مشت و لگد ادامه می‌دهد و بریتانیا به ترک اتحادیه اروپا نزدیک می‌شود.
به نوشته والت، اینها دست‌آوردهای نظم نوینی است که جورج بوش پدر، پس از فروپاشی دیوار برلین اعلام کرد. همچنین شاید دست‌آورد فروپاشی سیاست - قدرت باشد که بیل کلینتون و توماس فریدمن آن را اعلام کردند. اکنون دیگر حتی فرانسیس فوکویاما هم به پایان تاریخ باور ندارد. شاید در سطح کلان، خشونت انسانی کاهش یافته باشد اما هر هفته که می‌گذرد، سیاست جهانی غیرقابل کنترل‌تر می‌شود.
والت با اشاره به اینکه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکا یکدیگر را در خصوص این اتفاقات متهم می‌کنند، تصریح کرد که باید علت اصلی نابسامانی‌های مزبور را در جایی دیگر جست. علت اصلی از منظر نویسنده این یادداشت، «ایده‌آلیسم لیبرالی» است که لیبرال دموکرات‌های را با نومحافظه‌کاران جمهوری‌خواه پیوند می‌دهد. میل به توسعه لیبرالیسم به اروپای شرقی است که پشت پرده توسعه ناتو قرار دارد. همین عامل است که نشان می‌دهد ایالات متحده چرا پس از یازده سپتامبر به جای تمرکز بر القاعده، خواستار برقراری دموکراسی در افغانستان و خاورمیانه شد.
والت که لیبرالیسم را عامل اصلی نابسامانی‌های سیاست بین‌الملل می‌داند، اذعان می‌کند که مفاهیم اصلی لیبرالیسم جذاب به نظر می‌رسند اما این ارزش‌ها، راهنمای خوبی برای سیاست خارجی نمی‌توانند باشند.
وی تاکید می‌کند که لیبرالیسم هرگز نمی‌گوید که ارزش‌های زیبایی که از آن سخن می‌گوید، چگونه باید در عمل پیاده شوند. دو دهه گذشته نشان می‌دهد که بنا کردن سیاست خارجی بر لیبرالیسم سرچشمه شکست‌های پرهزینه است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها