امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 93239
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بهاءالدین خرمشاهی شاعر؛ نویسنده، مترجم و مؤسّس بنیاد دایرةالمعارف تشیّع‌ و عضو پیوسته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بهاءالدین خرمشاهی شاعر؛ نویسنده، مترجم و مؤسّس بنیاد دایرةالمعارف تشیّع‌ و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی سه شنبه شب میهمان گفت‌وگوی تنهایی شبکه چهار سیما شد.
خرمشاهی  شب گذشته سه شنبه  10 تیرماه  با حضور در استودیوی برنامه گفتگوی تنهایی شبکه چهار سیما ز نگاهش به زندگی‌، کارهایی که تاکنون انجام داده‌ و و بهترین اثراتی که خداوند در زندگیش داشته است سخن گفت.
در ابتدای این گفت‌وگو خرمشاهی در خصوص نگاه خود به بیت " اوست نشسته در نظر من به کجا نظر کنم" بیان داشت: ذکر الهی و یاد خداوند باید در تمام لحظات زندگی جاری باشد و این توجه نه تنها در دعیه و اذکار و یادآوری اثنا الهی بلکه در اندیشه و منش انسان نیز باید جلوه گر شود به طوری که انسان خداوند را  ناظر و حاضر در همه امور بداند و همانگونه که خود خداوند فرموده " به یاد من باشید تا شما را یاد کنم" بشر نیز سررشته نگهدارد و در همه حال به یاد خداوند باشد.
وی در ادامه  با اشاره به دوران کودکی خود گفت: در کودکی سربزیر و خجول بودم و بیشتر حالت درون گرا داشتم و در میهمانی ها با مطالعه کتاب خود را سرگرم می کردم شاید یکی از علل این خجالت نوع زندگی و روش بزرگ شدنم بود با اینکه در یک خانواده فرهنگی بزرگ شدم و پدرم در کسوت روحانیت از  محضر درس استادان بزرگی مثل آیت الله رفیع قزوینی ــ رضوان الله علیه ــ حکیم هیدجی، آیت الله معصومی همدانی معروف به آخوند ملاعلی و یازده استاد دیگربهره برده بود  اما برای رفع این خجلت تلاشی نکرد و به طور طبیعی و مرور زمان این خصیص رفع شد .
بیشتر مردم درگیر افکاری بی نتیجه هستند اندیشه باید با نتیجه همراه باشد
خرمشاهی  یکی از اثرات  یا خدا در زندگی را مهربانی با همنوع عنوان کرد و گفت: بزرگترین وظیفه بشر ÷س از عبادت مخلوق  خدمت به خلق ا و مهربانی است  چرا که ارزشمندترین آفریده خداوند انسان است و جز در یک مورد که خداوند در قرآن کریم اشاره فرموده که افرینش آسمان ها و زمین بزرگتر از خلقت انسان است در بقیه موارد انسان ارزشمندترین مخلوق کائنات عنوان شده است و اگر یاد خداوند در زندگی جاری باشد خدمت به همنوع وظیفه ای در ادامه این ذکر است.

این استاد ادبیات فارسی در رابطه با نوع گوشه گیری خود و حرکت از خلوت به جلوت گفت: تا زمانی که خلوتی نباشد جلوت پدید نمی آید  اما متاسفانه در بیشتر موارد ما در خلوت فکر منتج به نتیجه و افکار معنادار نداریم و بیشتر درگیر خبال می شویم .

وی ادامه داد: در خلوت دوران کودکی هم افکار نتیجه بخش نداشتم  و ببا اینکه پدرم خوب درس خوانده و قریب الاجتهاد بود باز هم نتوانست این اثر را داشته باشد هرچند وی  اولین معلم من بودو  چیزهای بسیاری از ایشان آموختم  به خصوص  در مورد قرآن و حافظ و علوم بلاغت که پدرم در اینها تسلط داشت و حتّی شرح منظومه را پیش ایشان خواندم.

بهائ الدین خرمشاهی اصل اول در ارائه نظریه را منتقد بودن فرد دانست و تصریح کرد: زمانی که افراد درخصوص موضوعی فکر می کنند  در ابتدا باید نتیجه اندیشه را به نقد گذاشته و خود به عنوان اولین منتقد درباره آن نظر دهند و اگر نتیجه قابل عرضه بود بیان کنند وگرنه باید آن نظر را کنار گذاشته و وقت دیگران را نگیرند.

وی در ادامه این گفتگوی شبانه ، باورمندی و ایمان را از اصول اصلی زندگی برشمرد و گفت: انسان در پاسخ به سوال مومن بودن خود باید همچون صحابه از "ان ان شاالله" استفاده کند و با احترام به مذاهب دیگر ایمان را در وجود خود تقویت کند.

خرمشاهی افزود: در بسیاری از آثارم از منابع اهل سنت بهره بردم و د تفسیر قرآن به منابع آنها مراجعه داشتم و با اینکه از نظر اعتقادی و فقهی متفاوت هستیم و از منابع شیعی استفاده کردم اما د تفسیر قرآن به نظر اهل سنت احترام میگذارم.

این نویسنده و قرآن پژوه برجسته در گفتگوی خود گریزی هم به اثر ارزشمند خود "دایره المعارف شیعه" زد و گفت:دایره المعارف شیعه اثری است که از 30سال گذشته گردآور و تالیف آن آغاز شده و تاکنون 15 جلد آن به اتمام رسیده است و این اثر می تواند یادگار خوبی از تاریخ شیعه و شاخصه های ارزشی آن باشد.

وی یکی از بهترین آثار ترجمه خود را آثار میگل د اونامونو عنون کرد و گفت:  اونامونو حکیم فرزانه ای است که با ترجمه داستان  هابیل در مجموعه "هابیل و چند داستان دیگر" به ایرانیان معرفی کردم  و پس از آن کناب" درد جاودانگی" وی را ترجمه و عرضه داشتم و اهمیت آثار وی در این است که باورمندی و ایمان را به شکل خاصی بیان می کند.

خرمشاهی درباره عدم باور و ایمان افرادی که راه رستگاری را نشان می دهند نیز گفت: در داستان اونامونو ، قدیس مانوئل پس از هدایت یک یاغی زمانی که می میرد در ایمانش شک وجود داشته و حتی درخصوص مادر ترزا نیز بیان شده که گفته 40-50 سال نور ایمان در دل من نتافت ؛ این مسائل یعنی این افراد به دنبال منفعتی بزرگتر هستند و آن در نتیجه خدمت به انسان برایشان میسر می شود و باید بدانیم خداوند هیچ عملی را بی اجر نمی گذارد.

مسیر یقین از شک می گذرد به خوبی از این معبر گذشتم

خرمشاهی  در ادامه از خواستن ها و پس زدن های زندگیش  مطالبی را بری بینندگان برنامه "گفتگوی تنهایی" بازگو کرد و گفت: در زندگی نامه ام با عنوان "فرار از فلسفه" در فصل "حدیث سست شدن اعتقادات"  از سیر شک تا یقین مطالبی را بیان کردم و هرچند خواهرم که ویرایش آن را برعهده داشت موافق نبود که با وجود اعتقادات محکم و حالات معنوی کنونی این مطلب را بازگو کنم اما برای مشخص شدن مسیر این بخش را آوردم.

وی با اشاره به کلام شهید مطهری درخصوص "شک" گفت: استاد مطهری شک را معبری خوب و اقامتگاهی نامناسب می دانستند و من نیز در بسیاری از موارد از ین گذرگاه عبور کردم البته شک در ذات وجود الهی و وحدانیت باریتعالی هیچگاه با من همراه نشد .

نویسنده و قرآن پژوه برجسته دررابطه با  وحدانیت خداوند بیان کرد: یکی از بزرگترین گناهان بشری شرک به خداوند و دو یا چند خدایی است که ریشه در جهل بشر دارد چراکه  فطرت انسان میل به یکتاپرستی دارد  بطوری که زمانی شخصی از امام صادق علیه السلام سوال کرد چگونه خدا را بشناسم و امام ع فرمودند در جایی که گرفتار شدی آنجا که از همه قطع امید کردی آنچه می ماند خداوند است؛ برهمین اساس امید به غیر خدا با توحید مغایرت دارد و شرک به طور طبیعی فطری انسان نیست.

کمرنگ شدن باور به آخرت یکی از آفت های عصر کنونی است

بهاء الدین خرمشاهی یکی از اثرگذارترین جملات ترجمه ای خود را جمله ای  کوتاه عنوان کرد و گفت : "محال است از این رو باور می کنم" جمله ایست که مرا تکان داد و چون بسیاری از مسائل دینی به محال شباهت دارد این جمله برایم ملموس و اثرگذار بود.

وی  در ادامه از بی توجهی به آخرت در جامعه اظهار تاسف کرد: آخرت و معاد از نظر عقل بشری دور از ذهن است اما یک بعید محال نیست و متاسفانه در عصر کنونی و ادیان توحیدی این مساله کمرنگ شده و درحال تبدیل شدن به یک اسطوره است و حتی گاهی در ادبیات شاهد به تمسخر گرفتن آن هستیم درحالی که اصل معاد یکی از مهمترین اعتقادات ما محسوب می شود .
هر لحظه در جهان معجزه ای رخ می دهد
این قرآن پژوه و مترجم یکی از دلایلی که چشم سر کمتر شاهد معجزه است را بی توجهی به طبیعیت و فطرت دانست و گفت: معجزه در سراسر زندگی ما وجود دارد و هرلحظه در کائنات معجزه ای رخ می دهد اما همانطور که سنایی گفته "چشم ها کور و معجزه بسیار" و باید بدانیم چشم اگر بینا بود هرروز روز محشر است .

وی با اشاره به همراهی با طبیعت به عنوان معجزا الهی تصریح کرد: یکی از شگفتی های طبیعت "آب" است که در زلالی ، بخار ، جریان و یخ زدن همیشه مرا شگفت زده کرده است و این حرکت و سیلان آب چیزی از معجزه کم نداردف

خرمشاهی رازبینی را یکی از علایق خود نام برد و گفت: دربسیاری از موارد با هستی سخن می گویم  و از دیدن جلوه های طبیعت لذت می برم و علاقه زیادی به رازبینی و فراروانشناسی دارم.

آیه الکرسی و آیه 35 نور زیباترین آیات کلام ا...هستند

وی در ادامه نور الهی را بالاترین جلوه حق عنوان کرد و افزود: دو آیه از قران کریم را بسیار دست دارم یکی آیه الکرسی است و دیگری آیه 35 سوره نور است که در آن به نورانیت خداوند اشاره شده است و به نظر من این آیات از آیات افضل الهی است.

قرآن پژوه نامی کشورمان، اسمائ الحسنی را 126  نام دانست و گفت: هرچند به علت ملموس و روان بودن بیشتر 99  اسم الهی عنوان می شود اما در قرآن کریم 126 نام برای خداوند بیان شده است که عروه الوثقی شناخت ذات حق تعالی است.

وی شناخت خداوند را با حواس و علم و عقل بشری امری مشکل برشمرد و گفت:  در شناخت خداوند بین شناسنده و مورد شناسایی سنخیتی وجود ندارد و عقل بشر نی میل به بی نهایت ندارد پس آنچه در این بخش برای ما میسر است باور است یعنی ما به خداوند باور داریم اما شناخت نداریم.

خرمشاهی ادامه داد: دراین خصوص اساد دینانی پاسخی ادند که علاقمندان می توانند آن را مطالعه کنند اما من براین باورم چون راه شناخت خداوند از طریق علم بشری مسدود است پس باید گفت در جهان همه چیز براساس تدبیر است و در پس این تدبیر مدبری وجود دارد چراکه طرح بی مدبر از نظر عقلی امکانپذیرنیست و در اولین قدم با حیرت و سرگشتگی ذهن باز شده و با عروه الوثقی که همان اسما الهی است در سنجش به تجلی اسم جلی می رسد.

قرآن ؛ حافظ پسرم حافظ شد

این ادیب، زبان شناس، عر فان و فلسفه پژوه درباره معجزه قرآن در زندگی خود گفت:در 3 مورد من معجزه قرآن را در زندگی خود لمس کردم که یکی از آنها را بیان می کنم؛ من در سال 1352 ازدواج کردم و سه فرزند دارم، هاتف در سال 1354 به دنیا آمد، عارف متولد 1358 است و حافظ  در سال 1363 متولد ده استو

حدود 23 سال پیش زمانی که میخواستم با بچه ها در کوچه فوتبال بازی کنم  به طور اتفاقی تصمیم گرفتم از آشپزخانه تا جلوی در دویده و به بالش که در رختخواب پهن شده بودضربه بزنم که در مسیر دائم در ذهنم این آیه که "الّذین هم عن اللغو مغرضون "با صدایی خاص تکر می شد و باعث شد من بایستم و بعد دیدم که پسرم حافظ در رختخواب بوده و اگر صبر نمیکردم یا فرزند خود را به قتل رسانده یا معیوب می کردم و سلامت پسرم را از این آیه قرآن دارم.

برنامه «گفتگوی تنهایی» کاری از گروه فیلم و نمایش بکه چهار سیما است که در ماه مبارک رمضان شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:30 تقدیم بینندگان می شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها